Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Nie jest to optymalny termin inseminacji lub histeroskopii.
Embriolog nOvum
Czasami może powstać torbiel ciałka żółtego, która imituje niepęknięty pęcherzyk. Wtedy jest możliwe, że podczas badania usg była Pani we wczesnej ciąży.
Embriolog nOvum
Wyjaśnienia powinna Pani uzyskać w klinice, w której podchodziła Pani do procedury.
Embriolog nOvum
To należy omówić z lekarzem przygotowującym do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Jest to zależne od przyczyny schorzenia, rodzaju przyjmowanych leków, czy choroba jest w pełni kontrolowana, itd.
Embriolog nOvum
Oczekiwane stężenie progesteronu zależy od tego w jakim cyklu jest Pani przygotowywana do kriotransferu. Jeśli w cyklu sztucznym bezowulacyjnym to stężenie powinno wynosić powyżej 9,0 ng/ml, jeśli w cyklu owulacyjnym to pow. 25nmol/l.
Embriolog nOvum
Nie, antybiotykoterpia nie jest przeciwskazaniem do transferu.
Embriolog nOvum
Należy skontrolować stężenie progesteronu - sprawdzić czy dawka, którą Pani otrzymuje jest wystarczająca. Stężenie progesteronu może się zmieniać w ciągu dnia, w zależności od dostępu, od przyjętej dawki. Należy więc kontrolować go w takich samych warunkach i o tej samej porze.
Embriolog nOvum
Najlepiej w kwestii dodatkowych badań poradzić się swojego lekarza, który najlepiej zna Państwa problem. Poza tym warto skonsultować się z genetykiem oraz oznaczyć aktualne AMH.
Embriolog nOvum
Z naszego doświadczenia wynika, że takie zarodki mają mniejszą szansę na implantację i zapoczątkowanie ciąży, ale nadal ją mają. Przy wątpliwościach co do dalszego potencjału rozwojowego takiego zarodka można przedłużyć jego obserwację do 5 dnia, aby stwierdzić czy rozwinie się blastocysta. Powodzenia.
Embriolog nOvum
Tak ocenione blastocysty mają mniejszą szansę na implantację, ale nadal ją mają. Niektóre źródła podają, że najważniejszy jest stopień rozprężenia - określony tu jako 5, a więc dobry. Ważne też czy po rozmrożeniu blastocysta się odpowiednio rozpręży (powiększy), to także poprawia rokowanie. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Nie podała Pani wyniku, więc nie mogę się do niego odnieść. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza aby on ocenił stan Pani rezerwy jajnikowej, którą ocenia się nie tylko na podstawie AMH ale także obecności pęcherzyków antralnych w jajnikach. Rokowanie co do powodzenia zależy też od Pani wieku. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Stężenie Progesteronu zmienia się pulsacyjnie. W cyklu sztucznym niedługo po przyjęciu leków będzie wyższe niż tuż przed przyjęciem kolejnych. I trzeba to brać pod uwagę przy ocenie stężenia. Myślę, że badanie w połowie między ranną i wieczorną dawką będzie odzwierciedlało średnie stężenie.
Embriolog nOvum
Czy spadek progesteronu w 15dpt (5 dniowa blastocysta, cykl naturalny) jest w tym wypadku niepokojący?
10dpt: bhcg 161,6 progesteron 31,38 ng/ml 12dpt: bhcg 363,4 progesteron 34,48 ng/ml 15 dpt: bhcg 1498,0 progesteron 29,29 ng/ml.
Najważniejsze dla oceny rozwoju ciąży jest stężenie beta HCG i ta część rośnie dobrze. Progesteron w cyklu naturalnym powinien być pow.25 ng/ml, najlepiej jakby oscylował ok. 30 ng/ml i tak też jest u Pani. Ten niewielki spadek nie powinien mieć znaczenia klinicznego, ale należy to kontrolować i w razie dalszego spadku dodać dodatkowy progesteron wtedy najlepiej w infekcjach.
Embriolog nOvum
Należy wykonać badanie betaHCG z krwi. To ostatecznie wykaże ciążę lub jej brak. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Po stymulacji hormonalnej do IUI warto kontrolować stężenie progesteronu i wdrożyć suplementację progesteronem. Mutacje heterozygotyczne nie mają znaczenia klinicznego. Ciąża biochemiczna, mimo że to trudne doświadczenie jest dobrym prognostykiem i często zwiastuje kolejną już dobrze rozwijającą się ciążę. Przy policystycznych jajnikach warto wdrożyć suplementację i dietę, która jest wskazana w takiej sytuacji.
Embriolog nOvum
BetaHCG w 6dpt 1,2, w 10 dpt 16,30 , w 12dpt 27,4 w 14dpt 43,4. Mrozaczek 5dniowy, najwyższej klasy.
Czy jest szansa na uratowanie ciąży? Czy bhcg może wystrzelić do góry? Jeden lekarz mówi, że należy się cieszyć, inny żeby szykować się na ciążę biochemiczną, a ja sama nie wiem co mam dalej myśleć..
BetaHCG zbyt wolno przyrasta, ale dopóki rośnie, jest jeszcze nadzieja. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i dalej kontrolować przyrost hormonów a jak będzie dalej przyrastać, to rozstrzygającym będzie badanie USG.
Embriolog nOvum
Należy rozważyć badanie obecności wirusa metodą PCR i skonsultowanie z lekarzem specjalistą od chorób zakaźnych.
