Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Prowadzenie hodowli zarodków do stadium blastocysty jest obarczone pewnym ryzykiem – statystycznie nie wszystkie prawidłowo zapłodnione komórki jajowe dohodowują się do blastocysty. Z jednej strony należy przypuszczać, że stadium to osiągają jedynie najlepsze jakościowo zarodki – najlepiej rokujące. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nawet najwłaściwiej dobrane warunki hodowli zarodków, w pełni nie zastąpią warunków panujących w macicy i nie sposób z całą stanowczością stwierdzić, że zarodki, które zatrzymały się w rozwoju podczas hodowli prowadzonej w laboratorium nie byłyby w stanie zapoczątkować ciąży, gdyby przetransferowano je jako dwu- lub trzydniowe. Zarodki, które początkowo rozwijały się dobrze, a po 3-ej dobie zatrzymują się w rozwoju mogą świadczyć o tym, że to czynnik męski może być przyczyną tego stanu rzeczy.
Embriolog nOvumBlastocysta 2 to wczesna blastocysta, o niskim stopniu rozprężenia – w przypadku takich zarodków nie podlega ocenie węzeł zarodkowy ani trofoblast, dlatego nie ma cyfr oceniających te struktury. Są one jeszcze za słabo wykształcone i należy poczekać aż rozpręży się bardziej, np. po rozmrożeniu (jeśli ta blastocysta została rozmrożona), a jeśli została podana do macicy, to do dodatniej próby ciążowej, która będzie świadczyć o tym, że zarodek rozwinął się dalej.
Embriolog nOvum
Zarodki rokują dobrze, zwłaszcza blastocysta sklasyfikowana jako 5.1.1.
Embriolog nOvum
Konieczna jest konsultacja u hepatolga i zasięgnięcie jego opinii czy nie ma przeciwwskazań do ciąży w tej sytuacji.
Embriolog nOvum
Uwzględniając Pani wiek można zakładać, że wyniki są oznaką gasnącej rezerwy jajnikowej. W zależności od Pani planów prokreacyjnych oraz tego czy ma Pani jeszcze regularne miesiączki i owulacje można próbować pobrać komórkę jajową w naturalnym cyklu bez stymulacji, na którą Pani pewnie nie odpowie przy takim stężeniu AMH, i spróbować zapłodnić pozaustrojowo.
Embriolog nOvum
Można próbować tego sposobu. Nie zawsze przynosi pożądane rezultaty, ale w nOvum czasem go stosujemy. W innych miejscach w Polsce również stosowana jest viagra, jeśli są wskazania i nie ma przeciwwskazań.
Lekarz nOvum
Oznaczenie literowe „M” oznacza stopień zaawansowania kompaktacji zarodka (1 – kompaktacja zaawansowana, 2 – mniej zaawansowana, 3 – nieznaczna kompaktacja lub jej brak). Stadium kompaktacji spodziewane jest w przypadku zarodków czterodniowych, zarodek trzydniowy nie musi jeszcze nosić cech kompaktacji, więc skoro zaczął kompaktować, to rokuje nieźle.
Embriolog nOvum
Powinno być zastosowane HTZ z krwawieniem - przynajmniej raz należy wywołać krwawienie i od tego momentu przygotowywać śluzówkę podając estrogeny zgodnie ze schematem otrzymanym od lekarza.
Lekarz nOvum
Tak można, tylko dostępność preparatu z walerianianem estradiolu jest ograniczona. Jest on dostępny tylko w preparacie złożonym i należałoby w toku przygotowań przyjmować tylko pierwszą część tabletek z samym estrogenem, a te złożone z norestrelem odrzucić.
Lekarz nOvum
Wydaje się, że ma Pani niedoczynność przysadki, która wydziela za mało gonadotropin. W takiej sytuacji próbuje się stymulować jajniki hormonalnie podając gonadotrpiny z zewnątrz w zastrzykach i jeśli urosną pęcherzyki w jajnikach, dopiero wtedy robi się ich punkcje i albo tworzy zarodki (jeśli ma Pani partnera), albo zamraża komórki jajowe jako zabezpieczenie płodności. Sytuacja jest trudna, bowiem Pani wiek reprodukcyjny jest zaawansowany, co może wpływać na odpowiedź na stymulację i jakość komórek jajowych, jeśli uda się je uzyskać. Stężenie AMH jest pocieszające i daje nadzieję, Powinna Pani brać HTZ - te hormony, których Pani jajnik nie wydziela w wieku reprodukcyjnym są potrzebne dla podtrzymania ogólnego stanu zdrowia w dobrej kondycji i w zapobieganiu osteoporozie. Powinna się Pani zgłosić do specjalisty ginekologa, endokrynologa, specjalisty medycyny rozrodu, który Panią dobrze poprowadzi.
