Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Trzydniowy zarodek sklasyfikowany jako cl13.1 rokuje dobrze. Warto podejść z optymizmem do kriotransferu i z nadzieją, że tym razem przetransferowany zarodek zapoczątkuje ciążę zwieńczoną narodzinami dziecka. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Pytanie nie dotyczy kwestii embriologicznych. Wątpliwości należy rozwiać w rozmowie z lekarzem prowadzącym, który zlecił terapię.
Embriolog nOvum
Należy mieć pewność, że po zakończeniu terapii choroba została do końca zwalczona. Jeśli lekarz uzna, że choroba ustąpiła zupełnie i nie ma po niej powikłań, nie ma powodu, aby przedłużać czas oczekiwania na kriotransfer.
Embriolog nOvum
Nie powinna. Po biopsji może wystąpić plamienie pozabiegowe.
Embriolog nOvum
Wątpliwość należy wyjaśnić w laboratorium, które wydało zdefiniowany w ten sposób wynik badania.
Embriolog nOvum
Materiał biologiczny jest przechowywany w pojemnikach z ciekłym azotem. Możliwe jest jego transportowanie między bankami komórek rozrodczych i zarodków po spełnieniu wielu ściśle określonych warunków zdefiniowanych przez zapisy ustawy o leczeniu niepłodności. W tej sprawie trzeba zgłosić się do ośrodka przechowującego zamrożone komórki jajowe i zgłosić wolę przewozu do innego wybranego ośrodka. Zostaną Państwo poinformowani jakich formalności należy dokonać w tym celu.
Embriolog nOvum
Tak, jest możliwa. Konieczne jest odbycie konsultacji andrologicznej.
Embriolog nOvum
Pytanie nie dotyczy kwestii embriologicznych. Wątpliwości należy rozwiać w rozmowie z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Parametry nasienia mieszczą się w zakresie norm referencyjnych. Morfologia również jest w normie.
Embriolog nOvum
AMH jest markerem tzw. rezerwy jajnikowej i przy jego pomocy określa się szansę na odpowiedź na stymulację hormonalną. Na jego podstawie nie prognozuje się w żaden sposób szansy na ciążę samoistną, bowiem nawet przy niskim AMH można mieć samoistne owulacje, które są podstawowym (obok drożności jajowodów i prawidłowych parametrów nasienia) warunkiem, aby zajść w ciążę samoistną. AMH poniżej 0,5 ng/ml jest źle rokujące co do odpowiedzi na stymulację hormonalną do zapłodnienia pozaustrojowego, jeśli jest ono konieczne. Należy się liczyć z tym, że może nie być już możliwości pobrania prawidłowej komórki jajowej rokującej powstania zarodka i ciąży. Badanie Sono HSG jest badaniem drożności jajowodów, a nie zabiegiem mogącym poprawić rezerwę jajnikową ani jakość komórek jajowych. Istnieją natomiast rzeczywiście doniesienia o zwiększonej szansie na ciążę samoistną po badaniu drożności jajowodów przy pomocy lipidowego środka kontrastującego. Istnieją hipotezy, że wpływa on korzystnie na zdolność implantacji zarodka.
Embriolog nOvum
Decyzję o najodpowiedniejszym dla Pani protokole stymulacyjnym powinniście Państwo podjąć po przedyskutowaniu różnych opcji wspólnie z lekarzem prowadzącym i po jego konsultacji z embriologiem. Zgodnie z doniesieniami naukowymi, a także naszym długoletnim doświadczeniem nie ma różnic dotyczących jakości komórek jajowych oraz powstałych zarodków w protokole długim i krótkim. Zauważalne są natomiast nieznaczne różnice na korzyść długiego protokołu, jeżeli chodzi o szansę na ciążę, co jest najprawdopodobniej związane z lepszą synchronizacją przygotowania śluzówki macicy i rozwoju zarodka w momencie implantacji.
Embriolog nOvum
Możliwa jest zmiana preparatu dopochwowego na inny lub droga jego podania, np. na preparaty w iniekcjach. Kriotransfer w cyklu całkowicie naturalnym, owulacyjnym jest tez możliwy bez dodatkowego podawania progesteronu. Proszę tę kwestię przedyskutować z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Ocenia się, że na początku ciąży poziom beta hCG powinien wzrosnąć co najmniej o 66% w ciągu 48. godzin, 114% w ciągu 72. godzin i 175% w ciągu 96. godzin.
Embriolog nOvum
Wodniak jajowodu jest najczęściej zejściem stanu zapalnego jajowodu. W wyniku tego w niedrożnym lub podniedrożnym jajowodzie gromadzi się płyn, który okresowo może opróżniać się do jamy macicy i do pochwy, co kobieta może odczuwać jako nagłe, wodniste upławy, ale objaw ten nie jest stały i nie zawsze występuje. Wodniak zazwyczaj jest widoczny w badaniu USG, choć raz może być widoczny lepiej, raz gorzej, zależnie od stopnia wypełnienia wodniaka płynną treścią. Ostateczne potwierdzenie obecności wodniaka może nastąpić podczas laparoskopii, podczas której można go od razu usunąć.
Embriolog nOvum
Inseminacje w przypadkach niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie dają niewiele więcej szans na ciążę niż naturalne współżycie 2 - 3 razy w tygodniu. Brak ciąży po dwóch zabiegach jest wystarczającym argumentem, aby myśleć już o in vitro; w nOvum zalecamy in vitro po 2 - 3 nieudanych inseminacjach. Skuteczność zabiegu in vitro jest ok. 4-5 razy większa niż inseminacji.
Embriolog nOvum
Trzeba wykonać tzw. próbny transfer.
Embriolog nOvum
Niewielkie plamienie pojawiające się w kilka dni po transferze może zwiastować ciążę (tak zwane plamienie implantacyjne), jednak plamienia implantacyjnego w praktyce nie można odróżnić od plamienia przed miesiączką. Rozstrzygający jest jedynie czas i ewentualny poziom hormonu ciążowego we krwi. Jeśli przetransferowano Pani blastocystę, może Pani oznaczyć poziom hCG w 10. dniu po transferze
Embriolog nOvum
Na forum embriologicznym nie interpretujemy wyników badań – wyniki należy skonsultować z lekarzem, który zlecił ich wykonanie. Wcześniej może Pani porównać uzyskane wyniki z zakresem norm referencyjnych, które z pewnością znajdują się na odebranym przez Panią z laboratorium wyniku badania.
Embriolog nOvum
To może być za wcześnie na prawidłową interpretację beta hCG. W Novum oznaczenie stężenia hCG w surowicy po transferze rozprężonej blastocysty zalecamy pacjentkom nie wcześniej niż w 10 dpt. Proszę powtórzyć badanie.
Embriolog nOvum
Nie ma przeciwwskazań, żeby wykonać to badanie. Rezonans magnetyczny raczej nie ma wpływu na rezerwę jajnikową ani jakość komórek jajowych, ponieważ w czasie badania wytwarzane są fale o niskich częstotliwościach (porównywalne do radiowych i niższych), które nie są zdolne do uszkodzenia wiązań chemicznych w strukturze DNA zawartego w oocytach.
Embriolog nOvum
Wynik należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dalsze postępowanie wg jego zaleceń.
Embriolog nOvum
Ogólnie istnienie przeszkód w macicy może być przyczyną niepowodzeń przeprowadzonych transferów, jednakże blizna po cięciu cesarskim znajduje się w dolnym odcinku macicy, a zarodek zazwyczaj zagnieżdża się w dnie lub jego pobliżu, ponieważ tam ma najlepsze warunki od zagnieżdżenia i rozwoju. Żeby w sposób jednoznaczny wykluczyć taką przeszkodę, należy wykonać histeroskopię.
Embriolog nOvum
Nie, to nie mogła być otoczka blastocysty.
Embriolog nOvum
Poziom progesteronu jest wtórny i zależy od tego w jaki sposób pacjentka była przygotowywana do kriotransferu. Jeśli był to cykl bezowulacyjny, to poziom progesteronu może być niski, ponieważ nie ma ciałka żółtego, który ten progesteron produkuje, a ciążę podtrzymują progesteron i estrogeny podawane z zewnątrz. Według ostatnich doniesień stężenie progesteronu w cyklu sztucznym powinno być wyższe niż 9ng/ml, a jeśli jest mniejsze, to należy dodać odpowiednią dawkę progesteronu w zastrzykach.
Embriolog nOvum
Proszę zaufać lekarzowi prowadzącemu ciążę i zastosować się do jego wskazówek dotyczących przyjmowania leków. Pojawienie się krwiaka podkosmówkowego jest zagrożeniem ciąży i zastosowanie leków podtrzymujących jest w takiej sytuacji konieczne. Nie znamy zależności, które Pani cytuje.
Embriolog nOvum
Jeśli infekcja nie będzie się rozszerzać ani pogłębiać, to można leczyć się objawowo domowymi sposobami. Jeśli natomiast infekcja nie będzie mijać przez najbliższe dni lub będzie się pogłębiać, dojdą inne objawy i/lub gorączka, powinna się Pani udać na wizytę do lekarza internisty. Będąc na wizycie lekarskiej proszę poinformować internistę, że być może jest Pani w bardzo wczesnej ciąży – to ważna informacja, ponieważ panie spodziewające się dziecka mogą zażywać jedynie niektóre leki, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Lekkie przeziębienie nie powinno mieć wpływu na implantację zarodka; poważniejsze infekcje mogą mieć wpływ niekorzystny. Jednak działania lecznicze w przypadku niepowikłanej infekcji kataralnej są bardzo ograniczone i należy głównie dbać o to, aby temperatura nie rosła powyżej 38 stopni, łagodzić gwałtowny kaszel oraz dbać o to, aby nie doszło do komplikacji, np. nadkażenia bakteryjnego, które wymaga leczenia antybiotykami.
Embriolog nOvum
Pani wyniki badań hormonalnych się poprawiły, więc nie jest to powód do niepokoju. Po ciąży i zmianach hormonalnych z nią związanych czasem zdarza się normalizacja niektórych parametrów i następuje korzystna zmiana zdrowotna. Tak się może zdarzyć np. w przypadku endometriozy, która w ciąży uległa stłumieniu.
