Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Nie podała Pani informacji o jaki hormon chodzi.
Embriolog nOvum
Nie ma powodu do niepokoju, taka różnica nie ma znaczenia klinicznego.
Embriolog nOvum
Z embriologicznego punktu widzenia warunkiem dokonania się zapłodnienia jest osiągnięcie przez komórkę jajową tzw. stadium metafazy II (stadium podziału jądra komórki jajowej, które po tym podziale zawiera pojedynczy komplet chromosomów) oraz jej pełna dojrzałość cytoplazmatyczna. Być może pobrane u Pani komórki jajowe w dniu punkcji i w chwili poddawania ich zapłodnieniu, mimo że stwarzały pozory dojrzałości (miały wyrzucone ciałka kierunkowe), nie były dojrzałe cytoplazmatycznie. Niedojrzałe komórki jajowe (w stadium MI), pobrane w czasie punkcji jajników, mogą dojrzewać (czyli osiągnąć stadium MII – komórki zdolnej do zapłodnienia) samoistnie w warunkach laboratoryjnych; najczęściej jeszcze w tej samej dobie, w której miała miejsce punkcja jajników. Rzadziej stadium MII w warunkach laboratoryjnych osiągają oocyty ocenione jako głęboko niedojrzałe (stadium GV), choć i to jest możliwe (najczęściej w kolejnej dobie po punkcji jajników). Trzeba jednak pamiętać, że komórki jajowe, które nie są od razu po pobraniu dojrzałe mają obniżoną zdolność do prawidłowego zapłodnienia i rozwoju nawet, jeśli dojrzeją w laboratorium, tym bardziej im bardziej są niedojrzałe i im dłużej należy czekać na osiągnięcie przez nich dojrzałości w warunkach laboratoryjnych. Źródła problemu z prawidłowym dojrzewaniem komórek jajowych można doszukiwać się w obniżonej rezerwie jajnikowej, co mimo dolnej normy AMH, można podejrzewać w Pani przypadku ze względu na wysokie dawki zastosowanych leków do stymulacji i zastosowania protokołu, który zazwyczaj stosuje się w przypadku tzw.poor responders, czyli „słabych odpowiadaczek” na stymulację hormonalną. Skoro jednak 3 komórki zapłodniły się w końcu należy mieć nadzieję że będą się dobrze rozwijać i przynajmniej jednemu zarodkowi uda się zagnieździć i doprowadzić do ciąży i porodu.
Embriolog nOvum
Termin kriotransferu ustala lekarz prowadzący. Kriotransfer przeprowadza się w odpowiednim dniu po owulacji odpowiadającym wiekowi zamrożonego zarodka. W przypadku zarodków dwudniowych zarodki rozmraża się w dwa dni po owulacji, a transfer, w zależności od procedur panujących w danym ośrodku, przeprowadza się albo tego samego dnia, albo następnego. W takiej sytuacji ważne jest, aby ustalić kiedy wystąpiła owulacja (z dokładnością do jednego dnia), ewentualnie można kierować się podaniem zastrzyku wyzwalającego, zakładając, że owulacja następuje dwa dni po jego podaniu.
Embriolog nOvum
Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, w tym wykonane i prawidłowe badania genetyczne obu partnerów (kariotypy), a para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok. 20% par zgłaszających się do lekarzy. Niemniej jednak te pary można skutecznie leczyć i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka. W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu i często się to udaje.
Embriolog nOvum
Ciąża bliźniacza jest możliwa przy zastosowaniu technik ART. Metoda zapłodnienia (IVF lub ICSI) nie ma w tym przypadku znaczenia. Ciąża bliźniacza jest bardziej prawdopodobna jeśli poda się dwa zarodki podczas transferu, ale nawet jeśli poda się jeden zarodek, to istnieje możliwość podzielenia się go i powstania ciąży bliźniaczej jednojajowej. Ryzyko takie jest większe (ale nadal małe, ok.2,5%), jeśli poda się blastocystę. Istnieją ścisłe rekomendacje towarzystw naukowych, aby promować pojedyncze transfery, żeby unikać niefizjologicznych ciąży mnogich.
Embriolog nOvum
Zazwyczaj to embriolodzy z nOvum dzwonią po zakończeniu obserwacji (po 7. dniach od zapłodnienia), ale jeśli telefonu nie będzie (czasem są trudności z dodzwonieniem), pacjenci nOvum mają możliwość telefonicznego kontaktu z embriologami w dni powszednie w godzinach 10:00 – 11:00.
Embriolog nOvum
Dalszej diagnostyki wymaga podejrzenie PCOS. U kobiet cierpiących na PCOS, które starają się o ciążę głównym problemem jest brak lub nieregularna owulacja, a co za tym idzie - nieodpowiednio przygotowana śluzówka do zagnieżdżenia zarodka. Celem terapii jest indukcja owulacji. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym skuteczność leczenia zespołu PCOS jest redukcja masy ciała u pacjentek z nadwagą i otyłością i inne działania zmniejszające tzw. insulinooporność (należą do nich przede wszystkim dieta oraz umiarkowany wysiłek fizyczny, nieraz dodatkowe leki). W wielu wypadkach może to przywrócić owulację i umożliwić naturalne zajście w ciążę. Jeśli pytanie dotyczy zagnieżdżenia zarodka podczas procedury IVF, to podczas leczenia tą metodą należy zwrócić uwagę na bezpieczną stymulację owulacji, zapewniającą jednocześnie odpowiedni odsetek dojrzałych komórek jajowych (nieraz jest to problemem w przypadku zespołu PCO) oraz uzyskanie dobrych jakościowo zarodków. W przypadku tego schorzenia często ze względu bezpieczeństwa stosuje się tzw. segmentację cyklu, czyli zamrożenie wszystkich zarodków i odroczenie transferu do kolejnego cyklu. W takiej sytuacji (wobec braku owulacji w PCOS) przygotowanie śluzówki macicy do kriotransferu przeprowadza się zazwyczaj w tzw. sztucznym cyklu.
Embriolog nOvum
Jeśli oznaczyła Pani stężenie hCG w 14 lub 15 dpt, a wynik nie wskazywał na ciążę, plamienie należy potraktować jako zwiastun miesiączki.
Embiolog nOvum
Zadane przez Pana pytania nie odnosi się do tematyki embriologicznej. Zabiegi takie zazwyczaj są bezpieczne, ale szczegółowe wątpliwości w indywidualnym przypadku należy rozwiać w rozmowie z andrologiem i anestezjologiem.
Embriolog nOvum
Wszystkie Pani zarodki rokują dobrze; powodzenia!
Embriolog nOvum
M tzn. morula, zarodek, który rozpoczął kompaktację. Kompaktacja jest dobrym rokowniczo sygnałem i w tym przypadku świadczy prawdopodobnie o dynamicznym rozwoju zarodka. Liczba 3 świadczy o słabszej klasie moruli (niepełna kompaktacja), ale ocena ta ma znaczenie dla zarodka 4-dniowego. W 3-ej dobie, nawet jeśli dochodzi do kompaktacji, zazwyczaj nie jest ona całkowita, bo taka nie powinna być w tym dniu. Reasumując, trudno odnieść się do tej oceny dla zarodka 3-dniowego, ale jest duże prawdopodobieństwo, że to dobrze rokujący zarodek.
Embriolog nOvum
Normą jest stężenie AMH na poziomie 1,0 ng/ml - 3,0 ng/ml, im wyższe AMH tym wyższa rezerwa jajnikowa, jednak z uwagi na Pani wiek szanse na powodzenie próby mimo dobrego AMH są niskie.
Embriolog nOvum
Wydaje się, że tak, ale najlepszej informacji udzieli lekarz, który laparoskopię przeprowadzał lub ten, który Panią przygotowuje do kriotransferu.
Embriolog nOvum
Regułą jest spadek poziomu AMH wraz z upływem – jego stężenie w organizmach pań maleje w kolejnych latach ich życia. Wskazane jest powtórzenie badania.
Embriolog nOvum
Proszę swoje wątpliwości skonsultować z lekarzem, który zlecił przyjmowanie leku. Na forum udzielamy odpowiedzi na pytania odnoszące się do zagadnień embriologicznych.
Embriolog nOvum
Proszę porozumieć się nawet telefonicznie z lekarzem przygotowującym do kriotransferu. Czy w 15 dc miała Pani punkcję w cyklu stymulowanym hormonalnie? Jeśli tak, te obecne pęcherzyki mogą być pozostałością po stymulacji. W takiej sytuacji bezpieczniej byłoby poczekać aż wszystkie znikną, pojawi się kolejna, normalna miesiączka i wtedy zacząć przygotowania.
