Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Możliwe, że przyczyną niepowodzenia procedury w Pani przypadku jest wyczerpująca się rezerwa jajnikowa – w tej sytuacji uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Może należy zmienić rodzaj stymulacji, rodzaj leków stosowanych do stymulacji.
Embriolog nOvum
Proszę pamiętać, że nawet prawidłowy wynik PGD nie daje stuprocentowej gwarancji uzyskania i donoszenia ciąży oraz narodzin zdrowego dziecka. Do rozważenia w Pani przypadku pozostaje kwestia wykonania histeroskopii diagnostycznej, jeśli dotychczas nie wykonywano tego badania. Najczęściej jednak po prostu zwiększa się szansę zwiększając liczbę prob. W Pani wieku 1 na 9 zarodków nie będzie miał błędów genetycznych na etapie transferu, a błędy mogą jeszcze powstać w ciągu dalszego rozwoju i natura sama eliminuje uszkodzone ciąże. Może należałoby dodatkowo zrobić badania w kierunku trombofilii, chociaż w rekomendacjach nie jest to zalecane ze względu na brak korzyści. Czy kariotypy mieli już Państwo zrobione przed kwalifikacją do PGD?
Embriolog nOvum
Wiele zależy od wyjściowych parametrów nasienia przed mrożeniem i powodu, dla którego nasienie w ogóle ma być zamrożone. Mrożenie plemników zazwyczaj nieco obniża ich potencjał życiowy, jednak w większości wypadków ich użycie nie ma niekorzystnego wpływu na wyniki zapłodnienia komórek jajowych, a co za tym idzie na skuteczność całej terapii. Wydaje się nawet, że użycie plemników, które przeżyły mrożenie, wykazując prawidłowy ruch i budowę morfologiczną, jest swojego rodzaju selekcją tych najżywotniejszych. Niekiedy jednak, szczególnie wtedy, gdy wyjściowe wyniki są bardzo słabe, plemników jest bardzo mało i są bardzo słabo ruchliwe, konieczne może być użycie plemników niemrożonych.
Embriolog nOvumHTZ cykliczna z krwawieniami miesięcznymi.
Embriolog nOvum
Małe pęcherzyki mogą się pojawiać - świadczy to o tym, że są w jajniku i jajnik jest zdolny do prawidłowego działania, jeśli dostarczy mu się w gonadotropin (leków hormonalnych), których mu brakuje. Przy braku miesiączki powinna Pani na stałe przyjmować hormonalną terapię zastępczą, żeby dostarczać organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania hormonów. Powinno się wywoływać miesiączki, aby macica nie była zbyt mała i przygotowała się do ciąży.
Embriolog nOvum
Tak, w tym przypadku można spróbować rozmrozić zarodki i hodować je do stadium blastocysty, by wybrać najlepiej rokujący do kriotransferu. Schemat przygotowań do transferu blastocysty otrzyma Pani od swojego lekarza prowadzącego. Początek przyjmowania progesteronu jest zależny od stadium zamrożonego zarodka. Jest to ważne przy przygotowaniu w tzw. cyklu bezowulacyjnym. Przy blastocyście, zarodku 5-dniowym, zaczyna się przyjmować na 5 dni przed rozmrożeniem zarodka, przy 4-dniowym na 4 dni przed rozmrożeniem zarodka. Jeśli przygotowanie jest w cyklu owulacyjnym, wówczas progesteronu może nie być przyjmowany w ogóle, bo jest on produkowany w organizmie przez ciałko żółte powstające po owulacji. Nieraz jednak lekarze profilaktycznie podają dodatkowo progesteron.
Embriolog nOvum
W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, że podanie białych krwinek - monocytów wypreparowanych z krwi obwodowej po ich aktywacji hormonem uwalniającym kortykotropinę może mieć korzystny wpływ na implantację, jeśli poprzednio nie dochodziło do zagnieżdżeń zarodków. Nie jest to jednak rutynowo stosowane leczenie, dlatego należy omówić je szczegółowo z lekarzem je zalecającym.
Embriolog nOvum
Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu. Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe. Endometrioza wpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, szczególnie w przypadku współistniejącej endometriozy. Zaawansowana endometrioza nie skazuje jednak Pani na niepowodzenie – dopóki można uzyskać wzrost pęcherzyków jajnikowych, a z nich komórki jajowe, dopóty jest szansa na ciążę po in vitro i należy próbować ją wykorzystać.
