Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Dopóki komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. Kwalifikację do zabiegu leczenia technikami wspomaganego rozrodu przeprowadza lekarz w oparciu o zebrany przez siebie wywiad i wyniki zleconych badań. Serdecznie zapraszamy na konsultację!
Embriolog nOvum
Możecie Państwo po transferze wrócić do domu. Po opuszczeniu gabinetu transferowego możecie Państwo, przed podróżą, odpocząć w Novum. A w drodze do domu zrobić kilkuminutowy postój.
Embriolog nOvum
Nie. W Novum prowadzimy diagnostykę genetyczną niezapłodnionych komórek jajowych (badanie PBB).
Embriolog nOvum
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej z oznaczeniem: 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Proszę jednak pamiętać, że każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i (w przypadku blastocysty) rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Pierwszym badaniem potwierdzającym ciążę jest oznaczenie poziomu hCG we krwi (lub w moczu - w dniu spodziewanej miesiączki), standardowo badanie wykonuje się 14 dni po transferze. Wcześniejsze oznaczenia poziomu hormonu, zwłaszcza w przypadku transferu zarodków w stadium mniej zaawansowanym niż blastocysty, mogą być niemiarodajne. Ten wynik jest niskim, ale dla pewności proszę dokonać kolejnego oznaczenia stężenia hCG w surowicy.
Embriolog nOvum
Tak, dotychczasowy przyrost jest prawidłowy. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej z oznaczeniem: 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Z uwagi na stopień rozprężenia i wyższą ocenę węzła zarodkowego, z Państwa zarodków lepiej rokuje blastocysta 4.2.3. Istnieje także szansa na ciążę po podaniu blastocysty 3.3.3, choć jest ona nieco mniejsza ze względu na niższy stopień rozprężenia i słabszą jakość trofoblastu (komórek, z których powstanie łożysko).
Embriolog nOvum
Za graniczną minimalną wartość, przy której jest niezmniejszona szansa na ciążę uważa się 7 mm w czasie okołoowulacyjnym, czyli w połowie cyklu, wobec czego grubość Pani śluzówki jest nieco za mała. Natomiast w wyniku stymulacji hormonalnej do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego kiedy stężenia estrogenów osiągają wyższe wartości może okazać się, że śluzówka osiągnie też większą grubość.
Embriolog nOvum
Pytanie nie dotyczy kwestii embriologicznych. Proszę skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg histeroskopii.
Embriolog nOvum
Jeśli zarodek opisany jako cl10.1 to zarodek trzydniowy, to tak – rokuje dobrze. Blastocysta 4.1.1. również. W nOvum za kryteria kwalifikacji do ewentualnego transferu dwóch zarodków przyjmujemy: wiek pacjentki powyżej 35 lat; słaba jakość zarodka – (ocena „3”, wyjątkowo „2” – po uwzględnieniu czynnika wiekowego i ewentualnie nieudanych prób w przeszłości); dwa (i więcej) nieudane transfery w nOvum. Jeśli zapadłaby decyzja o transferze dwóch zarodków, embrion sklasyfikowany jako cl10.1 musiałby zostać rozmrożony wcześniej niż blastocysta i hodowany przed transferem w laboratorium, ponieważ „wiek” Państwa zamrożonych zarodków jest różny.
Embriolog nOvum
Miesiączka pojawi się w kilka dni po odstawieniu preparatów progesteronu. Proszę dać sobie trochę czasu. Gdyby jednak miesiączka się nie pojawiła za kilka dni, należy powtórzyć beta hCG i udać się do lekarza.
Embriolog nOvum
Po transferze rozprężonej blastocysty zaleca się oznaczenie stężenia hcG w surowicy nie wcześniej niż w 10 dpt. Normy stężenia beta hCG są różne dla różnych laboratoriów przeprowadzających analizy - najczęściej za wartości wskazujące na ciążę po transferze uznaje się wartość powyżej 5 mIU/ml. Istotniejszy od wartości liczbowej jest prawidłowy przyrost beta hCG i to w oparciu o niego można prognozować rozwój ciąży.
Embriolog nOvum
Oznaczenie poziomu hCG we krwi standardowo badanie wykonuje się 14 dni po transferze. Proszę więc powtórzyć badanie za kilka dni, a wynik już wtedy potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Pytanie nie dotyczy kwestii embriologicznych. Proszę skonsultować się z lekarzem, który zlecił przyjmowanie leków.
Embriolog nOvum
W okresie poprzedzającym przeprowadzenie procedur zapłodnienia pozaustrojowego należy powstrzymać się od poddawania się zabiegom kosmetycznym niosącym ryzyko zachorowania na choroby wirusowe – żółtaczkę typu B i C oraz HIV. Oprócz tego ryzyka makijaż permanentny nie wpływa negatywnie na szansę na zajście w ciążę.
Embriolog nOvum
Decyzję o najodpowiedniejszym dla Pani protokole stymulacyjnym powinniście Państwo podjąć po przedyskutowaniu różnych opcji wspólnie z lekarzem prowadzącym i po jego konsultacji z embriologiem. Krótki protokół, w przypadku niskiego AMH, pozwala na uzyskanie większej liczby komórek jajowych, choć nie ma na to gwarancji. W Novum w przypadku obniżonej rezerwy jajnikowej staramy się indywidualizować sposoby stymulacji. Długi protokół polega na głębszym stłumieniu hormonalnej czynności przysadki przed właściwą stymulacja hormonalną jajników. W przypadku niższego AMH i przewidywania słabszej odpowiedzi jajników na stymulację hormonalną, w długim protokole ta odpowiedź może być jeszcze słabsza, ale czasem mimo mniejszej liczby paradoksalnie jakość komórek jajowych może być nieco lepsza.
Embriolog nOvum
Trzeba sprawdzić stężenie progesteronu we krwi. Jeśli stężenie będzie poniżej oczekiwanego, należy zmienić preparat dopochwowy lub drogę podania.
Embriolog nOvum
W kwestii parametrów nasienia, które może zostać użyte do inseminacji, rekomendacje są następujące: „Zaleca się, aby zakwalifikować parę do inseminacji domacicznej liczba plemników o ruchu prawidłowym (ruch progresywny A+B) powinna być większa od 1 mln po przygotowaniu nasienia. Jeśli liczba plemników o ruchu prawidłowym jest mniejsza niż 1 mln odsetek ciąż wynosi poniżej 1% na cykl. Można również za graniczną wartość kwalifikującą do IUI przyjąć 5 mln/ml wszystkich ruchomych plemników”. Tak więc Państwa wynik kwalifikuje się do inseminacji.
Embriolog nOvum
Producent w ulotce informuje, że lek należy przechowywać w lodówce (2˚C – 8˚C), ale przez okres jednego miesiąca można przechowywać go w temperaturze poniżej 25˚C, czyli poza lodówką.
Embriolog nOvum
Zespół Klinefeltera jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobstrukcyjnej azoospermii (NOA) u mężczyzn. Przez lata twierdzono, że mężczyźni obarczeni zespołem Klinefeltera są bezpłodni, jednakże współcześnie wiadomo, że w ich jądrach mogą być zlokalizowane pojedyncze ogniska spermatogenezy, co może dać szansę na znalezienie plemników w wyniku biopsji jąder i użycia ich do pozaustrojowego zapłodnienia komórek jajowych. W celu omówienia szans na powodzenie zabiegu i ewentualnego ryzyka, wskazana jest konsultacja z andrologiem i genetykiem.
Embriolog nOvum
Nie. Przeżycie orgazmu nie ma wpływu na powodzenie procedury IVF. Przy poczynaniu naturalnie dziecka jest to często występujące fizjologiczne zjawisko. Proszę cierpliwie odczekać aż upłynie 14 – 15 dni od chwili transferu i oznaczyć poziom hCG w surowicy, a wynik potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Po pomyślnym zapłodnieniu z oocytów sklasyfikowanych podczas oceny wrzeciona podziałowego jako B (no visible spindle – brak widocznego wrzeciona), mogą rozwinąć się prawidłowe zarodki, choć szanse na to są niższe niż w przypadku oocytów opisanych jako N (normal) i D (dysmorphic). O szansach powodzenia ewentualnej kolejnej próby powinniście porozmawiać Państwo z lekarzem prowadzącym w ośrodku, w którym się leczycie. Pamiętać należy, że widoczność wrzeciona nie zależy tylko od jakości komórki jajowej, ale także od warunków technicznych przeprowadzenia tego badania i dlatego nie jest to parametr, na którym można w 100% opierać rokowanie co do dalszego przebiegu leczenia.
Embriolog nOvum
W Novum punkcję wykonuje lekarz dyżurujący w danym dniu na Sali Zabiegowej; transfery (na ogół) umawiane są do lekarzy prowadzących.
Embriolog nOvum
To są parametry, które świadczą o odpowiedzi na stymulację hormonalną jajników, na ich podstawie można wnioskować czy jest szansa na uzyskanie dojrzałych komórek jajowych. Na razie jeden pęcherzyk rokuje uzyskanie komórki jajowej, pozostałe są jeszcze małe, ale przedłużenie stymulacji może to zmienić i pozostałe pęcherzyki mogą ewentualnie dorosnąć. Dopiero po uzyskaniu dojrzałych komórek jajowych ich zapłodnieniu i ocenie rozwoju zarodka/ zarodków można przewidywać czy jest szansa na udany transfer. Niemniej jednak, mimo że ze względu na endometriozę 4 st. i wzrost na razie tylko 1 pęcherzyka, sytuacja jest dość trudna, ma Pani nadal szansę na udany transfer.
Embriolog nOvum
Regułą jest spadek poziomu AMH wraz z upływem – jego stężenie w organizmach kobiet maleje w kolejnych latach ich życia. Prawdopodobnie badania były wykonywane testami różnej generacji, w różnych laboratoriach, w różnym momencie cyklu miesiączkowego. Czasem okresowe spadki / wzrosty odnotowuje się po niektórych lekach (antykoncepcja), zabiegach na jajnikach, punkcjach jajników w celu pobrania komórek jajowych itd. Wyniki badań AMH zawsze należy skorelować z sytuacją kliniczną, obrazem ultrasonograficznym jajników, odpowiedzią na stymulację hormonalną.
Embriolog nOvum
O dziecko najlepiej się starać wtedy, gdy są regularne cykle miesiączkowe, co daje pośrednią informację o prawdopodobieństwie występowania owulacji. Cykl nieprawidłowy, w którym miesiączkę trzeba wywoływać lekami, nie jest dobrym czasem na staranie o dziecko, ale nie ma przeciwwskazań do współżycia.
Embriolog nOvum
Dwudniowe zarodki sklasyfikowane jako cl6.3, cl8.3 spełniają kryterium podziałowe adekwatne do swojego „wieku”, natomiast są stosunkowo słabe, jeśli chodzi o symetrię budowy. Czasem zarodki w toku dalszych podziałów poprawiają się samoistnie i rokują lepiej niż na początku lub definitywnie przestają się rozwijać dalej. Ewentualne podejście do kolejnej stymulacji należy rozważyć po przeprowadzeniu kriotransferu.
