Jestem płodna, mąż nie – jaką formę leczenia można zastosować w naszym przypadku?

Mój narzeczony chorował na nowotwór, niestety dotyczyło to narządów płciowych, stąd posiada implanty w jądrach, stąd też moje pytanie, jeśli ja jestem zdrową kobietą nie mam żadnych komplikacji, czy przed metodą in vitro konieczne jest stosowanie u mnie leków hormonalnych, które maja na celu pobudzenie jajeczkowania? Czy nie może to być w moim przypadku przebieg naturalnego jajeczkowania bez wspomagaczy? Czytałam wiele artykułów, ale zazwyczaj wspomina się o tym jak to kobieta ma problemy z zajsciem w ciążę lub też mężczyzna ma słabe nasienie, natomiast ja nie mogę znależć nic na temat pary, w której to mężczyzna niestety nie jest kompletnie zdolny do pozostania ojcem.

Jeśli badania dodatkowe wykażą, że Pani płodność jest prawidłowa, to nie jest konieczne zastosowanie od razu zabiegu in vitro. W takim wypadku zupełnie wystarczająca może okazać sięinseminacja nasieniem dawcy. Nie ma wtedy konieczności stymulacji hormonalnej. Ostatnie rekomendacje brytyjskiego National Institute for Health and Clinical Excellence(NICE), na których opierają się rekomendacje dotyczące leczenia niepłodności wielu krajów europejskich, nie zalecają stymulacji hormonalnej u pacjentek prawidłowo owulujących przed inseminacją, ponieważ nie zwiększa ona szansy na ciążę, natomiast zwiększa ryzyko ciąż mnogich.

Zabieg in vitro jest wskazany w przypadku braku powodzenia po 3 - 6 inseminacjach lub w przypadku niedrożnych jajowodów. Możliwe jest przystąpienie do procedury zapłodnienia metodą in vitro z wykorzystaniem nasienia dawcy w cyklu naturalnym (bez stosowania jakichkolwiek leków stymulujących) bądź z zastosowaniem minimalnej stymulacji tak, aby uzyskać 1 - 2 pęcherzyki jajnikowe. Szansa na ciążę jest jednak wtedy mniejsza niż po zastosowaniu konwencjonalnej stymulacji hormonalnej, w trakcie której uzyskuje się wzrost przeciętnie 5 - 10 pęcherzyków jajnikowych. Decyzję o wyborze odpowiedniego sposobu stymulacji bądź braku konieczności jej zastosowania powininna Pani podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym.

Embriolog nOvum

Powrót do forum