Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej z oznaczeniem: 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Tak więc w Pani przypadku zarodki rokują dobrze. Proszę także pamiętać, że każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i (w przypadku blastocysty) rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę.
Embriolog nOVum
Stan zapalny musi zostać wyleczony przy zastosowaniu antybiotykoterapii. Po zakończeniu antybiotykoterapii można wykonać kontrolną biopsję endometrium, ale czasem lekarz mający doświadczenie w leczeniu takich stanów odpowiednią antybiotykoterapią nie zleca zabiegu, może przewidzieć bowiem wynik terapii. Proszę pamiętać o odtworzeniu prawidłowej flory bakteryjnej poprzez przyjmowanie probiotyków, zarówno doustnie, jak i dopochwowo przez minimum 1 miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii.
Embriolog nOvum
Wynik świadczy o ciąży; należy teraz monitorować prawidłowość przyrostu hCG, wykonując oznaczenia stężenia hormonu co 48 godzin oraz ocenić stężenie progesteronu.
Embriolog nOvum
W cyklach sztucznych zazwyczaj monitoruje się wzrost śluzówki macicy w USG. Osiągniecie przez nią szerokości minimum 7 mm kwalifikuje do transferu. Badanie stężenia progesteronu w takim cyklu nie jest rutynowe, ale postępowanie w tym wypadku zależy od planów Pani lekarza prowadzącego i to on powinien poinformować Panią o koniecznych badaniach.
Embriolog nOvum
W Novum rekomendujemy transfery pojedynczych zarodków. Odstępstwa od tej reguły mogą być uzasadnione wyjątkową sytuacją kliniczną danej pacjentki. Można rozważyć rozmrożenie dwóch zarodków i przed podaniem hodować je do stadium blastocysty licząc, że przynajmniej jedna się rozwinie. Proszę tę kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Proszę udać się z wynikami badań do lekarza, który zlecił Pani wykonanie tego badania – on powinien je dla Pani zinterpretować.
Embriolog nOvum
Diagnostyka i terapia immunologiczna nie są rekomendowane przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów opartych na faktach medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę po zapłodnieniu metodą in vitro. Zatrzymanie w rozwoju zarodka według naszych doświadczeń ma najczęściej miejsce w przypadku poważnego czynnika męskiego niepłodności (bardzo słabe plemniki) i/lub słabej jakości komórek jajowych (niska rezerwa jajnikowa, zaawansowany wiek kobiety, zła odpowiedź na stymulację hormonalną). Mogą się również zdarzyć problemy genetyczne – należy wykonać badania kariotypu u obojga pacjentów. Trzeba także rozważyć czy nie są przyjmowane na stałe leki lub suplementy, które mogą niekorzystnie wpływać na zapłodnienie, należy przeanalizować warunki życia i pracy; zanieczyszczenie środowiska szkodliwymi substancjami, np. chemicznymi środkami ochrony roślin lub innymi szkodliwymi substancjami chemicznymi. Nie należy wykluczać także, jeśli powyższe nie mają miejsca, niekorzystnych warunków zapłodnienia i hodowli laboratoryjnej in vitro.
Embriolog nOvum
Te cyfry świadczą o stopniu rozprężenia blastocyst, co oznacza, że są one bardzo wczesne. Proszę swoje wątpliwości rozwiać w rozmowie z lekarzem ew. embriologiem z ośrodka, w którym poddała się Pani procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.