Lekarz nOvum
Przyrost hCG również jest istotny – w Pani przypadku jest on prawidłowy. Należy wykonać kolejne oznaczenia i wszystkie wyniki przedstawić lekarzowi do interpretacji, powodzenia!
Embriolog nOvum
Biorąc pod uwagę jedynie stężenie AMH i parametry nasienia Pani partnera, to szanse na ciążę są realne. Jednak istotnych jest wiele dodatkowych czynników, o których Pani nie wspomniała, a które należałoby uwzględnić szacując szanse na naturalne poczęcie. Dodatkowo Pani wiek jest kluczowym czynnikiem wpływającym negatywnie na potencjał komórek jajowych i Państwa starania o ciążę. Należy sprawdzić czy ma Pani naturalne owulacje, bo przy tak wysokim stężeniu AMH zdarza się że samoistnie nie występują.
Embriolog nOvum
Nie, nie dyskwalifikuje. Procedura przebiega analogicznie jak w przypadku pacjentów nieinfekcyjnych, jedyna różnica polega na przechowywaniu uzyskanych zarodków w dewarach z zarodkami o takich samych wynikach badań infekcyjnych. Pacjent natomiast przed przystąpieniem do procedury in vitro powinien skonsultować się ze specjalistą od chorób zakaźnych - być może musi być rozszerzona diagnostyka i wdrożone leczenie.
Embriolog nOvum
Zarodek rozprężył się po rozmrożeniu (przejście ze stopnia rozprężenia z 3 do 4), natomiast węzeł zarodkowy i trofoblast zostały sklasyfikowane jako nieco słabsze w porównaniu z jakością zarodka przed mrożeniem. To się zdarza, zarodek wciąż rokuje dobrze. Powodzenia!
Embriolog novum
Wykorzystanie do zabiegu zamrożonych uprzednio komórek jajowych daje Państwu dodatkową szansę na powodzenie starań o potomstwo; warto z niej skorzystać używając jednak świeżego nasienia. Szansa na powodzenie zależy od liczby zamrożonych komórek – im ich jest więcej, tym szanse są większe i zgodnie z naszymi rekomendacjami szanse te są realne, jeśli jest zamrożonych powyżej 4 komórek jajowych. Jeśli jest ich mniej, lepiej podejść do kolejnej pełnej próby, a komórki rozmrozić dodatkowo, zwiększając szansę na powodzenie przy kolejnej próbie IVF–ICSI. Jeśli próba z rozmrożonych komórek jajowych okazałaby się nieudana, a Państwo czulibyście się na siłach, można rozpocząć przygotowania do kolejnej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Trzeba pamiętać, że szansa na ciążę po jednym cyklu stymulowanym wynosi ok 30% po świeżym transferze i ok.60% wynosi kumulacyjny wskaźnik ciąż (po wszystkich transferach). Dlatego należy zawsze myśleć i nastawiać się na min.3 pełne próby zapłodnienia, żeby w pełni wykorzystać swoją szansę na ciążę.
Embriolog nOvum
Jest większe ryzyko zespołu przestymulowania, ale zależy to przede wszystkim od obrazu jajników (liczby pęcherzyków pow. 12 mm) w badaniu ultrasonograficznym. Jeśli lekarz uzna, że ryzyko jest duże, odracza się transfer, a wszystkie powstałe zarodki zamraża. Transfer można wykonać bezpiecznie w kolejnym cyklu.
Embriolog nOvum
Progesteron jest dobry. W fazie lutealnej oczekuje się wysokiego stężenia progesteronu. Proszę skonsultować wynik z lekarzem, który zlecił wykonanie badania w 3-cim dniu po transferze.