Embriolog nOvum
Zapłodnienie wykonywane jest w dniu punkcji, a transfer zarodka w drugiej, trzeciej lub piątej dobie po punkcji.
Embriolog nOvum
Czyli niepłodność o nieustalonej przyczynie; to sytuacja kiedy żadne z przeprowadzonych badań diagnostycznych nie wskazuje przyczyny niezamierzonej bezdzietności.
Embriolog nOvum
Przez okres przygotowania do inseminacji lekarz monitoruje wzrost pęcherzyków Graafa badaniem USG lub monitorowanie owulacji jest przeprowadzane w inny sposób, np. testami owulacyjnymi. W dniu, kiedy w obrazie USG widoczny jest dojrzały pęcherzyk Graafa, kobieta przyjmuje lek, który wywołuje e owulację. Inseminację wykonuje się po 32. - 38. godzinach po podaniu leku.
Embriolog nOvum
Nie, nie są; te wartości są prawidłowe, a najistotniejszy na tym etapie ciąży przyrost hCG, w Pani przypadku jest także prawidłowy.
Embriolog nOvum
Ma Pani bardzo dobrą rezerwą jajnikową, o czym świadczy bardzo wysokie AMH. Takie AMH często łączy się z nadmiarem pęcherzyków w jajnikach i nieregularnym miesiączkowaniem. Jeśli takie objawy Pani dotyczą, należy zwrócić się do lekarza w celu dalszej diagnostyki hormonalnej Pani cyklu i wykluczenia zespołu policystycznych jajników. Jeśli jednak ma Pani regularne miesiączki, nie rzadsze niż co 35 dni i potwierdzono, że cykle są owulacyjne oraz nie ma Pani żadnych dodatkowych obciążeń (operacji brzusznych, zapalenia przydatków w przeszłości nadwagi ani otyłości) ani Pani partner (zapaleń, urazów, niezstąpienia jąder, a najlepiej gdy ma zbadane i dobre nasienie), pozostaje regularne współżycie 2-3 x w tygodniu, aby zintensyfikować starania o dziecko. Gdyby po roku starań nadal nie doszło do ciąży, należy udać się do specjalisty celem dalszej diagnostyki.
Embriolog nOvum
Wczesne blastocysty to blastocysty o niskim stopniu rozprężenia – w przypadku takich zarodków nie podlega ocenie węzeł zarodkowy ani trofoblast, dlatego nie ma cyfr oceniających te struktury. Są one jeszcze za słabo wykształcone. Osiągnięcie przez zarodek stadium blastocysty w 5–tym dniu hodowli
zarodkowej jest dobrą prognozą dla uzyskania ciąży. Chociaż przyjmuje
się, że najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB, to stadium
wczesnej blastocysty również jest właściwe dla piątej doby po IVF /
ICSI.
Embriolog nOvum
Szczegółowe informacje odnośnie do przygotowań do kriotransferu znajdują się na naszej stronie www: https://www.novum.com.pl/pl/leczenie-nieplodnosci/in-vitro/#panel-title-28-6
Jeśli te informacje są niewystarczające i chciałaby Pani skontaktować
się z konsultantem w celu omówienia przygotowania do zabiegu prosimy o wysłanie maila na adres: kriotransfer@novum.com.pl bądź o kontakt telefoniczny z konsultantem.
Embriolog nOvum
Nie. W Novum prowadzimy diagnostykę genetyczną niezapłodnionych komórek jajowych (badanie PBB).
Embriolog nOvum
Zarodki spełniają kryterium podziałowe właściwe dla swojego "wieku", można je uznać za zarodki dobrze rokujące. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Po transferze rozprężonej blastocysty pierwsze oznaczenie stężenie hCG w surowicy można wykonać w 10 dpt.
Embriolog nOvum
Wynik badania wskazuje na wczesną ciążę, jednak wskazane jest powtórzenie oznaczenia poziomu hCG, by móc ocenić czy stężenie hormonu przyrasta w sposób prawidłowy.
Embriolog nOvum
Ocenia się, że na początku ciąży poziom beta hCG powinien wzrosnąć co najmniej o 66% w ciągu 48. godzin, 114% w ciągu 72. godzin i 175% w ciągu 96. godzin. Proszę ponownie oznaczyć stężenie hCG w surowicy, a uzyskane wyniki skonsultować z lekarzem.
Embriolog nOvum
Blastocysta 2 to wczesna blastocysta, o niskim stopniu rozprężenia – w przypadku takich zarodków nie podlega ocenie węzeł zarodkowy ani trofoblast, dlatego nie ma cyfr oceniających te struktury. Są one jeszcze za słabo wykształcone i należy poczekać aż rozpręży się bardziej, np. po rozmrożeniu (jeśli ta blastocysta została rozmrożona), a jeśli została podana do macicy, to do dodatniej próby ciążowej, która będzie świadczyć o tym, że zarodek rozwinął się dalej.
Embriolog nOvum