Mam 40 lat, czy powinnam zdecydować się na którąś z form diagnostyki przedimplantacyjnej?

W tym roku skończę 40 lat. Mam 7-letnie, zdrowe dziecko z bezproblemowej ciąży, prawie rok temu miałam zabieg łyżeczkowania z powodu ciąży obumarłej w 2 miesiącu. Potem przeszłam zapalenie jajników. Od siedmiu miesięcy staram się o ciąże na próżno. W dwie poprzednie ciąże zaszłam w pierwszych miesiącach starań. Jestem zdrowa, bez nałogów- mąż także. Teraz poważnie rozważam zabieg in vitro z PGD. Zdaję sobie sprawę, że większość moich komórek jajowych może być nieprawidłowa i próby naturalnego zajścia w ciąże mogą skończyć się fiaskiem. Obawiam się także ciąży obciążonej wadą genetyczną (ze względu na wiek). Czy in vitro jest dobrym wyborem w moim przypadku? Bardzo proszę o opinię w tej sprawie i dziękuję za poświęcony mi czas.

Ze względu na Pani wiek należałoby rozważyć najskuteczniejszą i najszybszą metodę zajścia w ciążę, czyli in vitro to dobry wybór. Wcześniej jednak należałoby zrobić badanie USG narządu rodnego oraz histeroskopię – badanie światłowodowe wnętrza jamy macicy, żeby stwierdzić czy we wnętrzu nie ma zrostów ani innych nieprawidłowości, które mogły powstać po poronieniu i następowym stanie zapalnym. Poza tym oboje Państwo powinniście zrobić badanie kariotypów, żeby stwierdzić czy żadne z Państwa nie jest nosicielem jakiejś wady genetycznej, która mogła być przyczyną poronienia i wtórnej niepłodności. Po zrobieniu tych badań i zakwalifikowaniu się do zabiegu in vitro można zastanowić się nad PGD, czyli diagnostyką przedimplantacyjną. W nOvum nie badamy zarodków, tylko komórki jajowe przed zapłodnieniem, badając ich pierwsze ciałko kierunkowe. Ciałko kierunkowe jest niewielką strukturą zlokalizowaną na zewnątrz dojrzałej komórki jajowej, która w ten sposób, w trakcie redukcyjnego podziału chromosomów, uwalnia nadmiar materiału genetycznego i którą można pobrać i zbadać bez szkody dla komórki jajowej. Ponieważ teoretycznie zarówno pierwsze ciałko kierunkowe, jak i komórka jajowa posiadają identyczny materiał genetyczny, badając ilość chromosomów obecnych w pierwszym ciałku kierunkowym, z dużym prawdopodobieństwem można ocenić liczbę chromosomów obecnych w komórce jajowej. Po przeprowadzeniu badania pierwszych ciałek komórkowych, procedurze zapłodnienia pozaustrojowego poddaje się jedynie komórki prawidłowe genetycznie. Badanie to ma swoje ograniczenia, ponieważ bada tylko materiał genetyczny pochodzący od matki (która w tym wieku w większości przypadków,90%, jest źródłem nieprawidłowej ilości chromosomów). Niemniej jednak pozostaje niezbadana pula chromosomów pochodzących od ojca dziecka i o tym trzeba pamiętać podejmując decyzję.

Trzeba również pamiętać o tym, że żadna metoda na tym etapie diagnostycznym nie jest pewna w 100 % i zawsze wskazane jest wykonanie amniopunkcji w ciąży, aby mieć pewność.

Zuwagi na Pani wiek, niosący ze sobą dużo wyższe ryzyko urodzenia dziecka obarczonego wadą genetyczną niż w przypadku pacjentek poniżej 35. roku życia, a także w związku z dotychczasowymi niepowodzeniami rozrodu, powinniście Państwo poważnie rozważyć zarówno zabieg in vitro, jak i którąś z form diagnostyki przedimplantacyjnej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum