Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Tak, blastocysta sklasyfikowana jako 3.2.3 jest zarodkiem rokującym, jest szansa na uzyskanie ciąży po transferze takiego zarodka.
Embriolog nOvum
Puste jajo płodowe jest jedynym z typów nieprawidłowo rozwijającej się ciąży - w czasie jej trwania nie wytwarzają się elementy budujące ciało płodu; dochodzi do tej patologii wówczas, gdy zarodek obumiera na bardzo wczesnym etapie ciąży, a zewnętrzna warstwa komórek, z której na późniejszym etapie ciąży powstałoby łożysko, rozwija się dalej. Puste jajo płodowe jest uznawane za przyczynę około 50% przypadków wszystkich strat ciąży w I trymestrze jej trwania; do poronienia często dochodzi zanim kobieta w ogóle odkryje, że jest w ciąży. Za prawdopodobną przyczynę tworzenia się pustego jaja płodowego uznaje się nieprawidłowości genetyczne zarodka - są one na tyle poważne, że organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie, bo urodzone z takiej ciąży dziecko byłoby obarczone poważnymi wadami genetycznymi. Żeby wykluczyć przenoszenie wady genetycznej, której jedno z Państwa może być nosicielem należałoby zrobić badania kariotypu, choć statystycznie ryzyko takiej sytuacji jest na tyle małe, że badania te nie znajdują się w rekomendacjach.
Embriolog nOvum
Nie, ryzyko nie wzrasta. Niezależnie od tego proszę jednak poddać się wszystkim rutynowo zalecanym badaniom preimplantacyjnym.
Embriolog nOvum
Proszę skonsultować się z endokrynologiem.
Embriolog nOvum
Niestety nie każda próba in vitro kończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń w zagnieżdżeniu zarodków jest ich nieprawidłowy rozwój, co zdarza się zarówno w warunkach in vitro, jak in vivo (czyli w organizmie kobiety) i dotyczy również zarodków powstałych z komórek jajowych dawczyni. W chwili obecnej medycyna nie ma wpływu na rozwój zarodków, trzeba cierpliwie próbować dopóki nie trafi się na ten prawidłowy embrion, który będzie zdolny do zapoczątkowania ciąży. Mimo że komórki jajowe płodnej dawczyni zazwyczaj dają dużą szansę na ciążę, szansa ta nigdy nie jest stuprocentowa. Szansę na ciążę z zastosowaniem komórek dawczyni ocenia się na ok. 40-50%. Drugą co do częstości przyczyną niepowodzeń jest nieprawidłowa lub niegotowa do implantacji śluzówka macicy – należy starać się dobrze zsynchronizować przygotowanie śluzówki z rozwojem zarodka. Należy również dokładniej ocenić parametry nasienia partnera, ponieważ ono również ma wpływ na powodzenie zabiegu.
Embriolog nOvum
Normy stężenia beta hCG są różne dla różnych laboratoriów przeprowadzających analizy (najczęściej za wartości wskazujące na ciążę po transferze uznaje się wartość powyżej 5 mIU/ml). Ocenia się, że na początku ciąży poziom beta hCG powinien wzrosnąć co najmniej o 66% w ciągu 48. godzin, 114% w ciągu 72. godzin i 175% w ciągu 96. godzin; proszę wykonać oznaczenia w kolejnych dniach, a wyniki skonsultować z lekarzem. Ogólnie jednak należy stwierdzić, że poziom beta hCG w 14 dniu dobrze rozwijającej się ciąży zazwyczaj jest znacząco większy niż 5 mIU/ml (co najmniej kilkukrotnie większy).
Embriolog nOvum
Być może odczuwany przez Panią dyskomfort podczas transferu był wynikiem zbyt mocno wypełnionego pęcherza moczowego. Przy okazji kolejnego ewentualnego transferu proszę zadbać o jedynie lekkie wypełnienie pęcherza. Proszę również poinformować lekarza wykonującego transfer o swoich odczuciach. Jednak jest mało prawdopodobne, aby to była przyczyna niepowodzenia transferu. Najczęstszą przyczyną niepowodzenia jest brak prawidłowego rozwoju zarodka. Należy próbować kolejny raz licząc, że trafi się na zarodek o prawidłowym potencjale rozwojowym. Orgazmy, o których Pani wspomniała nie mają negatywnego wpływu na zagnieżdżenie zarodka, podobnie jak przykrycie, pod którym Pani śpi.
Embriolog nOvum
Normą jest stężenie AMH w granicach 1,0 – 3,0 ng/ml. AMH (hormon anty-Mülerowski) to substancja, którą produkują komórki ziarniste, otaczające drobne pęcherzyki zawierające niedojrzałe komórki jajowe. Badania naukowe potwierdzają silną zależność pomiędzy poziomem AMH w organizmie a liczbą pierwotnych pęcherzyków w jajnikach (tzw. rezerwa jajnikowa). Wysoki poziom AMH świadczy o dużej ilości pęcherzyków, niski o małej. Na podstawie poziomu AMH można przewidywać odpowiedź organizmu pacjentki na ewentualną stymulację hormonalną. Pani stężenie AMH jest nieco poniżej przytoczonej normy, ale nadal rokuje akceptowalną odpowiedź na stymulację i kwalifikuje Panią do udziału w większości miejskich programów refundacyjnych oraz do korzystania z refundacji leków do stymulacji hormonalnej jajników.
Embriolog nOvum
Żeby to potwierdzić należy zbadać poziom progesteronu w 2-ej fazie (lutealnej) cyklu. Wynik pow. 5 ng/ml świadczy o przebytej owulacji.
Embriolog nOvum
Tak, zarodek rokuje dobrze. Powodzenia!
Embriolog Novum
W kwestii kwalifikacji do zabiegu biopsji i wstępnego
oszacowania szans jego powodzenia, należy skonsultować się z andrologiem.
Często zdarza się, że produkcja plemników w jądrze zostaje zachowana i istnieje
szansa na znalezienie zdolnych do zapłodnienia plemników. Ostatecznie
potwierdzą to dodatkowe badania, które zleci lekarz androlog.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
W sytuacji, gdy wynik na nosicielstwo GBS jest dodatni wskazana jest śródporodowa antybiotykoterapia, która jest skuteczną metodą profilaktyki zakażenia GBS u dziecka.
Embriolog nOvum
Poziom FSH w surowicy krwi (norma 3-12 IU/ml) oznacza się w 2-4 dniu cyklu.
Embriolog nOvum
Wyniki badań naukowców z Ospedale Maggiore Policlinico oraz San Raffaele Scientific Institute w Mediolanie sugerują, że kobiety, w organizmach których stężenie witaminy D jest zbyt niskie (mniej niż 20 ng/ml we krwi), mają mniejsze szanse na uzyskanie ciąży w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego – pacjentki, u których nie występują niedobory witaminy D mają dwukrotnie większe szanse na potomstwo. Być może ma to związek z produkcją lepszych jakościowo oocytów u tych kobiet i z większą szansą na pomyślną implantację.
Embriolog nOvum
Łyżeczkowanie jest zabiegiem, który mógł uszkodzić warstwę rozrodczą endometrium (śluzówki macicy). Ogólnie należałoby naśladować cykl, w którym śluzówka osiągnęła największą szerokość, z kontrolowaną hiperstymulacją hormonalną włącznie (wywołanie wzrostu kilku pęcherzyków w jajnikach). Ewentualnie zmienić drogę podania estrogenów z doustnej na pozajelitową, może dopochwową. W literaturze medycznej opisywane są próby miejscowego podania dodatkowych leków, np. G-CSF.
Embriolog nOvum
Tak, nawet pojedynczy blastomer jest w stanie
odbudować cały zarodek i dać prawidłowo rozwijającą się ciążę. Mamy w
nOvum ciąże i urodzone dzieci z takich zarodków, więc nigdy nie przekreślamy
ich szans i umożliwiamy im dalszy rozwój w najbardziej optymalnych dla
nich warunkach – w macicy.
Embriolog nOvum
Proszę dokonywać kolejnych oznaczeń stężeń hCG i analizować prawidłowość przyrostu hormonu. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Niestety nie ma takiej możliwości.
Embriolog nOvum
„Okno implantacyjne”, czyli stan największej podatności błony śluzowej macicy na zagnieżdżenie-implantację zarodka w warunkach prawidłowego cyklu 28-dniowego występuje zazwyczaj pomiędzy 19. a 21. dniem cyklu miesiączkowego.
Embriolog nOvum
Zarodek jest nieprawidłowy genetycznie. Nie da się tego poprawić lekami. Proszę skonsultować wynik badania z lekarzem genetykiem.
Embriolog nOvum
Przy stwierdzonej nadwrażliwości na hormony nie można ich podawać. Ale wszystko zależy na jakie hormony jest Pani nadwrażliwa i na czym ta nadwrażliwość polega oraz jakiego rodzaju leczenie ma Pani na myśli. In vitro można też wykonać w tzw. cyklu naturalnym, bez leków, choć jego skuteczność jest wtedy mniejsza.
Embriolog nOvum
Proszę cierpliwie odczekać i 14 lub 15 dpt oznaczyć stężenie hCG; tylko na podstawie wyniku badania będzie można stwierdzić czy doszło do zagnieżdżenia.
Embriolog nOvum
Estradiol (E2) podczas stymulacji hormonalnej jest we wzrastających ilościach syntetyzowany przez rosnące pęcherzyki w jajniku i odzwierciedla ich liczbę oraz dojrzałość. Stężenie estradiolu jest więc wtórne do wzrostu pęcherzyków i należy skupić się na stymulacji, która pobudzi odpowiednią ich liczbę do rośnięcia. Stężenie estradiolu bowiem może być zaburzone, np. stosowaniem antagonistów podczas stymulacji w protokole z ich użyciem. Nie należy wtedy kierować się ich stężeniem ani tym bardziej „leczyć” niskiego poziomu estradiolu, a kierować się liczbą i wielkością rosnących pęcherzyków. Pani AMH jest dość niskie i wskazuje na obniżającą się rezerwę jajnikową, co może być przyczyną zmniejszającej się odpowiedzi na stymulację. Przed następną próbą należy przeanalizować poprzednie stymulacje; rodzaje protokołów, stosowanych leków - być może należałoby je radyklanie zmienić. Można rozważyć długi protokół jeśli nie był stosowany lub wspomniany przez Panią priming estrogenowy. Podawanie estrogenów w drugiej połowie poprzedzającego właściwą stymulację cyklu (EPP) jest proponowane u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację, tzw. poor responder, dla pań z podwyższonymi poziomami FSH i w wieku powyżej 35 lat, szczególnie wtedy, gdy zawiodły inne sposoby stymulacji.. Zastosowanie tego protokołu stymulacji może zwiększać szansę na uzyskanie większej niż w przypadku innych protokołów liczby dojrzałych komórek jajowych u pacjentek z wymienionymi powyżej wskazaniami, choć nie wszyscy badacze potwierdzają korzyści z jego zastosowania. Należałoby przeanalizować różne rozwiązanie z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Ukazują się doniesienia, że jednym z suplementów, który może mieć wpływ na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej jest DHEA – dehydroepiandrosteron. Stosuje się go z nadzieją na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej w przypadkach podwyższonego FSH, obniżonego AMH, słabej odpowiedzi na poprzednie stymulacje, małej liczby pęcherzyków antralnych w jajnikach, zaawansowanego wieku pacjentki. Dane nie są jednoznaczne.
Embriolog nOvum
Zazwyczaj zleca się oznaczenie poziomu progesteronu razem z oznaczeniem poziomu hormonu ciążowego, czyli beta hCG 13 – 15 dni po transferze. Oba oznaczenia pozwalają ustalić czy pacjentka jest w ciąży i czy ciąża ta nie jest zagrożona. Wcześniejsze jego oznaczanie nie ma znaczenia. Po transferze i tak podaje się określone z góry ilości progesteronu, najczęściej pod postacią leków dopochwowych. Zwiększanie ich ilości w przypadku niskich wartości we krwi nie ma znaczenia, ponieważ poziom progesteronu jest wtórny do zagnieżdżenia zarodka i rozwoju ciąży. Jeśli do ciąży dojdzie, poziom będzie wysoki, a jeśli nie – niski. Czasem we wczesnej ciąży w przypadku niskich wartości progesteronu we krwi i innych objawów ciąży zagrożonej, próbuje się, zwiększając dawki preparatów progesteronu, podtrzymać taką ciążę. Najczęściej jednak w takich przypadkach poziom progesteronu jest wtórny do dobrostanu ciąży i wpływ zwiększania dawek preparatów progesteronu na dalszy przebieg ciąży jest ograniczony. Niektórzy jednak próbują monitorować wzrost poziomu progesteronu wcześniej i suplementować go w większych dawkach, gdy jest niski, mając nadzieję, że to zwiększy szansę na zagnieżdżenie zarodka. Takie działanie nie jest rutynowe i nie ma jednoznacznych danych, że to zwiększa szansę na ciążę ponad rutynowe dawki progesteronu, które i tak są duże.
Embriolog nOvum
Niedoczynność tarczycy ma wpływ na prawidłowość, cykli miesiączkowych i występowanie owulacji. Trzeba brać leki i uregulować czynność tarczycy.
Embriolog nOvum
W Novum, jeśli zarodki spełniają kryterium podziałowe właściwe dla danej doby hodowli zarodkowej, mogą być zamrożone już w drugiej / trzeciej dobie. Niekiedy, na ogół w przypadku dużej liczby uzyskanych zarodków lub w przypadku, gdy są wątpliwości co do potencjału rozwojowego embrionów, hodowla zarodkowa może zostać wydłużona nawet do siódmej doby od zapłodnienia, a mrożeniu podlegają wówczas blastocysty. Zarodki tzw. wczesne, zamrożone w drugiej dobie, jeśli przeżyją rozmrożenie mają pełne szanse na rozwój i zapoczątkowanie ciąży.
