Skip to content

03 December 2014

Proszę o pomoc w wykryciu przyczyny dwóch nieudanych transferów

Pytanie

Proszę o pomoc w wykryciu przyczyny 2 nieudanych transferów. Pierwszy transfer był z 2 świeżych 5 – dniowych zarodków, drugi na cyklu naturalnym z 2 zamrożonych 6-dniowych zarodków. W obu przypadkach hcg poniżej 2. Mam endometriozę, jestem po laparoskopii w 2011r. Usunięto 2 torbiele endo i zrosty. Jeden jajowód niedrożny. Mam wrogi śluz. P/ciała antyplemnikowe we krwi wyszły ujemne. Moje AMH 7,99 ng/ml, FSh w 3dc 4,26. Biorę Euthyrox 37,5 na wole guzkowe obojętne. TSH 1,2. Lekarz prowadzący zlecił mężowi zrobienie badania fragmentacji DNA plemników. Czy takie badanie ma sens przy in vitro?

Ewa

Odpowiedź

Jedną z potencjalnych przyczyn dotychczasowych prób może być Pani choroba podstawowa – endometrioza. Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu.  Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe. Endometrioza wpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, szczególnie w przypadku współistniejącej endometriozy. Można próbować zastosować inny protokół stymulacji niż ten, który był zastosowany i nie przyniósł oczekiwanych rezultatów; można także próbować zastosować inne leki – najwłaściwszą decyzję dotyczącą przebiegu kolejnej procedury w Państwa przypadku powinien podjąć lekarz prowadzący po ewentualnej konsultacji z embriologiem.

Proszę również przedyskutować z lekarzem prowadzącym przeprowadzenie u Pani zabiegu histeroskopii, jeśli do tej pory nie była Pani poddawana temu badaniu.

W ostatniej obowiązującej obecnie Instrukcji Badania Nasienia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO manual 2010) badania fragmentacji DNA zostały opisane jako procedury w trakcie badań, a więc nieobowiązujące i trudne do interpretacji. Więcej o badaniu chromatyny plemnikowej można przeczytać na naszej stronie internetowej:

http://novum-old.localhost/pl/dla-pacjentow/forum-embriologiczne/lista-pytan/pytanie/420/

Embriolog nOvum

Powrót do forum embriologiczne