• Hol główny

Forum embriologiczne

Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.  

Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii. 

Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów  laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć. 

Ostatnie pytania zadane na forum embriologicznym

Zaburzenia immunologiczne przyczyną poronień?

Agnieszka | 2013-1-3

Witam, czy mogłabym prosić i interpretację moich wyników: komórki NK (CD3-16+56+) - odsetek 19 / norma 7-31 ilość 309 / norma 90-600. Badanie wykonano metodą cytometrii przepływowej. Komentarz: obecne ok. 7% komórek CD3+/CD16+/CD56+ w bramce limfocytarnej. Przeciwciała blokujące nieobecne, hamowanie 0%. Test cytotoksyczny: kontrola pozytywana 100 % komórek martwych kontrola negatywna 3% komórek martwych surowica badana 3% komórek martwych norma od 0%-10% komórek badanych. Jestem po dwóch poronieniach, obumarcie nastąpiło przed 10 tyg. ciąży i po jeden ciąży biochemicznej. Martwi mnie brak hamowania. Czy jest to przyczyną mich strat? Jakie leczenie miało by zastosowanie w moim przypadku? Czy jest szansa przy tych wynikach na urodzenie dziecka? Dziękuję za odpowiedź.

        Wyniki badań należy skonsultować ze specjalistą immunologiem. Należy jednak pamiętać, że istnieją kontrowersyjne opinie na temat znaczenia odchyleń w badaniach immunologicznych a rzeczywistej ocenie stanu immunologicznego ustroju, szczególnie jeśli chodzi o ustalenie przyczyny strat ciąż. Na pewno trzeba wykluczyć inne możliwe przyczyny, a więc zbadać kariotypy Pani i męża, a u Pani ponadto tarczycę (przynajmniej poziom hormonu TSH w surowicy krwi), zrobić badania w kierunku cukrzycy, badania w kierunku zespołu antyfosfolipidowego i trombofilii wrodzonej. Należałoby również zrobić podstawowe badania hormonalne, w tym poziom prolaktyny, jeśli ma Pani nieregularne miesiączki, oraz zbadać stan anatomiczny narządu rodnego (czy np. nie ma wad lub innych nieprawidłowości). Badania takie są zalecane po trzech,  czasami dwóch stratach klinicznych ciąż. Po zrobieniu tych badań, jeśli nie uda się znaleźć przyczyny, można zasięgnąć opinii immunologa w kwestii donoszenia kolejnej ciąży. Proszę jednak pamiętać, że w ok. 50% nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona, ale pomimo tego istnieje ok. 50-60% szans na szczęśliwe donoszenie ciąż do terminu porodu.

Embriolog nOvum


Powrót do listy pytań i odpowiedzi