Jak długo można przechowywać zamrożone zarodki?

W 2008 r. przeszłam udany kriotransfer, a trzy lata póżniej urodziłam drugie dziecko z ciąży naturalnej. Pozostało mi jeszcze 11 zamrożonych zarodków, ale w tej sytuacji najprawdopodobniej nie będę już z nich korzystała. Nie mam jednak serca, aby się ich zrzec. I stąd moje pytanie: Jak długo można przechowywać zamrożone zarodki? Czy to prawda, że nie ma sensu dłużej niż 5 lat, bo potem większość z nich umiera?

Teoretycznie zamrożone zarodki można przechowywać w oparach ciekłego azotu przez długie lata - doniesienia o urodzeniu zdrowych dzieci po długim okresie przechowywania zarodków, z których powstały nie wskazują na to, by czas przechowywania embrionów w tak niskich temperaturach miał wpływ na pogarszanie się ich jakości. Najbardziej "stresującymi" dla zarodków są momenty ich zamrażania i rozmrażania, zaś gdy zostały już poddane kriokonserwacji, ich funkcje życiowe ulegają zahamowaniu. Po rozmrożeniu ok. 80% zarodków wykazuje wznowienie metabolizmu większości komórek budujących ich ciało.

Najlepszym dowodem na to, że zarodki można przechowywać bardzo długo jest nasz ostatni sukces - ciąża i poród zdrowego dziecka po podaniu zarodków przechowywanych w nOvum przez blisko 11 lat! W październiku 2011 roku na świat przyszła zdrowa dziewczynka poczęta dzięki zapłodnieniu in vitro dokonanym w Przychodni nOvum przed niemal 11 laty. Oprócz niej, jak dotąd, urodziło się jeszcze troje zdrowych dzieci po transferze zarodków zamrożonych w nOvum i przechowywanych w ciekłym azocie przezokres bliskodziesięciu lat.
Udokmentowany przypadek najdłuższego, bo prawie 20-letniego (dokładnie 19 lat 7 miesięcy), przechowywania zamrożonych zarodków, szczęśliwie zakończony urodzeniem zdrowego chłopca, został opisany w marcu 2011 roku w amerykańskim piśmie medycznym „Fertility i Sterility”. Oprócz tego, opublikowano doniesienia o porodach zdrowych dzieci
po 13 latach, 12, 9 i 8 latach przechowywania zamrożonych embrionów.

Ostatnie badania naukowców dowodzą także o braku wpływu kriokonserwacji zarodków na występowanie ewentualnych powikłań ciąży ani wad wrodzonych u poczętych w ten sposób dzieci. Co więcej, dzieci urodzone po kriotransferach ważą średnio więcej i rodzą się nieco później niż dzieci poczęte po "świeżych" transferach.

Tak więc nieprawdą jest, że przechowywanie zamrożonych zarodków powyżej 5 lat może powodować ich uszkodzenie. Stąd pojawia się konieczność podjęcia decyzji o ich dalszym losie. W nOvum, w sytuacji gdy biologiczni rodzice nie mogą z jakichkolwiek powodów podejść do transferu i przyjąć powstałych zarodków, istnieje jedynie możliwość oddania zarodków do adopcji prenatalnej, o czym pacjenci są informowani jeszcze przed przystąpieniem do in vitro.

Embriolog nOvum

Powrót do forum