Embriolog nOvum
Proszę cierpliwie poczekać do terminu badania wyznaczonego przez lekarza. Podczas tej wizyty wszystko się wyjaśni. powolne przyrastanie beta hCG oraz tempo rozwoju zarodka w USG zmniejsza szanse na prawidłowo rozwijającą się ciążę, ale jej kompletnie nie wyklucza. Dlatego właśnie lekarz zaleca kolejne kontrole.
Embriolog nOvum
Miesiączka pojawi się w kilka dni po odstawieniu preparatów progesteronu.
Embriolog nOvum
Zaczyna się od naturalnego cyklu, jeśli występuje owulacja i są regularne cykle miesiączkowe.
Embriolog nOvum
W pierwszej kolejności należy wybrać ten zarodek, który osiągnął pożądane na dany dzień stadium rozwojowe w odpowiedniej dobie, czyli ten pięciodniowy, o ile jest to ładnie rozprężona blastocysta.
Embriolog nOvum
Tak, przychodnia jest czynna w soboty i w tym dniu przeprowadzane są zaplanowane wcześniej zabiegi.
Embriolog nOvum
Podwyższone stężenie inhibiny B zdarza się również w zespole PCOS i nadmiarze pęcherzyków jajnikowych w jajnikach. Czy taka sytuacja Pani nie dotyczy? Czy robiła Pani to badanie wcześniej żeby można było porównać wyniki - czy taka podwyższona wartość występuje u Pani stałe, czy nastąpił jej znaczący wzrost? Należy to przeanalizować z Pani lekarzem.
Embriolog nOvum
Litery cl oznaczają skrót od ang. słowa cleavage, czyli stan podziałowy zarodka. Określa się tak zarodki 2 i 3-dniowe. Pierwsza cyfra / liczba oznacza liczbę blastomerów (komórek budujących ciało zarodka), zapis po kropce oznacza ocenę parametrów morfologicznych: 1 – dobry: <10% fragmentacji, wielkość blastomerów adekwatna do liczby komórek, brak cech wielojądrowości, 2 – średni: 10 – 25% fragmentacji, większość komórek zarodka posiada optymalną dla danego stadium wielkość, brak cech wielojądrowości, 3 – słaby: >25% fragmentacji, wielkość komórek mocno zróżnicowana, obecne cechy wielojądrowości w blastomerach.
Embriolog nOvum
Procedura IVF+ICSI oznacza łączenie dwóch metod zapłodnienia – część oocytów jest poddawana zapłodnieniu metodą klasycznego IVF–u, możliwa jeśli są dobre parametry nasienia, ale istnieje obawa, że mimo to nie zapłodnią komórek jajowych, a część metodą mikroniekcji – czyli wstrzyknięcia plemnika do komórki jajowej . W przypadku ICSI – wszystkie komórki są zapładniane metodą mikroiniekcji. Połączenie dwóch metod jest możliwe, jeśli jest odpowiednio dużo komórek jajowych, które można podzielić na dwie grupy. Dają dodatkową informację diagnostyczną na ewentualne przyszłe działania, pozwala także z większym bezpieczeństwem zastosować klasyczny IVF (plemniki same wnikają do komórek jajowych), o którym się sądzi, że może mieć większą skuteczność w sytuacji, w której jego zastosowania jest możliwe (prawidłowe parametry nasienia).
Embriolog nOvum
Mogło być tak, jak Pani pisze, jeśli zastrzyk, który Pani dostała w dniu transferu to było zastrzyk z hCG. Proszę dokonać kolejnego oznaczenia hCG po upływie 48 godzin od ostatniego badania i kolejne za 48 godzin, a wyniki skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Stosowana do transferu objętość pożywki EmbryoGlue jest tak niewielka, że z pewnością nie była to ta substancja. Prawdopodobnie był to śluz szyjkowy.
Embriolog nOvum
Lekkie przeziębienie nie powinno mieć wpływu na implantację zarodka; poważniejsze infekcje mogą mieć wpływ niekorzystny. Jednak działania lecznicze w przypadku niepowikłanej infekcji kataralnej są bardzo ograniczone i należy głównie dbać o to, aby temperatura nie rosła powyżej 38 stopni, łagodzić gwałtowny kaszel oraz dbać o to, aby nie doszło do komplikacji, np. nadkażenia bakteryjnego, które wymaga leczenia antybiotykami.
Embriolog nOvum
Tak, może Pani, jeśli jest taka konieczność.
Embriolog nOvum