Embriolog nOvum
Najprawdopodobniej przyczyną niepowodzenia procedury w Pani przypadku jest wyczerpująca się rezerwa jajnikowa – w tej sytuacji uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. Dopóki jednak komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. W Novum kwalifikację do dawstwa oocytu przeprowadza lekarz prowadzący, mający wgląd do historii choroby pacjentów i wyników ich aktualnych badań, który na tej podstawie orzeka czy pacjentka nie ma realnych szans na ciążę z własnych komórek jajowych i czy nie ma innych (oprócz braku komórek jajowych) przeszkód uniemożliwiających zajście w ciążę.
Embriolog nOvum
Preparat estrogenu, jeśli był stosowany, odstawia się po stwierdzeniu ciąży Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu.
Embriolog nOvum
Sytuacja, w której seminogram uległ poprawie jest wskazaniem do zamrożenia nasienia i daje nadzieje na odnalezienie plemników, które mogłyby być użyte do zapłodnienia metodą ICSI.
Embriolog nOvum
Bóle piersi w trakcie stymulacji i tuż po transferze mogą być spowodowane podwyższonym ponadfizjologicznie poziomem estradiolu, którego poziom po zakończeniu stymulacji stopniowo się obniża. Tak więc początkowy ból piersi, który po kilku dniach po transferze ustąpił nie może służyć do przewidywania powodzenia implantacji zarodków. Aby się dowiedzieć czy doszło do zagnieżdżenia, należy odczekać minimum 14 dni po transferze i wykonać test ciążowy. We wczesnej ciąży piersi znów mogą być bolesne.
Embriolog nOvum
To zależy od tego jaka jest przyczyna pierwotnego braku miesiączki. Jeśli jest to niedoczynność podwzgórza i przysadki, a macica i pochwa nie wykazują nieprawidłowości, to aby doprowadzić do owulacji i ciąży zazwyczaj jest konieczne podawanie odpowiednich leków hormonalnych, tzw. gonadotropin w zastrzykach. Przed podjęciem wspomnianego leczenia niepłodności należy wykluczyć wady macicy i pochwy oraz inne zaburzenia hormonalne.
Embriolog nOvum
Proszę tę kwestię przedyskutować z Pani lekarzem prowadzącym. Zazwyczaj można odstawiać lub zacząć zmniejszać leki po wykazaniu czynności serca, ale jest to zależne od różnych indywidualnych czynników.
Embriolog nOvum
Po kriotransferze w cyklu naturalnym, owulacyjnym można nie przyjmować żadnych leków. Jednakże dość często (profilaktycznie) w takiej sytuacji zalecany jest progesteron dopochwowy, który jest lekiem stosowanym standardowo po transferze i zazwyczaj zaleca się przyjmowanie go przynajmniej do czasu wykonania USG potwierdzającego bicie serca płodu, czyli do ok. 5. tygodni po transferze, a czasem dłużej. Nie jest to jednak bezwzględnie konieczne, jeśli nie ma żadnych dodatkowych wskazań (jakimi są np. krwawienie lub plamienie we wczesnej ciąży, nawracające starty ciąż w wywiadzie). Preparaty heparyny zaś są podawane tylko z powodu ściśle określonych wskazań, jak np. przebyte poronienia z powodu zespołu antyfosfolipidowego. Dlatego czy można i kiedy odstawić ten lek należy zapytać lekarza, który zlecił jego stosowanie.
Embriolog nOvum
Endometrium in stadio proliferationis jest łacińskim określeniem śluzówki macicy w stadium wzrostu (proliferacji). Jest to stan prawidłowy dla pierwszej fazy cyklu miesiączkowego, czyli od miesiączki do owulacji. Jeśli była Pani w momencie pobierania wycinka w tej fazie cyklu, to wynik jest prawidłowy nie wymaga leczenia i nie jest przeszkodą w zajściu w ciążę. Jeśli jest to wynik z drugiej połowy Pani, to mógłby oznaczać brak owulacji, ponieważ po owulacji endometrium powinno być w stadium wydzielniczym (in stadio secretionis). Pani lekarz prowadzący powinien pomóc Pani ustalić fazy cyklu i w oparciu o nie zinterpretować ten wynik.
