Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Jeśli ma Pani regularne owulacyjne cykle, nie ma wskazań do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych przed kriotransferem.
Embriolog nOvum
W cyklu bezowulacyjnym podaje się preparaty estrogenów, dzięki którym przygotowywana jest tylko śluzówka macicy bez wystąpienia owulacji. W cyklu sztucznym zazwyczaj nie rośnie pęcherzyk, jeśli dawka podawanego estrogenu hamuje owulację (czyli musi być odpowiednio duża). Jeśli dawka jest zbyt mała, aby zahamować owulację, ale wystarczająca, aby przygotować śluzówkę do transferu, pęcherzyk mimo wszystko może urosnąć.
Embriolog nOvum
Tak, w nOvum stosujemy rutynowo medium, które ma w swym składzie kwas hialuronowy do większości transferowanych zarodków. Wskazania do zastosowania innych rodzajów mediów ustalamy indywidualnie (w przypadkach niektórych rodzajów hodowli wskazane są inne pożywki).
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Zależnie od stopnia uszkodzenia jajowodu w wyniku stanu zapalnego są różne możliwości usunięcia wodniaka - albo usuwa się cały jajowodów wraz z wodniakiem, albo klipsuje się część bliższą macicy, tak aby płyn zapalny nie dostawał się do jamy macicy, tylko wypływał przez brzuszne ujście jajowodu. Są też inne techniki operacyjne, a o ich wadach i zaletach oraz zagrożeniach należy porozmawiać z lekarzem proponującym dany sposób operacji.
Embriolog nOvum
Należy cierpliwie odczekać i oznaczyć poziom hCG w 14/15 dniu po transferze – tylko na podstawie wyniku tego badania można stwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Embriolog nOvum
Nie, zabieg histeroskopii nie obniża rezerwy jajnikowej. Rezerwę jajnikową mogą obniżyć operacje wykonywane bezpośrednio na jajnikach, np. operacyjne lub laparoskopowe usunięcie torbieli jajników albo wykonana elektrokauteryzacja jajników. Histeroskopia diagnostyczna lub operacyjna to zabieg oglądania lub usuwania nieprawidłowości wewnątrz jamy macicy.
Embriolog nOvum
Wraz z rozwojem blastocysty jej otoczka cienieje. Blastocysta „5-tka” już zaczyna się uwalniać z otoczki („wykluwać”), więc dodatkowe nacinanie jej otoczki musi być podyktowane dodatkowymi wskazaniami, o których powinien poinformować Panią embriolog lub lekarz podejmujący taką decyzję. O to, czy przeprowadzono nacięcie otoczki może Pani zapytać w laboratorium embriologicznym w placówce, w której się Państwo leczycie, ponieważ wszystkie laboratoryjne procedury są odpowiednio dokumentowane.
Embriolog nOvum
Możliwości leczenia nieprawidłowości wyników w badaniu nasienia są bardzo ograniczone. Należy przede wszystkim wykluczyć wszelkie możliwe czynniki, które mogłyby mieć na to wpływ, a więc czynniki infekcyjne (zapalne, w tym przewlekłe), genetyczne, hormonalne (badanie hormonów zleconych przez androloga), czynniki szkodliwe w pracy lub stylu życia (przegrzewanie jąder, gorące kąpiele, sauna, obcisła bielizna, nadużywanie niektórych leków, np. sterydów anabolicznych, częste picie piwa itp.) i inne. Dobrze by było, aby lekarz androlog mający doświadczenie w leczeniu niepłodności kompleksowo zbadał Pana i wykluczył wszystkie możliwe czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na Pańską płodność oraz przedstawił możliwości lecznicze.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Ocenia się, że do czterech procedur szansa na ciążę w każdej z nich jest taka sama, a potem spada. Spadek ten jednak nie zależy od obniżenia jakości komórek jajowych, a raczej od obniżającej się z upływem czasu rezerwy jajnikowej, jak również od podstawowej przyczyny niepłodności. Brak sukcesu po 4-ech próbach wiąże się zazwyczaj z poważną przyczyną niepłodności, którą niełatwo poddaje się terapii. Póki jednak są komórki jajowe i plemniki, powstają zarodki i się rozwijają. póty szansa na ciążą istnieje. Trzeba to wszystko wziąć pod uwagę rozważając kolejne próby zabiegów zapłodnienia in vitro.
Embriolog nOvum
Bóle piersi w trakcie stymulacji i tuż po transferze mogą być spowodowane podwyższonym ponadfizjologicznie poziomem estradiolu, którego poziom po zakończeniu stymulacji stopniowo się obniża. Tak więc początkowy ból piersi, który po kilku dniach po transferze ustąpił nie może służyć do przewidywania powodzenia implantacji zarodków. Aby się dowiedzieć czy doszło do zagnieżdżenia zarodka, należy odczekać minimum 10 dni po transferze i wykonać test ciążowy. We wczesnej ciąży piersi znów mogą być bolesne.
