Technologia RSS

Subskrybuj kanał RSS novum

RSS (Really Simple Syndication) to nowoczesna technologia stworzona w celu przesyłania do odbiorcy najnowszych informacji z witryn internetowych. Również strona nOvum, oferuje korzystanie z możliwości, jakie daje format RSS, w celu dostarczania nagłówków informacji bezpośrednio do odbiorcy.

Co to jest RSS?

RSS to technologia używana do tworzenia listy dostępnych nagłówków informacji. Lista ta może być dostarczona do odbiorcy w prosty sposób dzięki aplikacji odczytującej format RSS. nOvum wykorzystuje tę technologię aby na bieżąco informować o wydarzeniach związanych z kliniką. Bądź pierwszym, który dowie się o nowościach.

Subskrybuj kanał RSS nOvum

Kanały informacyjne RSS pozwalają na zbieranie aktualności i przesyłanie ich bezpośrednio na Twój pulpit za pomocą wybranego przez Ciebie oprogramowania (zwanego czytnikami RSS). RSS oferuje pełną dowolność, ponieważ możesz się zapisać do kanałów informacyjnych z wielu stron internetowych i pobierać stworzoną automatycznie całościową listę nagłówków informacji ze wszystkich stron. Pozwala to na szybkie przeglądanie listy nowych wiadomości bez konieczności otwierania wszystkich stron w przeglądarce internetowej.

Co jest potrzebne do korzystania z technologii RSS?

Do odczytywania wiadomości RSS służą specjalne programy, zwane czytnikami (patrz linki obok), przypominające zazwyczaj programy pocztowe. Są wręcz takie, które instalują się jako "wtyczka" do Twojego ulubionego programu pocztowego, dzięki czemu nie musisz uczyć się nowych programów - odczytujesz wiadomości jak zwykłe e-maile. Dzięki takiemu podejściu czytnik może zaznaczać, które wiadomości już przeczytałeś i porządkować je według wybranych przez Ciebie kryteriów.

Ponieważ RSS to standard przekazywania danych, a nie ich sposobu pokazywania, są też wymyślne czytniki wyświetlające na ekranie ruchomy pasek z najnowszymi wiadomościami albo np. okienko wyskakujące gdy na stronie internetowej pojawi sie nowość.

Rozróżniamy dwa rodzaje czytników: aplikacje online i lokalne programy. Te pierwsze to specjalne serwisy internetowe, które służą do pobierania wyświetlana zasubskrybowanych treści. Najpopularniejszym czytnikiem online jest Google Reader. W serwisie wyświetlają kanały RSS, można je porządkować w tematycznych zakładkach i mamy do nich dostęp bez względu na komputer czy urządzenie (np. telefon komórkowy) z jakiego korzystamy.

Możemy również korzystać z lokalnych programów - czytników, które instalujemy na komputerze.

Między innymi wszystkie nowoczesne przeglądarki posiadają wbudowaną obsługę RSS:

Przykłady innych czytników:

Oto kroki postępowania:

  1. Wybierz czytnik RSS, za pomocą którego chcesz zbierać i przeglądać nagłówki wiadomości.
  2. Po zainstalowaniu czytnika RSS kliknij na ikonę lub listę wiadomości, którą chcesz subskrybować.
  3. Podążaj za wskazówkami czytnika RSS w celu dokończenia procedury subskrypcji.
  4. Za pomocą czytnika RSS możesz już czytać nadchodzące wiadomości. Aby obejrzeć całą stronę internetową zawierającą daną informację, kliknij na jej nagłówek.
 
facebook1