Embriolog nOvum
Jest to zjawisko normalne, nie należy się nim niepokoić. Warunkach laboratoryjnych łatwo zaobserwować cykliczne kurczenie się i rozprężanie blastocyst. Poza tym podczas procesu zamrażania zarodek traci wodę; w przypadku blastocyst jest to szczególnie widoczne, ponieważ jama blastocysty wypełniona płynem po umieszczeniu jej w specjalnych mediach odwadnia się i zapada się. To odwodnienie jest konieczne, aby zarodek przeżył zamrożenie i rozmrożenie. Po rozmrożeniu proces rozprężania się blastocysty, podczas, którego jej jama powiększa się, napełniając się ponownie płynem, może trwać do kilku godzin i może równie skutecznie przebiegać w warunkach laboratoryjnych, jak i w macicy po transferze.
Embriolog nOvum
Na podstawie serii badań ultrasonograficznych w trakcie cyklu zmian zachodzących w jajnikach przed i po owulacji lekarz monitorujący cykl aparatem USG jest w stanie stwierdzić czy w danym cyklu doszło do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego. Pęknięcie pęcherzyka nie jest jednak jednoznaczne z uwolnieniem komórki jajowej – niekiedy (rzadko) pęcherzyki bywają puste i wówczas, mimo że doszło do ich pęknięcia, nie ma możliwości zapłodnienia w danym cyklu. Przydatne w określeniu terminu owulacji mogą być także testy owulacyjne. Badanie polega na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym wzrostu stężenia hormonu LH, który osiąga maksymalne stężenie w organizmie na 24 – 36 godzin przed owulacją. Zaletą badania jest możliwość wykonania go w zaciszu własnego domu, wadą, podobnie jak w przypadku monitorowania owulacji aparatem USG, niemożność stwierdzenia czy pęcherzyk pękł i czy została uwolniona została komórka jajowa. Należy także pamiętać o tym, że skuteczność wszystkich metod kontroli owulacji i jest ograniczona i jedynym pewnym potwierdzeniem, że do owulacji doszło jest ciąża, w którą po tej owulacji udało się zajść.
Embriolog nOvum
Wartości referencyjne dla estradiolu są odmienne w różnych fazach cyklu miesiączkowego. We wczesnej fazie folikularnej (5 dc) może być niski po to, żeby w kolejnych dniach wraz ze wzrostem pęcherzyka jajnikowego rosnąć i osiągnąć szczyt w połowie cyklu w okresie tuż przed owulacyjnym.
Embriolog nOvum
Kłucie jajników może być objawem powiększającego się ciałka żółtego w jajniku, które pojawia się po owulacji i hormonalnie podtrzymuje wczesną ciążę. Żeby jednak mieć pewność jakie jest źródło bólu należy udać się do lekarza i wykonać badania dodatkowe, m.in. USG.
Embriolog nOvum
Stopień rozprężenia, czyli wielkość jamy, która powstaje w zarodku w czasie rozwoju blastocysty.
Embriolog nOvum
Modelowy zarodek dwudniowy powinien mieć miedzy 2 a 6 blastomerów (komórek budujących ciało zarodka).
Embriolog nOvum
Zapis oznacza obecność w komórce jajowej (uprzednio poddawanej zapłodnieniu) dwóch przedjądrzy, czyli skupisk materiału genetycznego pochodzącego od matki i ojca. Obecność 2PN świadczy o prawidłowym przebiegu procesu zapłodnienia.
Embriolog nOvum
Te zarodki rokują dobrze, jest szansa na ciążę. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Zapis M3 oznacza, że w zarodku pojawiły się już cechy częściowej kompaktacji, czyli błony między poszczególnymi blastomerami zaczęły się już ze sobą zlewać. Jest to zjawisko fizjologiczne, poprzedzające uformowanie się z zarodka blastocysty.
Embriolog nOvum
Tak, zarodek rokuje bardzo dobrze. Powodzenia!
Embriolog nOvum
W przypadku zapłodnienia pozaustrojowego, embriony podane w stadium moruli (zarodka kompaktującego, co następuje zazwyczaj w 4–ej dobie po zapłodnieniu) zaczynają się implantować po ok. 2–3 dniach.