Embriolog nOvum
Na tym etapie oprócz oznaczania stężenia hCG i progesteronu, ważne jest monitorowanie rozwoju ciąży podczas badania USG. Nie podała Pani jednostek, co jest ważne przy ocenie stężenia progesteronu, ani czy był to transfer świeży po cyklu stymulowanym czy po podaniu rozmrożonego zarodka i w jakim cyklu – sztucznym czy naturalnym. To są wszystko istotne informacje, aby przewidywać dalszy rozwój ciąży. Podczas badania USG teraz powinien być widoczny pęcherzyk ciążowy wraz z pęcherzykiem żółtkowym, a podczas kolejnego badania (w 35 dpt) lekarz powinien móc zarejestrować bicie serca płodu. Należy monitorować stężenie progesteronu i ewentualnie dostosować suplementację do stężenia. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Jeśli to typowe krwawienie miesiączkowe, to nie ma konieczności wykonywania oznaczenia hCG, jeśli krwawienie będzie nietypowe, to lepiej upewnić się i zrobić badanie beta hCG z krwi. Na temat dodatkowych badań / zaleceń proszę porozmawiać z lekarzem prowadzącym, który zna Państwa historię choroby i na jej podstawie może zlecić najtrafniejsze dalsze działania. Życzymy Powodzenia w przyszłych staraniach!
Embriolog nOvum
W nOvum nie przeprowadzamy badań genetycznych zarodków.
Embriolog nOvum
Ustawa o leczeniu niepłodności obowiązująca w Polsce nie przewiduje takiej możliwości.
Embriolog nOvum
Proszę skorzystać z informacji pod tym linkiem:
https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/87976,stosowanie–lekow–na–alergie–w–i–trymestrze–ciazy
Embriolog nOvum
Wyniki badań mieszczą się w normie. Stężenie progesteronu we wczesnej fazie folikularnej (4 dzień cyklu) powinno być niskie.
Embriolog nOvum
Poziom poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej. Aby jednak obliczyć przybliżoną szansę na ciążę, należy wziąć pod uwagę więcej danych. Proszę próbować skorzystać z poniższych kalkulatorów:
https://w3.abdn.ac.uk/clsm/opis
http://www.ivfpredict.com/index–1.html
Embriolog nOvum
Tak, może poddać się Pani szczepieniu.
Embriolog nOvum
Pani AMH jest w normie, świadczy o dobrej rezerwie jajnikowej. Niepokojące Panią dolegliwości proszę skonsultować z lekarzem.
Embriolog nOvum
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej oraz 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Jednak pojawiają się często publikacje, że oznaczenie cyfrowe, czyli stopień rozprężenia blastocysty jest najważniejsze, a o stopniu rozprężenia mówi pierwsza cyfra (5 – najbardziej rozprężona, już częściowo wykluwająca się, 4 – bardzo dobrze rozprężona, 3 trochę słabiej rozprężona niż 4). Pani zarodki rokują dobrze.
Embriolog nOvum
Jest szansa, ale Należy dalej monitorować rozwój ciąży, wykonując kolejne badania USG. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkach in vitro, jak in vivo (czyli w organizmie kobiety). W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowy embrion, który zapoczątkuje ciążę. Można starać się wspomóc następne próby, modyfikując protokół stymulacji lub rodzaj przyjmowanych leków do stymulacji. Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy. Należy starać się dobrze zsynchronizować przygotowanie śluzówki z rozwojem zarodka, co często jest trudne w cyklach stymulowanych. Wtedy dodatkową szansę stwarzają cykle mrożonych zarodków bez stymulacji. Należy jednak starać się, aby pula mrożonych zarodków była dobrze rokująca. Państwa lekarz prowadzący w oparciu o dokumentację medyczną, po konsultacji z embriologiem, podejmie wspólnie z Państwem najwłaściwszą decyzję dotyczącą dalszej terapii.
Embriolog nOvum
Ważne są i wartości bezwzględne i prawidłowy przyrost beta hCG i to w oparciu o te dwa parametry można prognozować rozwój ciąży. Bezwzględna wartość ma znaczenie, choć normy stężenia beta hCG są różne dla różnych laboratoriów przeprowadzających analizy (najczęściej za wartości wskazujące na ciążę po transferze uznaje się wartość powyżej 5 mIU/ml). Wartości bezwzględne są bardzo różne, zależne od dnia oznaczenia po transferze, stadium rozwoju zarodka podczas transferu itd. Jest wiele prac prognozujących rozwój ciąży w zależności od wartości bezwzględnej hormonu beta hCG oznaczanego w określonym dniu po transferze zarodka. Np. Bjercke et al [Bjercke S, Tanbo T, Dale PO, Morkrid L, Abyholm T. Human chorionicgonadotrophinconcentrations in earlypregnancyafter in–vitro fertilization. Hum Reprod. 1999;14(6):1642–1646] zauważył, że ciąże, w których poziom beta hCG wynosił więcej niż 55 IU/L w 12. dniu po transferze mają 90% szans na kontynuację. Z kolei Ochsenkühn R. (Acta ObstetGynecolScand. 2009;88(12):1382–8. doi: 10.3109/00016340903322743. Predictivevalue of early serum beta–hCGlevelsafter
single blastocyst transfer. Ochsenkühn R, Arzberger A, von Schönfeldt V, Engel J, Thaler CJ, Noss U.) stwierdził, że poziom beta hCG powyżej 15 mIU/mL, 80 mIU/mLi 1500 mIU/mLw 11., 14. i 21. dniu po pobraniu komórek jajowych, odpowiednio w 89%, 93% i 92% przypadków rokuje dobrze, co do dalszego rozwoju ciąży.
Z kolei Dolitsky S.N. [Initial serum human chorionic gonadotropin levels predict live birth outcomes following frozen embryo transfer with and without preimplantation genetic testing for aneuploidy (PGT–A) FertilSteril.VOLUME 110, ISSUE 4, SUPPLEMENT , E209, SEPTEMBER 01,2018 DOI:https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2018.07.606] po analizie ponad 5000 żywych urodzeń po transferach mrożonych blastocyst stwierdza, że nawet jeśli stężenie hCG jest niskie 9 dni po transferze mrożonego zarodka, nadal jest szansa na żywe urodzenie, jeśli przyrost jej jest prawidłowy. Podaje następujące szacunkowe szanse na żywe urodzenia oceniając stężenie hCG 9 dni po transferze rozmrożonej blastocysty: przy wartości 0.1 – 50 mIU/ml – szansa na żywe urodzenie wynosi – 9,4%; 1–100 mIU/ml – szansa na żywe urodzenie wynosi – 60,6%; 100,1–150 mIU/ml– (…) – 70,3%; 150,1–200 mIU/ml– (…) – 84,8%; pow. 200 mIU/ml– (…) – 90,6%.
Embriolog nOvum
Warto w pierwszej kolejności rozmrozić zarodek trzydniowy i obserwować jego rozwój po rozmrożeniu, by (na wypadek gdyby nie przeżył rozmrożenia lub rozwijał się wolniej niż to zakładają przyjęte kryteria embriologiczne) nie straciła Pani cyklu. W takim przypadku drugi z zarodków mógłby zostać rozmrożony kilka dni później i miałaby Pani szansę na przystąpienie do transferu w danym cyklu.
Embriolog nOvum
Powinna Pani zwrócić się ze swoim pytaniem do ośrodków specjalizujących się w badaniach preimplantacyjnych; w nOvum nie prowadzimy tego typu diagnostyki. Ogólnie szansa na prawidłowy zarodek i ciążę w tym wieku są bardzo małe.
Embriolog nOvum
Jest mało prawdopodobne, aby brak odpowiedniej widoczności w USG podczas transferu był przyczyną ewentualnego niepowodzenia zabiegu. Doświadczony lekarz jest w stanie prawidłowo wykonać transfer bez podglądu USG, kierując się pomiarami macicy podczas wcześniejszych badań USG, znacznikami na cewniku transferowym oznaczającym, jak głęboko można wejść do jamy macicy w zależności od jej długości itd. Najczęstszą przyczyną niepowodzenia jest brak prawidłowego rozwoju zarodka.
Embriolog nOvum
Czas, który powinien upłynąć pomiędzy cesarskim cięciem a kolejną ciążą to minimum rok, a optymalnie dwa lata. Przez ten czas macica ma szansę się zregenerować, a ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań związanych z niedostatecznym zabliźnieniem się rany po poprzedniej operacji maleje.
Embriolog nOvum
Jeśli zarodek został przez embriologa zakwalifikowany do podania w dniu transferu, oznacza to, że został uznany za rokujący i należy mieć nadzieję, że będzie zdolny do zapoczątkowania ciąży. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy, że to ona może być przyczyną niepłodności. W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego można spróbować odpowiedniej indywidualnej stymulacji hormonalnej w zależności od dotychczasowej odpowiedzi na stymulację, jeśli była stosowana. Trudno o dokładniejsze rady, nie znając przyczyn obecnej sytuacji (tzn. niskiej rezerwy jajnikowej) i dotychczasowego przebiegu leczenia.
Embriolog nOvum
Ten lek ma za zadanie wspomożenie przygotowania śluzówki macicy do zagnieżdżenia zarodka. Przyjmowanie hormonów płciowych - estrogenów, progesteronu natomiast może zwiększać ryzyko zakrzepicy. Zazwyczaj po transferze do preparatu kwasu salicylowego dodaje się preparat heparyny.
Embriolog nOvum
Ma Pani bardzo dobrą rezerwą jajnikową, o czym świadczy bardzo wysokie AMH. Takie AMH często łączy się z nadmiarem pęcherzyków w jajnikach i nieregularnym miesiączkowaniem. Jeśli takie objawy Pani dotyczą, należy zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki hormonalnej Pani cyklu i wykluczenia zespołu policystycznych jajników. Jeśli jednak ma Pani regularne miesiączki, nie rzadsze niż co 35 dni i potwierdzono, że cykle są owulacyjne oraz nie ma Pani żadnych dodatkowych obciążeń (operacji brzusznych, zapalenia przydatków w przeszłości nadwagi ani otyłości) ani Pani partner (zapaleń, urazów, niezstąpienia jąder, a najlepiej gdy ma zbadane i dobre nasienie), pozostaje regularne współżycie 2-3 x w tygodniu, aby zintensyfikować starania o dziecko. Gdyby po roku starań nadal nie doszło do ciąży, należy udać się do specjalisty celem dalszej diagnostyki.
Embriolog nOvum
Tak, istnieje szansa na ciążę. Proszę w 14 / 15 dpt oznaczyć stężenie hCG, a wynik badania potraktować jako wiążący. To mogły być dwa najlepsze zarodki z całej puli. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Poziom hCG po transferze zarodka trzydniowego należy oznaczyć w 14 / 15 dpt, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. W tej jednak sytuacji, aby nie przedłużać niepewności, można zrobić badanie za dwa dni i jeśli beta hCG nie wzrośnie w sposób znaczący, można uznać, że tym razem się nie udało niestety.
Embriolog nOvum
Tak, są szanse na ciążę po podaniu tak sklasyfikowanego zarodka, choć są one nieco mniejsze ze względu na słabszą jakość zarówno trofoblastu (komórek z których powstanie łożysko) -„3”, jak węzła zarodkowego, z którego powstanie sam zarodek –„3”. Modelowy zarodek osiąga stadium blastocysty w piątej dobie po zapłodnieniu, ale niektóre embriony potrzebują nieco więcej czasu na osiągnięcie tego stadium.
Embriolog nOvum
Nie wszystkie zarodki cechują się takim samym tempem podziałów. Wpływ na wolniejszy i słabszy rozwój zarodka mogą mieć różne czynniki, choć nie zawsze są one łatwe do rozpoznania. Nie z każdego zarodka także w naturze może powstać dziecko. Szansa na ciążę po jednym transferze to ok. 30%.
