Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Embriolog nOvum
Wynik wskazuje na ciążę; gratulujemy! Proszę powtórzyć oznaczenie stężenia hormonu po upływie 48 godzin od chwili pierwszego badania i obydwa uzyskane wyniki skonsultować z lekarzem. Szanse na pomyślny rozwój ciąży można na tak wczesnym jej etapie strać się oszacować na podstawie tempa przyrostu hCG – ocenia się, że na początku ciąży poziom beta hCG powinien wzrosnąć co najmniej o 66% w ciągu 48. godzin, 114% w ciągu 72. godzin i 175% w ciągu 96. godzin.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Proszę raz jeszcze skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub perinatologiem. Być może zaleci on dodatkowe badania, które Panią uspokoją i rozwieją wszelkie Pani wątpliwości.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
W Novum zarodki transferowane są rutynowo w drugiej, trzeciej lub piątej dobie po zapłodnieniu. Na ogół jeśli zarodków jest mało, a poprzednia przedłużona hodowla nie dała zadawalających rezultatów, to wcześniejszy transfer może być korzystny. Zarodkom rzeczywiście najlepiej jest w macicy. Przedłużanie hodowli ma sens wtedy, jeśli jest dużo podobnie rozwijających się zarodków i trzeba wybrać najlepiej rokujący.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Należy wykonać pełną diagnostykę endokrynologiczną, zbadać poziomy hormonów płciowych oraz innych mogących mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie jajników (tarczycy, prolaktynę, nadnercza). Niepękanie pęcherzyków jajnikowych może świadczyć o tzw. zespole LUF, czyli zespole niepękniętego pęcherzyka. Brak wzrostu pęcherzyka może z kolei świadczyć o nieprawidłowej owulacji. Na szczęście problemy takie można leczyć podając odpowiednie leki hormonalne.
Embriolog nOvum
Nie należy podchodzić do transferu w cyklu, w którym wykonywana jest diagnostyka endokrynologiczna. Wszelkie ewentualne nieprawidłowości hormonalne, które nie są ostatecznie zdiagnozowane i leczone mogą mieć wpływ na powodzenie zabiegu.
Embriolog nOvum
Tak, choć większe jego stężenie jest prawdopodobnie w obrębie miednicy mniejszej i macicy.
Embriolog nOvum
Zaistniała sytuacja nie ma wpływu na powodzenie zabiegu. Kichanie to fizjologiczna czynność i nie ma wpływu na zagnieżdżanie zarodka.
Embriolog nOvum
Może Pani wybrać się w podróż, proszę jednak pamiętać o postojach, ponieważ długotrwałe siedzenie jest niewskazane zarówno dla macicy, jak i zastoju żylnego w nogach.
Embriolog nOvum
Leki podtrzymujące ciążę po transferze w cyklu bezowulacyjnym (progesteron i estrogen) należy przyjmować do ok. 8.-10. tygodnia jej trwania w dawkach ustalonych przez lekarza.
Embriolog nOvum
Ból głowy może zdarzyć się po lekach hormonalnych. Progesteron należy przyjmować po transferze przez min. 14 dni lub często dłużej. Jeśli ból głowy jest silny, należy zmierzyć ciśnienie krwi i skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie niepłodności w celu ustalenia jakim lekiem należy zastąpić przyjmowany obecnie progesteron. Najrozsądniej byłoby zastosować jakiś preparat progesteronu, który brała Pani przy poprzednich próbach, a który nie powodował objawów ubocznych w tym bólu głowy. Jeśli ból jest bardzo silny, a z lekarzem prowadzącym nie ma kontaktu należy udać się do najbliższej dyżurnej przychodni lub na SOR.
Embriolog nOvum
Leki podtrzymujące ciążę po transferze w cyklu bezowulacyjnym (progesteron i estrogen) należy przyjmować do ok. 8.- 10. tygodnia jej trwania w dawkach ustalonych przez lekarza. Estrogeny są naturalnie wytwarzane przez ciałko żółte, które podtrzymuje wczesną ciążę. Ciałko żółte istnieje i produkuje hormony do ok.8. - 9. tyg. ciąży i zanika ok.10 tyg. Ciąży, a jego funkcję przejmuje łożysko. Wtedy można zacząć odstawiać podawane z zewnątrz hormony, zarówno estradiol, jak i progesteron.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3659905
Embriolog nOvum
W przypadku planowania kriotransferu w Novum informację na temat wymaganych badań można uzyskać, zadając pytanie poprzez formularz na naszej stronie internetowej: https://www.novum.com.pl/pl/kontakt/kontakt-z-konsultantem/kriotransfer/
Embriolog nOvum
Przed przystąpieniem do procedury należy poddać się leczeniu.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Przyjmuje się, że badania RTG okolic ciała odległych od miednicy są bezpieczne dla zachowania płodności, o ile badanie zostało przeprowadzone z maksymalną dbałością o ochronę przed promieniowaniem (zastosowanie właściwej techniki badania oraz osłon).