Embriolog nOvum
Standardowa procedura preparatyki nasienia do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, polegająca na kilkukrotnym wirowaniu na wysokich obrotach nasienia w gradiencie stężeń odpowiednich substancji oraz późniejsza kapacytacja plemników w specjalnie do tego celu przeznaczonych pożywkach, umożliwia selekcję najżywotniejszych plemników, które mogą zostać użyte do zapłodnienia komórek jajowych pacjentki.
Embriolog nOvum
Tak, możliwa jest hodowla do stadium blastocysty rozmrożonych zarodków. Szczegóły należy omówić z lekarzem, który będzie Panią przygotowywał do transferu.
Embriolog nOvum
Termin kriotransferu ustala lekarz prowadzący. W cyklu bezowulacyjnym podaje się preparaty estrogenów, dzięki którym przygotowywana jest tylko śluzówka macicy bez wystąpienia owulacji, a termin owulacji programuje się włączając preparat progesteronu. Kriotransfer przeprowadza się w odpowiednim dniu po owulacji odpowiadającym wiekowi zamrożonego zarodka.
Embriolog nOvum
Po owulacji pozostałość po pęcherzyku Graafa przekształca się w tak zwane ciałko żółte produkujące progesteron. W sytuacji, gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, po upływie kilku dni dochodzi do przekształcenia ciałka żółtego w ciałko białawe w procesie zwanym luteolizą. Jeśli do zapłodnienia doszło, ciałko żółte rozrasta się, tworząc ciałko żółte ciążowe.
Embriolog nOvum
Zazwyczaj odstawia się stopniowo, jednak szczegółowy sposób odstawienia leków należy przedyskutować z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Jeśli ma Pani regularne owulacyjne cykle, nie ma wskazań do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przed kriotransferem.
Embriolog nOvum
W cyklu bezowulacyjnym podaje się preparaty estrogenów, dzięki którym przygotowywana jest tylko śluzówka macicy bez wystąpienia owulacji. W cyklu sztucznym zazwyczaj nie rośnie pęcherzyk, jeśli dawka podawanego estrogenu hamuje owulację (czyli musi być odpowiednio duża). Jeśli dawka jest zbyt mała, aby zahamować owulację, ale wystarczająca, aby przygotować śluzówkę do transferu, pęcherzyk mimo wszystko może urosnąć.
Embriolog nOvum
Tak, w nOvum stosujemy rutynowo medium, które ma w swym składzie kwas hialuronowy do większości transferowanych zarodków. Wskazania do zastosowania innych rodzajów mediów ustalamy indywidualnie (w przypadkach niektórych rodzajów hodowli wskazane są inne pożywki).
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Zależnie od stopnia uszkodzenia jajowodu w wyniku stanu zapalnego są różne możliwości usunięcia wodniaka - albo usuwa się cały jajowodów wraz z wodniakiem, albo klipsuje się część bliższą macicy, tak aby płyn zapalny nie dostawał się do jamy macicy, tylko wypływał przez brzuszne ujście jajowodu. Są też inne techniki operacyjne, a o ich wadach i zaletach oraz zagrożeniach należy porozmawiać z lekarzem proponującym dany sposób operacji.
Embriolog nOvum
Należy cierpliwie odczekać i oznaczyć poziom hCG w 14/15 dniu po transferze – tylko na podstawie wyniku tego badania można stwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Embriolog nOvum
Nie, zabieg histeroskopii nie obniża rezerwy jajnikowej. Rezerwę jajnikową mogą obniżyć operacje wykonywane bezpośrednio na jajnikach, np. operacyjne lub laparoskopowe usunięcie torbieli jajników albo wykonana elektrokauteryzacja jajników. Histeroskopia diagnostyczna lub operacyjna to zabieg oglądania lub usuwania nieprawidłowości wewnątrz jamy macicy.
Embriolog nOvum
Wraz z rozwojem blastocysty jej otoczka cienieje. Blastocysta „5-tka” już zaczyna się uwalniać z otoczki („wykluwać”), więc dodatkowe nacinanie jej otoczki musi być podyktowane dodatkowymi wskazaniami, o których powinien poinformować Panią embriolog lub lekarz podejmujący taką decyzję. O to, czy przeprowadzono nacięcie otoczki może Pani zapytać w laboratorium embriologicznym w placówce, w której się Państwo leczycie, ponieważ wszystkie laboratoryjne procedury są odpowiednio dokumentowane.
Embriolog nOvum