Embriolog nOvum
Proszę cierpliwie poczekać na termin wykonania badania hCG z nadzieją, że tym razem doszło do pomyślnego zagnieżdżenia się zarodka w śluzówce macicy i zapoczątkowana ciąży, która zwieńczona zostanie narodzinami zdrowego dziecka. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Tak, wszystkie zarodki rokują dobrze. Skrót „bl” oznacza blastocystę, a „2” stopień jej rozprężenia, czyli wielkość jamy (zajmuje pół zarodka).
Embriolog nOvum
Zapłodnienie wykonywane jest w dniu punkcji, a transfer zarodka w drugiej, trzeciej lub piątej dobie po punkcji.
Embriolog nOvum
Nie podała Pani informacji o jaki hormon chodzi.
Embriolog nOvum
Nie ma powodu do niepokoju, taka różnica nie ma znaczenia klinicznego.
Embriolog nOvum
Z embriologicznego punktu widzenia warunkiem dokonania się zapłodnienia jest osiągnięcie przez komórkę jajową tzw. stadium metafazy II (stadium podziału jądra komórki jajowej, które po tym podziale zawiera pojedynczy komplet chromosomów) oraz jej pełna dojrzałość cytoplazmatyczna. Być może pobrane u Pani komórki jajowe w dniu punkcji i w chwili poddawania ich zapłodnieniu, mimo że stwarzały pozory dojrzałości (miały wyrzucone ciałka kierunkowe), nie były dojrzałe cytoplazmatycznie. Niedojrzałe komórki jajowe (w stadium MI), pobrane w czasie punkcji jajników, mogą dojrzewać (czyli osiągnąć stadium MII – komórki zdolnej do zapłodnienia) samoistnie w warunkach laboratoryjnych; najczęściej jeszcze w tej samej dobie, w której miała miejsce punkcja jajników. Rzadziej stadium MII w warunkach laboratoryjnych osiągają oocyty ocenione jako głęboko niedojrzałe (stadium GV), choć i to jest możliwe (najczęściej w kolejnej dobie po punkcji jajników). Trzeba jednak pamiętać, że komórki jajowe, które nie są od razu po pobraniu dojrzałe mają obniżoną zdolność do prawidłowego zapłodnienia i rozwoju nawet, jeśli dojrzeją w laboratorium, tym bardziej im bardziej są niedojrzałe i im dłużej należy czekać na osiągnięcie przez nich dojrzałości w warunkach laboratoryjnych. Źródła problemu z prawidłowym dojrzewaniem komórek jajowych można doszukiwać się w obniżonej rezerwie jajnikowej, co mimo dolnej normy AMH, można podejrzewać w Pani przypadku ze względu na wysokie dawki zastosowanych leków do stymulacji i zastosowania protokołu, który zazwyczaj stosuje się w przypadku tzw.poor responders, czyli „słabych odpowiadaczek” na stymulację hormonalną. Skoro jednak 3 komórki zapłodniły się w końcu należy mieć nadzieję że będą się dobrze rozwijać i przynajmniej jednemu zarodkowi uda się zagnieździć i doprowadzić do ciąży i porodu.
Embriolog nOvum
Termin kriotransferu ustala lekarz prowadzący. Kriotransfer przeprowadza się w odpowiednim dniu po owulacji odpowiadającym wiekowi zamrożonego zarodka. W przypadku zarodków dwudniowych zarodki rozmraża się w dwa dni po owulacji, a transfer, w zależności od procedur panujących w danym ośrodku, przeprowadza się albo tego samego dnia, albo następnego. W takiej sytuacji ważne jest, aby ustalić kiedy wystąpiła owulacja (z dokładnością do jednego dnia), ewentualnie można kierować się podaniem zastrzyku wyzwalającego, zakładając, że owulacja następuje dwa dni po jego podaniu.
Embriolog nOvum