Czy na jakość zarodków ma wpływ rodzaj stymulacji? Co jest za nią odpowidzialane?

Witam! Jestem w trakcie oczekiwania na wynik pierwszego ISCI, aktualnie 6 dpt. Ze względu na problem z odpowiednią grubością endometrium zdecydowaliśmy z lekarzem o podejściu krótkim protokołem Pergoveris 150 (9dni) + Cetrotide. W czasie stymulacji jajniki wyprodukowały 14 pęcherzyków, w czasie punkcji uzyskano 11 dojrzałych komórek, 10 z nich ładnie się zapłodniło i przez dwa dni dzieliły się bez zastrzeżeń. Wtrzecim dniu po punkcji w każdym z nich pojawiła się fragmentacja. Transfer dwóch, 12 i 16 kom. B, odbył się wczwartej dobie. Mamy zamrożone jeszczecztery morule. Stąd moje pytanie: czy słaba jakość zarodków może być wynikiem wyboru stymulacji (wyboru leków lub rodzaju protokołu)? Może trzeba sprawdzić genetykę? Co jeszcze możemy sprawdzić? Powodem, dla którego zdecydowaliśmy się na ISCI jest niepłodność idiopatyczna.

By udzielić rzetelnej odpowiedzi na Pani pytanie, musielibyśmy uzyskać wiedzę dotyczącą np. ewentualnego występowania u Pani schorzeń towarzyszących (PCO, endometrioza itp.) oraz Pani wieku i wskaźnika BMI, ponieważ każdy z tych czynników może mieć wpływ na jakość komórek jajowych, od których w głównej mierze zależy jakość i prawidłowy rozwój zarodków przez pierwszetrzy dni. Po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia.

Zgodnie z doniesieniami naukowymi, a także naszym długoletnim doświadczeniem nie ma różnic dotyczących jakości komórek jajowych oraz powstałych zarodków w protokole długim i krótkim. Zauważalne są natomiast nieznaczne różnice na korzyść długiego protokołu, jeżeli chodzi o szansę na ciążę, co jest najprawdopodobniej związane z lepszą synchronizacją przygotowania śluzówki macicy i rozwoju zarodka w momencie implantacji. Wybór protokołu stymulacji jest uzależniony jednak od wielu czynników (wieku, rezerwy jajnikowej, dotychczasowej reakcji na próby stymulacji, zagrożenia zespołem przestymulowania itd.). Lekarz, który zna swoją pacjentkę, jest w stanie najlepiej ocenić, który protokół będzie w danej sytuacji najskuteczniejszy.

Jeżeli nie macie Państwo oznaczonych kariotypów, należałoby wykonać to badanie, przed ewentualną kolejną próbą, jeśli ta okazałaby się nieskuteczna, czego oczywiście Państwu nie życzymy. Proszę także mieć na uwadze fakt, że chociaż najważniejszy wpływ na powodzenie IVF i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników użytych do zapłodnienia (a przede wszystkim ich materiał genetyczny), to bardzo istotne są także warunki zewnętrzne (stosowane pożywki, zachowanie optymalnych warunków hodowli embrionów, doświadczenie, wiedza i umiejętności embriologa)

Proszę o cierpliwość – za tydzień proszę oznaczyć poziom beta HCG we krwi. Niejednokrotnie w naszej działalności mieliśmy okazję się przekonać, że nawet transfer opóźnionych zarodków może dać prawidłowo rozwijającą się ciążę, a na świat może przyjść zdrowe dziecko.

Embriolog nOvum

Powrót do forum