Skip to content

03 December 2015

Czy z moimi wynikami mam szanse na poczęcie dziecka?

Pytanie

Jestem po 2 nieudanych ICSI i dwóch kryo. Wykryto u mnie przeciwciała tarczycowe. Według pani endokrynolog nie są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, ważne aby TSH było poniżej 1. Drugie to przeciwciała ANA, które są wysokie 1: 1280. Inne przeciwciała są w normie. Robiłam dodatkowo badania i wyszły NK typu CD56 – 32%. Czy z takimi wynikami mam szanse na poczęcie dziecka? Czy jest możliwe wszczepienie sie zarodka? Za każdą próbą ICSI nie doszło do zagnieżdżenia zarodka. Mam 37 lat, a mój mąż ma problem z nasieniem.

Ela

Odpowiedź

Diagnostyka i terapia immunologiczna nie jest rekomendowana przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego,  nie ma bowiem ewidentnych dowodów medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę w kolejnych próbach in vitro. W piśmiennictwie istnieją doniesienia o częstszym występowaniu autoprzeciwciał u niepłodnych kobiet, ale interpretacja tego zjawiska jest niejednoznaczna – występowanie przeciwciał przeciwjądrowych (ANA) odnotowuje się nieraz u zdrowych ludzi bez objawów choroby autoimmunologicznej.
W przypadkach niepowodzeń w implantacji (zagnieżdżenie zarodka) po zabiegu in vitro stwierdzenie podwyższonego poziomu autoprzeciwciał bez innych objawów jest niejednoznaczne.

Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkach in vitro, jak in vivo (czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowy embrion, który zapoczątkuje ciążę. Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń  jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy. Warto zrobić histeroskopię w cyklu poprzedzającym ewentualny kolejny transfer.

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne