Brak oznaczonego kariotypu, szanse na pomyślne zapłodnienie mrożonych oocytów

W wyniku stymulacji pobrano 35 oocytów, z czego 28 było dojrzałych. Zdecydowaliśmy się na zapłodnienie 10 i zamrożenie 18. W wyniku zapłodnienia uzyskaliśmy 8 zarodków. Niestety z powodu przestymulowania odstąpiono od transferu świeżych zarodków. W tej chwili jesteśmy już poczterech nieudanych criotransferach. Podczas każdego criotransferu podawano po 2 rozmrożone zarodki. Wszystkie zarodki przeżyły rozmrożenie. Podczas ostatnich dwóch criotransferów zarodki były kompaktujące. W cyklu przedtrzecim transferem wykonany był scratching endometrium, a przedczwartym histeroskopia z wynikiem prawidłowym. Dodatkowo podczas ostatniego transferu nacięto otoczki obydwu zarodków. Wszystkie transfery były na cyklach stymulowanych tabletkami Progynova 21. Stwierdzono u mnie PCO, insulinooporność i słabe parametry nasienia u męża. Dodam, że nie wykonano u mnie badań cytogenetycznych (męża badanie w porządku), czy może tutaj coś być nie tak? Dlaczego nie dochodzi do implantacji zarodków, mimo dobrej śluzówki (ok. 10mm) i ładnych zarodków? Czy mamy szanse na uzyskanie ciąży z zarodków uzyskanych z zapłodnienia rozmrożonych oocytów?

Oznaczenie kariotypu (badanie cytogenetyczne) jest jednym z kluczowych badań obowiązkowych dla obojga partnerów, którzy zmagają z niepłodnością, bowiem może tłumaczyć nieskuteczność zastosowanej procedury zapłodnienia in vitro. Powinna więc Pani jak najszybciej wykonać to badanie, by wykluczyć genetyczne podłoże nieskuteczności IVF, gdyż poważne obciążenia genetyczne zarodków przekazane przez rodziców skutkują niepowodzeniami ich implantacji bądź wczesnymi poronieniami, ponieważ organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia takiej ciąży.

Proszę jednak pamiętać, że skuteczność in vitro jest ograniczona do ok. 40% i można nie znaleźć przyczyny, dla której akurat ta próba była nieudana. Mając możliwości zarówno psychiczne, jak i materialne należy dalej próbować, wyciągając konstruktywne wnioski z poprzednich nieudanych prób i modyfikując odpowiednio terapię.

Oczywiście, macie Państwo szansę na uzyskanie ciąży po pomyślnym zapłodnieniu mrożonych uprzednio komórek jajowych, jest ona jednak statystycznie mniejsza niż szansa na powodzenie „świeżego” lub kriotransferu. W Novum skuteczność rozmrożenia wynosi 74%, a uzyskania ciąży – 35% na przeprowadzony transfer. Proszę rozważyć hodowlę uzyskanych embrionów do stadium blastocysty.

Embriolog nOvum

Powrót do forum