Embriolog nOvum
Tak, wynik wskazuje na ciążę; gratulujemy! Proszę powtórzyć oznaczenie stężenia hormonu po upływie 48 godzin od chwili pierwszego badania i obydwa uzyskane wyniki skonsultować z lekarzem.
Embriolog nOvum
Metforminę często zaleca się także w ciąży w przypadku insulinooporności połączonej z zespołem PCOS. Jednak nie ma jednoznacznych wskazań jak długo należy ją stosować. Dlatego należy stosować się do zaleceń lekarza. (Ginekol Pol. 2014, 85, 527-531 położnictwo Metformina w ciąży Metformin in pregnancy J.Bijok,M.Bińkowska,G. Jakiel).
Embriolog nOvum
Wiarygodność testu oceniana jest bardzo wysoko: przy zespole Downa wynosi 99,5%, dla zespołu Edwardsa równa się 98%, a dla zespołu Patau 80%, jednocześnie specyficzność testu dla wymienionych trisomii wynosi 99,9%, co oznacza, że wyniki fałszywie dodatnie (wykazujące obecność trisomii przy zdrowym płodzie) zdarzają się 1:1000.
Embriolog nOvum
Do testu przesiewowego muszą być przeprowadzone następujące badania: ultrasonograficzny pomiar przestrzeni zwanej przeziernością karku (NT) oraz oznaczenie poziomu stężeń następujących substancji w surowicy krwi matki: osoczowego białka ciążowego A (PAPP-A) i hormonu beta-hCG.
Embriolog nOvum
W przypadku ciąży po zapłodnieniu in vitro termin wyliczamy nie na podstawie daty ostatniej miesiączki, tylko daty punkcji jajników i pobrania komórek jajowych. Od tego dnia do teoretycznego terminu porodu dodaje się 38 tygodni.
Embriolog nOvum
Kiedy wyczerpane zostają wszystkie możliwości diagnostyczne, a para nadal pozostaje bezdzietna, mówimy o niepłodności idiopatycznej, czyli takiej, której przyczyn współcześnie dostępnymi metodami nie jesteśmy w stanie określić. Z taką sytuacją mamy do czynienia u ok. 20% par zgłaszających się do lekarzy. Niemniej jednak te pary można skutecznie leczyć i doprowadzić do uzyskania ciąży i urodzenia dziecka. W takiej sytuacji specjaliści medycyny rozrodu koncentrują się na rozwiązaniu problemu, a nie na znalezieniu jego przyczyn.
Embriolog nOvum
Sformułowanie to oznacza sytuację, w której, mimo iż metrykalnie kobieta nadal jest w wieku rozrodczym, stan jej gamet jest porównywalny z gametami dużo starszej kobiety, z pełnymi tego konsekwencjami dla ewentualnego macierzyństwa – komórek jajowych jest coraz mniej i są coraz gorszej jakości, rzadko dochodzi do owulacji.
Embriolog nOvum
Inseminacja domaciczna (IUI, ang. intrauterine insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.
Embriolog nOvum
Przygotowanie do zabiegu IVM polega na monitorowaniu cyklu i obserwacji wzrastających pęcherzyków Graafa, a także badaniu poziomu estradiolu w surowicy. Punkcja jest przeprowadzana między 7. a 10. dniem cyklu, kiedy pęcherzyki, endometrium i poziom estradiolu osiągną odpowiednią wielkość.
Embriolog nOvum
Takie postępowanie ma na celu wyciszenie pracy jajników i przeciwdziałanie tworzeniu się ich torbieli.
Embriolog nOvum
Tak, w takim przypadku możecie Państwo zdecydować o tym, żeby pozostała część pobranego materiału została zamrożona do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.
Embriolog nOvum
To blastocysta 4AB.
Embriolog nOvum
Test należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki.
Embriolog nOvum
Nie, decyzję taką należy podjąć bezpośrednio przed transferem – w chwili oceny morfologii zarodków przed zabiegiem przeniesienia ich do jamy macicy.
Embriolog nOvum
W sytuacji, gdy wynik na nosicielstwo GBS jest dodatni wskazana jest śródporodowa antybiotykoterapia, która jest skuteczną metodą profilaktyki zakażenia GBS u dziecka.
Embriolog nOvum