Embriolog nOvum
Histeroskopię diagnostyczną można wykonać zarówno w pierwszej fazie cyklu, wtedy łatwiej o właściwą ocenę wnętrza jamy macicy, ale także w drugiej połowie cyklu, czyli po owulacji, w zależności od wskazań i planów. Proszę uściślić zalecenia z lekarzem. Podobnie proszę uściślić zalecenia lekarza co do brania antagonistów. Rutynowo leki te podaje się w trakcie stymulacji do zapłodnienia pozaustrojowego w 5-6 dniu stymulacji, ale czasem można zalecić niestandardowe sposoby ich przyjmowania w zależności od wskazań.
Embriolog nOvum
Że prawdopodobnie kriotransfer się nie udał. Badanie należy powtórzyć w 15 dpt, a wynik potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Poziom hCG należy oznaczyć w 14 bądź 15 dpt , a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Wcześniejsze oznaczenia nie zawsze są miarodajne. Wysokie stężenie progesteronu jest pożądane po transferze.
Embriolog nOvum
Uzyskaliście Państwo zarodki dobrej jakości. Klasa druga plemników jest uważana za dobrą. Proszę z nadzieją na powodzenie przystąpić do transferu. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Jeśli ciąża jest po świeżym transferze po cyklu stymulowanym, estrogeny odstawia się zazwyczaj po potwierdzeniu ciąży, stopniowo, ale zależy to od dawki. Małe dawki można odstawić od razu. Takie nagłe odstawienie, jeśli nie spowodowało żadnych niepożądanych objawów, jak np. plamienie, nie ma negatywnego wpływu na rozwój dziecka.
Embriolog nOvum
Pani zarodki rokują dobrze. Należy podejść do kriotransferu z nadzieją, że któryś z nich będzie zdolny do zapoczątkowania ciąży. Można rozważyć inny sposób przygotowania do kriotransferu, Jeśli było przygotowanie w cyklu sztucznym to proszę rozważyć przygotowanie w cyklu naturalnym i odwrotnie. Ważne aby dobrze ocenić grubość endometrium oraz czy nie ma podejrzenia przeszkód obecnych w jamie, np. polipa, mięśniaka podśluzówkowego itp. Gdyby tak było trzeba rozważyć zrobienie histeroskopii. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Rutynowo nie bada się progesteronu w cyklu sztucznym, chyba że były podejrzenia wcześniejszej nieprawidłowej odpowiedzi na leki hormonalne. Przed rozpoczęciem brania progesteronu jego stężenie powinno być zgodne z normami dla fazy folikularnej cyklu.
Embriolog nOvum
Wynik badania należy skonsultować z lekarzem, który zlecił jego wykonanie.
Embriolog nOvum
Możliwe jest pogorszenie parametrów nasienia; na prawidłowy przebieg procesu spermatogenezy ma wpływ wiele czynników. Wskazane jest powtórzenie badania, a jeśli wynik się potwierdzi - konsultacja u androloga.
Embriolog nOvum
Najlepiej rokują blastocysty (pięciodniowe) powyżej 3 BB, czyli 3 i więcej oraz BB, AB, BA, AA. Jednak pojawiają się często publikacje, że oznaczenie cyfrowe, czyli stopień rozprężenia blastocysty, jest ważniejsze niż oznaczenia literowe. Tak więc w Pani przypadku blastocysty 4-ki rokują dobrze i niezależnie od oznaczeń literowych. Jeśli chodzi o zarodki sześciodniowe, to modelowy zarodek osiąga stadium blastocysty w piątej dobie po zapłodnieniu, ale niektóre embriony potrzebują nieco więcej czasu na osiągnięcie tego stadium – niekiedy nawet hodowla bywa wydłużona do siódmej doby po zapłodnieniu. Osiągnięcie przez zarodek stadium blastocysty później niż w piątej dobie po zapłodnieniu nie przekreśla jego szans na zapoczątkowanie ciąży. Ogólnie każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i wznawia podziały, a w przypadku blastocysty rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę. W opisanej powyżej sytuacji najlepiej rokuje zarodek 4BB z piątej doby.
Embriolog nOvum
Protokół krótki z antagonistą, wyzwolenie analogiem GnRH, zamrożenie wszystkich zarodków i kriotransfer w kolejnym naturalnym lub sztucznym cyklu.
Embriolog nOvum
Wszystko zależy w jaki sposób była Pani przygotowywana do kriotransferu i jakie są wartości stężenia progesteronu. Jeśli był to cykl sztuczny, to często stęzenia są niższe niż w naturalnym. Progesteron można podawać w różnych preparatach, także w zastrzykach, co często pomaga utrzymać jego wyższy poziom.