Embriolog nOvum
Na podstawie opisanych przez Panią objawów nie sposób ocenić czy doszło do pomyślnego zagnieżdżenia zarodka. Proszę być dobrej myśli i cierpliwie poczekać jeszcze kilka dni, w 14/15 dniu po transferze oznaczyć stężenie hormonu beta hCG, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Wynik jest wysoki, powyżej normy i może świadczyć o jajnikach policystycznych. Jeśli stara się Pani o ciążę lub ma Pani zaburzenia miesiączkowania w postaci nieregularnych miesiączek lub ich braku lub inne objawy zaburzeń hormonalnych (nadmierne owłosienie, trądzik itp.) warto skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem ginekologicznym. Zazwyczaj specjaliści tacy pracują w ośrodkach leczenia niepłodności.
Embriolog nOvum
Ograniczenie liczby zapładnianych komórek jest dobrym rozwiązaniem w takim przypadku. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć zmrożenie komórek jajowych, a nie zarodków. Proszę o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej z oznaczeniem: 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Tak więc w Pani przypadku zarodki rokują dobrze. Proszę także pamiętać, że każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i (w przypadku blastocysty) rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę.
Embriolog nOvum
Tzw. indeks DFI (odsetek plemników z fragmentacją DNA) > 30% oznacza wynik nieprawidłowy; >30% plemników z fragmentacją DNA interpretuje się jako bardzo niski lub wręcz zerowy potencjał do zapłodnienia. Wynik wymaga konsultacji z lekarzem andrologiem, który może ocenić szanse na poprawę parametru.
Embriolog nOvum
Zazwyczaj rutynowo zleca się oznaczenie poziomu progesteronu razem z oznaczeniem poziomu hormonu ciążowego, czyli beta hCG 14 – 15 dni po transferze. Oba oznaczenia pozwalają ustalić czy pacjentka jest w ciąży i czy ciąża w chwili oznaczeń nie jest zagrożona. Wcześniejsze jego oznaczanie czasem jest zlecane, jeśli poprzednie transfery były nieudane. Jednak nie ma jednoznacznej pewności czy obniżanie się poziomu progesteronu poniżej oczekiwanych wartości to przyczyna czy skutek braku zagnieżdżenia zarodka.
Embriolog nOvum
W nOvum stwarza swoim pacjentom możliwość telefonicznej konsultacji z embriologami w dni powszednie w godzinach 10:00 – 11:00. Zamrożone komórki jajowe stanowią bardzo cenny materiał biologiczny, bez wyraźnej przyczyny nie należy rezygnować z szansy na uzyskanie z nich (po zapłodnieniu) puli zarodków zdolnych do zapoczątkowania ciąży. Uzyskanie 4 ładnych blastocyst z 6 niemrożonych komórek jajowych to dobry wynik, dobrze rokujący co do możliwości rozwojowych tych pozostałych 9 komórek. Ważną dodatkową informacją może być ta, czy doszło do zagnieżdżenia którejkolwiek z tych ładnych blastocyst, a jeśli nie, to poszukanie przyczyny braku implantacji (przyczyny klinicznej, z lekarzem) zanim podejmie Pani decyzję co do dalszych działań.
Embriolog nOvum
Najczęściej tak. Jest precyzyjniejsze niż klasyczne USG 2D. Lecz najbardziej precyzyjne jest badanie USG 3D z kontrastem (SIS) oraz oczywiście histeroskopia.
Embriolog nOvum
Należy znacznie ograniczyć aktywność lub wręcz położyć się do łóżka i wziąć leki przeciwskurczowe. Ważne jest czy nie zażywa Pani leków obniżających krzepliwość krwi (heparyna, aspiryna), które mogą powodować takie objawy. Z aktualnymi wynikami oznaczeń hCG oraz progesteronu, powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zleci dalsze postępowanie.
Embriolog nOvum
Zarodek rokuje dobrze i można go hodować do stadium blastocysty przed transferem, jednak sensem hodowli jest „wybranie” najlepszych zarodków do transferu z wielu, które są dostępne.
Embriolog nOvum
Spadek poziomu AMH w organizmach kobiet na przestrzeni miesięcy jest regułą, jego stężenie w organizmach pań maleje wraz z upływem czasu. Spadku rezerwy jajnikowej niestety nie da się zatrzymać. Jednak Pani hormon AMH spada zbyt szybko. Może Pani grozić przedwczesna menopauza, dlatego należy zgłosić się do specjalistycznego ośrodka , aby lekarz przedstawił Pani szanse i możliwości lecznicze w takiej sytuacji.
Embriolog nOvum
Po zabiegu, któremu została Pani poddana przed kolejnymi staraniami o ciążę należy odczekać 3 cykle.
Embriolog nOvum
W nOvum za kryteria kwalifikacji do ewentualnego transferu dwóch zarodków przyjmujemy: wiek pacjentki powyżej 35 lat; słaba jakość zarodka – (ocena „3”, wyjątkowo „2” – po uwzględnieniu czynnika wiekowego i ewentualnie nieudanych prób w przeszłości); dwa (i więcej) nieudane transfery w nOvum.
Embriolog nOvum
Jeśli pierwszy z nich (cl.12.1) jest zarodkiem co najmniej trzydniowym, to rokuje bardzo dobrze. Drugi (bl.4.2.3), jako zarodek pięcio- lub sześciodniowy rokuje nieco słabiej (jego stopień rozprężenia i ocena węzła zarodkowego są satysfakcjonujące, natomiast jakość trofoblastu jest niska), ale z takich zarodków również uzyskujemy ciąże.
Embriolog nOvum
Proszę zmienić drogę podania, np. na podskórną lub doustną.
Embriolog nOvumStadium blastocysty modelowy zarodek osiąga w piątej dobie po zapłodnieniu. Pięciodniowy zarodek sklasyfikowany jako blastocysta 3.1.2 rokuje pomyślnie w kontekście powodzenia transferu.
Embriolog nOvum
Jeśli lekarz prowadzący nie będzie widział przeciwwskazań, do zabiegu będzie Pani mogą przystąpić już w kolejnym cyklu. Zapewne lekarz miał na myśli podejście do kriotransferu w cyklu naturalnym (niestymulowanym lekami), jeśli występują naturalne owulacje.
Embriolog nOvumNie, ale przed przystąpieniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego powinno się unikać wykonywania zabiegów, które niosą za sobą ryzyko przeniesienia chorób wirusowych, takich jak HIV, HCV, HBV, a także dodatkowy stres związany z uszkodzeniem tkanek, a do takich m.in. należą zabiegi medycyny estetycznej.
Embriolog nOvum
Nie każda odczuwalna czynność skurczowa macicy ma negatywny wpływ na implantację, choć może tak się oczywiście zdarzyć. Po transferze można stosować leki przeciwskurczowe i relaksujące, należy o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Cyfra oznacza stopień rozprężenia blastocysty – im wyższa, tym większy stopień rozprężenia i statystycznie nieco lepsze rokowania w kontekście powodzenia transferu, ale blastocysty ”trójki” są uznawane za dobrze rokujące.
Embriolog nOvum
Modelowy zarodek osiąga stadium blastocysty w piątej dobie po zapłodnieniu, ale niektóre embriony potrzebują nieco więcej czasu na osiągnięcie tego stadium, co miało miejsce w przypadku Państwa zarodków. Ich stopień rozprężenia, jakość węzła zarodkowego i trofoblastu są satysfakcjonujące. Powodzenia!
Embriolog novum
W pierwszej kolejności do transferu powinna zostać rozmrożona blastocysta 5–dniowa, w drugiej – sześciodniowa. Tak, obydwa Państwa zarodki rokują dobrze. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Zastosowanie techniki MACS przy preparatyce nasienia pozostaje bez związku z obecnością przeciwciał przeciwplemnikowych w organizmie. W wyniku sortowania magnetycznego plemników (ang. magnethic activated cell sorting, MACS) otrzymujemy wyselekcjonowane plemniki ze zmniejszoną o ok. 25% fragmentacją DNA. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo wykorzystania nasienia zawierającego zwiększony odsetek plemników z prawidłowym DNA o wyższym prawdopodobnie potencjale plemniki z cechami apoptozy z fragmentacją DNA są w dużym stopniu eliminowane. Natomiast, aby zminimalizować niekorzystny wpływ przeciwciał przeciwplemnikowych proponuje się metodę ICSI zamiast klasycznego IVF-u spośród technik ART.
Embriolog nOvum