Monitorowanie poziomu estradiolu; poprawa jakości komórki jajowej

Witam, bardzo cieszę się, że forum embriologiczne istnieje, z góry dziękuję fachowcom za poświęcony czas i podzielenie się wiedzą z osobami, które potrzebują pomocy. Mam pytanie: otóż czy estradiol zrobiony w dniu owulacji jest miarodajnym wskaźnikiem czy komórka jajowa dojrzała, czy też jeśli z badania wynika, iż estradiol jest poniżej wskazanej normy, np. 99.64, a zakres referencyjny zaczyna się od 120 min - 500 do dnia cyklu w dniu owulacji, świadczy o niedojrzałości komórki jajowej, a to z kolei rokuje nienajlepsze rozwijanie się ciąży i może być przyczyną obumarć ciąży w 7 - 8 i 9 tyg.? I czy da się poprawić jakość komórki jajowej? Dziękuję

Cieszymy się, że doceniacie Państwo stworzoną przez nas możliwość zadawania pytań.

Poziom estradiolu może być pomocny w ocenie dojrzałości pęcherzyka jajnikowego, a co za tym idzie – komórki jajowej. Jeśli decydujemy się na taki monitoring naturalnego cyklu, ważne jest, aby poziom tego hormonu skorelować dokładnie z rzeczywistą fazą cyklu i wielkością pęcherzyka jajnikowego uwidocznionego w USG, aby być pewnym czy to rzeczywiście jest faza przedowulacyjna, w której poziom estradiolu powinien być najwyższy w cyklu, czy na przykład w tym cyklu do owulacji nie doszło i stąd poziom hormonu poniżej normy. Zazwyczaj nie robi się tak dokładnego monitoringu hormonalnego naturalnego cyklu tylko w celu diagnostycznym lub żeby wskazać dzień współżycia pacjentom. Nie gwarantuje to większej szansy na ciążę niż zalecenie regularnego współżycia ok. 3 razy w tygodniu po wstępnej diagnostyce czy cykle są owulacyjne, co można w przybliżeniu stwierdzić, badając np. poziom progesteronu w połowie II fazy cyklu. Przedtem powinno być również zbadane nasienie partnera.

Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy, że to ona może być przyczyną niepłodności. W przypadku braku prawidłowych owulacji, zaleca się jej stymulację lekami hormonalnymi. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego stosuje się również różne tzw. protokoły stymulacji hormonalnej w celu uzyskania optymalnej liczby dobrych jakościowo komórek jajowych. Doniesienia naukowe pokazują, że nie ma różnic w jakości komórek jajowych uzyskanych po stymulacji hormonalnej w protokole krótkim i długim, natomiast zastosowanie estradiolu w fazie lutealnej przed właściwą stymulacją u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację i z obniżoną rezerwą jajnikową może poprawić zarówno ilość, jak i jakość komórek jajowych.

Embriolog nOvum

Powrót do forum