Embriolog nOvum
Przyjmuje się, że badania RTG okolic ciała odległych od miednicy są bezpieczne dla zachowania płodności, o ile badanie zostało przeprowadzone z maksymalną dbałością o ochronę przed promieniowaniem (zastosowanie właściwej techniki badania oraz osłon).
Embriolog nOvum
Przede wszystkim należy zrobić badanie ogólne i posiew moczu. I z wstępnymi wynikami (badania ogólnego moczu, nie czekając na ostateczny wynik posiewu) udać się jak najszybciej do lekarza. Jeśli jest stan zapalny w pęcherzu, to należy go szybko i skutecznie wyleczyć.
Embriolog nOvum
Poziom AMH poniżej 1,0 ng/ml zwykle świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, ale nie wyklucza skutecznego leczenia metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Można oczekiwać nieco słabszej odpowiedzi na stymulację hormonalną jajników. Dlatego należy odpowiednio dostosować sposób stymulacji i dawkę leków.
Embriolog nOvum
Po poronieniu i zabiegu łyżeczkowania jamy macicy na ogół zaleca trzymiesięczną przerwę przed kolejnymi staraniami o dziecko. Zajście w ciążę tuż po poronieniu znacząco zwiększa ryzyko utraty kolejnej ciąży, głównie z uwagi na zachwianie gospodarki hormonalnej po ostatniej ciąży oraz słabą regenerację śluzówki macicy, nie gotowej do przyjęcia kolejnego zarodka.
Embriolog nOvum
Każde zakażanie jest niekorzystne w okresie starań o ciążę, ale nie zawsze powoduje powikłania w postaci niedrożności jajowodów. Proszę cierpliwie zaczekać na wyniki badań dodatkowych, aby to wyjaśnić. Przed badaniem konieczne są prawidłowe badania bakteriologiczne i ewentualnie osłona antybiotykowa.
Embriolog nOvum
Proszę zachować spokój i stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę. Trzeba z nadzieją czekać na rozwój wypadków. Można ewentualnie zwiększyć dawkę progesteronu (nie podała Pani jednostek progesteronu, więc trudno odnieść się do tego wyniku) i ewentualnie rozważyć podawanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, aby poprawić ukrwienie macicy. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Zarodek rokuje dobrze, proszę być dobrej myśli i w 14 / 15 dniu po transferze oznaczyć stężenie beta hCG, a jego wynik potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
W Novum rekomendujemy transfery pojedynczych zarodków, zwłaszcza w przypadku młodych pacjentek. Odstępstwa od tej reguły mogą być uzasadnione wyjątkową sytuacją kliniczną danej pacjentki. Proszę tę kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Istnieją doniesienia, że dodatkowa stymulacja w fazie lutealnej może zwiększać pulę komórek jajowych do zapłodnienia w sytuacji słabej odpowiedzi na konwencjonalną stymulację. To może zwiększać szanse na powstanie zarodka, który ma prawidłowy potencjał rozwojowy. Wówczas jednak wszystkie powstałe zarodki trzeba zamrozić, bowiem śluzówka w macicy jest nieprzygotowana odpowiednio na implantację zarodka. Transfer wykonuje się w kolejnym cyklu.
Embriolog nOvum
Dawka progesteronu wydaje się być wystarczająca, chociaż żeby być pewnym należałoby zrobić badania poziomu progesteronu we krwi. Dydrogesteronu jednak nie mona zbadać we krwi, więc jego działanie pozostaje poza laboratoryjną kontrolą. Najczęstszą przyczyną ciąży biochemicznej, której Pani doświadczyła, jest nieprawidłowy rozwój zarodka lub brak odpowiedniej synchronizacji rozwoju śluzówki w macicy z rozwojem zarodka.
Embriolog nOvum
Przed przystąpieniem do ewentualnego zabiegu dobrze byłoby wykonać kolposkopię, aby dokładniej ocenić występujące zmiany na szyjce macicy, co jest absolutnie konieczne przy cytologii gr. III. Proszę zwrócić się do lekarza, który specjalizuje się w leczeniu tego typu zmian. Jeśli jest Pani naszą pacjentką, zapraszamy na konsultację do dr Jaroszewskiej, która specjalizuje się u nas w leczeniu zmian na szyjce macicy.
Embriolog nOvum