Embriolog nOvum
Jeśli cykle są regularne i owulacyjne to transfer warto wykonać w takim właśnie cyklu. Blastocysty 4BB rokują dobrze, choć nieco lepiej rokują takie z dnia 5-go niż 6-go, ale nadal są realne szanse na ciążę. Należy odpowiednio zsynchronizować termin rozmrożenia i kriotransferu z owulacją i przygotowaniem endometrium -to jest ważne. Transfer można najwcześniej wykonać w kolejnym cyklu, jeśli będzie naturalna owulacja. Czasami po przestymulowaniu pierwszy cykl może być bezowulacyjny i wtedy trzeba czekać od kolejnego. Życzę powrotu do zdrowia i powodzenia.
Embriolog nOvum
Jeśli zęby są zakwalifikowane do usunięcia lepiej to zrobić przed procedurą in vitro a najpóźniej przed transferem.
Embriolog nOvum
Należy wykonać badanie beta HCG we krwi i to wyjaśni ostatecznie sytuację.
Embriolog nOvum
Należy skontrolować stężenie beta HCG we krwi, które razem z badaniem USG powinno wyjaśnić sytuację. Wszystkiego dobrego!
Embriolog nOvum
Proszę wykonać badanie beta HCG we krwi. Ten wynik będzie wskazywał na to czy zabieg się powiódł.
Embriolog nOvum
Za wcześnie na badanie beta HCG. Proszę powtórzyć badanie za 4 dni.
Embriolog nOvum
Należy zbadać także stężenie porgesteronu i jeśli będzie niskie - suplementować. Jest szansa. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Należy zgłosić się do lekarza na kontrolę.
Embriolog nOvum
Prognozowanie zależy od tego który to dzień od ewentualnego zajścia w ciążę? Należy zgłosić się do lekarza, powtórzyć Beta HCG za dwa dni a progesteron suplementować
Embriolog nOvum
Parametry nasienia są obniżone i przy takich wynikach inseminacja ma małe szanse na powodzenie, ale nie jest ono wykluczone. Lek przeciwdepresyjny, który Pan bierze, nie powinien wpływać negatywnie na nasienie, ale sama już choroba może wpływać negatywnie na płodność.
Embriolog nOvum
Trzeba nadal kontrolować przyrost beta HCG oraz kontrolować rozwój ciąży w usg. Powodzenia!
Embriolog nOvum
HCG rekombinowany ma większą dawkę w jednej ampułce -6500 IU, a HCG nierekombinowany 5000 IU. Działanie jest podobne. Można stosować u mężczyzn, jeśli tak zaleca lekarz, oczywiście uwzględniając różnicę w dawce.
Embriolog nOvum
Tak, to jest wynik stężenia beta HCG oznaczający ciążę. Teraz należy kontrolować jego przyrost, aby upewnić się czy ciąża się prawidłowo rozwija.
Embriolog nOvum
To oznacza, że nie można było uwidocznić wszystkich badanych chromosomów tak, żeby z pewnością stwierdzić czy jest ich prawidłowa liczba. Tak więc o takiej komórce nie wiadomo czy jest prawidłowa czy nie. Jest to ograniczenie techniczne tej metody.
Embriolog nOvum
Te kwestie należy przedyskutować z lekarzem. Na zmniejszenie grubości endometrium może wpłynąć włączenie progesteronu przed transferem. Jeśli tak było to może tak się zdarzyć ze względu na zmianę struktury endometrium pod wpływem progesteronu, staje się ona bardziej zbita.
Embriolog nOvum
Należy zaufać lekarzowi, embriolog może doradzać jedynie w kwestiach embriologicznych. Przy niskiej rezerwie jajnikowej, gdy uzyskuje się mało komórek jajowych i zarodków należy przy kolejnej próbie rozważyć transfer wczesnego zarodka i nie przedłużąc jego hodowli. Badanie kaiotypów mimo że rzadko coś wnosi do dalszego postępowania warto wykonać dla własnej wiedzy i spokoju.
Embriolog nOvum
Proszę porozmawiać o tym z lekarzem na wizycie. Embriolog może doradzać jedynie w kwestii zarodków, jeśli one są dobrej jakości to są szanse. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Podawana podczas transferu blastocysta z większym prawdopodobieństwem może się podzielić na dwa zarodki i powstaje ciąża bliźniacza jednojajowa. Podział na 3 jest bardzo rzadki, ale możliwy. Jeśli zarodek był podawany podczas cyklu owulacyjnego niewykluczona jest dodatkowa ciąża naturalna. Trzeba to również wziąć pod uwagę. Jeśli jednak był to cykl bezowulacyjny ( sztuczny) ciąża naturalna jest wykluczona i trzy pęcherzyki pochodzą z podziału jednej blastocysty.
Embriolog nOvum
Należy wykonać badania genetyczne obojga Państwa.Wodniak zazwyczaj ujawnia się podczas badań usg. Do rozważenia również powtórzenie histeroskopii czy nie ma zrostów po zabiegu utrudniających prawidłowe ukrwienie i implantację zarodków.
Embriolog nOvum
Zaśniad często wiąże się z nieprawidłową liczba chromosomów. Ciążę należy nadal kontrolować przy pomocy badań hormonalnych i usg to powinno wyjaśnić wątpliwości. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Beta HCG przyrasta zbyt wolno, ale należy nadal ją kontrolować póki rośnie i kolejne wyniki skonsultować z lekarzem.
Embriolog nOvum