Embriolog nOvum
Litery cl oznaczają skrót od ang. słowa cleavage, czyli stan podziałowy zarodka. Określa się tak zarodki 2 i 3-dniowe. Pierwsza cyfra / liczba oznacza liczbę blastomerów (komórek budujących ciało zarodka), zapis po kropce oznacza ocenę parametrów morfologicznych: 1 – dobry: <10% fragmentacji, wielkość blastomerów adekwatna do liczby komórek, brak cech wielojądrowości, 2 – średni: 10 – 25% fragmentacji, większość komórek zarodka posiada optymalną dla danego stadium wielkość, brak cech wielojądrowości, 3 – słaby: >25% fragmentacji, wielkość komórek mocno zróżnicowana, obecne cechy wielojądrowości w blastomerach. Trzydniowe zarodki sklasyfikowane jako cl9.1, cl9.2, cl12.2 spełniają kryterium podziałowe adekwatne do swojego „wieku” i można je uznać za zarodki dobrze rokujące.
Embriolog nOvum
Proszę się nie martwić, gdyby coś zaniepokoiło lekarza, z pewnością zostałaby Pani o tym fakcie poinformowana. Lekarz wykonujący badanie ma najlepszy pogląd sytuacji i to jemu powinna Pani zadać wszystkie pytania, które Panią nurtują.
Embriolog nOvum
Test ciążowy należałoby wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki, by jego wynik móc uznać za wiarygodny. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Kłucie jajników we wczesnej ciąży jest zazwyczaj objawem powiększającego się ciałka żółtego w jajniku, które pojawia się po owulacji i hormonalnie podtrzymuje wczesną ciążę. Jeśli bóle jajników i podbrzusza nie są silne (i nie występują skurcze macicy), nie ma powodu do niepokoju. Proszę wykonać test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, a jeszcze lepiej – oznaczyć stężenie hCG w surowicy, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Stadium blastocysty modelowy zarodek osiąga w piątej dobie po zapłodnieniu. Pięciodniowy zarodek sklasyfikowany jako blastocysta 3.1.2 rokuje pomyślnie w kontekście powodzenia transferu.
Embriolog nOvum
Test płytkowy wykonuje się najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Pierwszym badaniem potwierdzającym ciążę jest oznaczenie poziomu hCG we krwi, standardowo badanie wykonuje się 14 dni po transferze. Proszę więc powtórzyć badanie, najlepiej robiąc test beta hCG z krwi.
Embriolog nOvum
Z graniczną wartość, przy której można rozważyć wykonanie procedury MACS / przeprowadzenie zapłodnienia metodą IMSI przyjmuje się minimum 1 mln plemników w ml ejakulatu. IMSI można próbować wykonać przy słabszych parametrach, ale nie spełni ono swego zadania, czyli wyboru najlepszego plemnika z wielu dostępnych.
Embriolog nOvum
Na naszym forum odpowiadamy na pytania dotyczące zagadnień embriologicznych. Proszę przedyskutować tę kwestię z lekarzem, który zlecił Pani przyjęcie leku.
Embriolog nOvum
O interpretację wyniku należy poprosić lekarza, który zlecił wykonanie badania.
Embriolog nOvum
Nie – zapisy ustawy o leczeniu niepłodności jednoznacznie regulują tę kwestię.
Embriolog nOvum
Tak, uzyskanie nawet pojedynczych ruchomych plemników z biopsji stwarza szanse na przeprowadzenie pomyślnej procedury ICSI – do zapłodnienia jednej komórki jajowej potrzebny jest jeden (żywy) plemnik.
Embriolog nOvum
Płyn w macicy jest przeciwwskazaniem do podania zarodka. Należy wcześniej ustalić jego źródło i ew. usunąć przyczynę. Najczęstszą przyczyna płynu w macicy są wodniaki jajowodów.
Embriolog nOvum
Cewnik zarodkowy wprowadzony do prowadnicy umożliwia zapewnienie transferowanemu zarodkowi optymalnej temperatury otoczenia, więc w takich okolicznościach czas poświęcony na odpowiednie ustawienie sondy aparatu USG nie ma znaczenia dla powodzenia transferu. 10 dpt rozprężonej blastocysty może już Pani wykonać oznaczenie hCG w surowicy. Powodzenia!
Embriolog nOvum