Embriolog nOvum
Poziom FSH w surowicy krwi (norma 3-12 IU/ml) oznacza się w 2-4 dniu cyklu.
Embriolog nOvum
Jeśli ma Pani rozpoznany rozrost endometrium (potwierdzony badaniem histopatologicznym pobranej próbki), to należy najpierw taki stan wyleczyć i do transferu podejść po zakończeniu leczenia.
Embriolog nOvum
Jeśli zostaną wykluczone wszystkie inne powody braku ciąży po zabiegu in vitro, zapalenie endometrium można traktować jako jedną z potencjalnych przyczyn niepowodzenia transferu. Należy poszukać możliwego czynnika wywołującego zapalenie.
Embriolog nOvum
Estrogeny mogą blokować owulację, ale zależy to od dawki. W małych dawkach zazwyczaj nie blokują.
Embriolog nOvum
Płytkowy test ciążowy należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, a stężenie hCG można oznaczyć 15 dnia po zabiegu inseminacji, wtedy wynik można uznać za wiążący.
Embriolog nOvum
W kwestii kwalifikacji do zabiegu biopsji i wstępnego oszacowania szans jego powodzenia, należy skonsultować się z andrologiem. Często zdarza się, że produkcja plemników w jądrze zostaje zachowana i istnieje szansa na znalezienie zdolnych do zapłodnienia plemników.
Embriolog nOvum
Histeroskopię wykonuje się na ogół w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego – od chwili ustania krwawienia miesiączkowego do 10-12 dnia cyklu.
Embriolog nOvum
W cyklu bezowulacyjnym poziomy progesteronu są niższe w ciąży niż np. w cyklu naturalnym po owulacji lub w cyklu stymulowanym. W cyklu bezowulacyjnym bowiem nie ma ciałka żółtego, które powstaje naturalnie po owulacji z pęcherzyka jajnikowego i produkuje progesteron podtrzymujący wczesną ciążę.
Embriolog nOvum
Czas, który powinien upłynąć pomiędzy cesarskim cięciem a kolejną ciążą to minimum rok, a optymalnie dwa lata. Przez ten czas macica ma szansę się zregenerować, a ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań związanych z niedostatecznym zabliźnieniem się rany po poprzedniej operacji maleje. Sposób przygotowania do kriotransferu został opisany na naszej stronie internetowej, zachęcamy do lektury:
https://www.novum.com.pl/pl/leczenie-nieplodnosci/in-vitro/#panel-title-28-6ok
Embriolog nOvum
Należy przedyskutować ten problem z lekarzem, który stwierdza te nieprawidłowości. Może należy wykonać histeroskopię z pobraniem próbki endometrium do badania histopatologicznego, aby stwierdzić czy nie dochodzi do rozrostu wskutek zmian hormonalnych - wówczas leczy się takie nieprawidłowości hormonalnie. Może ma Pani zrosty po stanie zapalnym? Wówczas usuwa się je podczas histeroskopii.
Embriolog nOvum
Decyzję o zmianie schematu przyjmowania leków powinien podjąć Pani lekarz prowadzący; proszę z nim skonsultować wątpliwość.
Embriolog nOvum
Wynik świadczy o bardzo dobrej rezerwie jajnikowej, mimo wieku, w którym szansa na zajście w ciążę jest znacząco mniejsza niż przed 35 rż.
Embriolog nOvum
Zespół Klinefeltera jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobstrukcyjnej azoospermii (NOA) u mężczyzn. Przez lata twierdzono, że mężczyźni obarczeni zespołem Klinefeltera są bezpłodni, jednakże współcześnie wiadomo, że w ich jądrach mogą być zlokalizowane pojedyncze ogniska spermatogenezy. Badacze udowodnili, że pacjenci z zespołem Klinefeltera, w jądrach których zachodzi proces spermatogenezy, mogą produkować prawidłowe genetycznie gamety. Szacuje się, że w nasieniu około 8% dorosłych mężczyzn dotkniętych zespołem Klinefeltera występują pojedyncze plemniki, jednak zazwyczaj z zaburzeniami ruchliwości i morfologii. Szansa na naturalne poczęcie jest znikoma, a nawet bliska zeru. Choć w biologii nic nie jest kompletnie wykluczone. Więc jednoznacznie nie można tego wykluczyć.
Embriolog nOvum
W 2000 roku opublikowano o czasopiśmie „Human Reproduction” artykuł dotyczący wpływu odbywania stosunków płciowych po embriotransferach na uzyskanie ciąż powstałych w wyniku zapłodnienia pozaustrojowego oraz na ich przebieg. Pacjentki, u których wykonano embriotransfer podzielono na dwie grupy – panie z jednej grupy współżyły po zabiegu, z drugiej – zachowywały wstrzemięźliwość. Nie zanotowano istotnej różnicy pomiędzy obiema grupami w kontekście implantacji zarodków, jednak u pacjentek, które po transferze współżyły stwierdzano mniej wczesnych poronień. Pojawiło się jeszcze klika dodatkowych prac które donosiły o pozytywnym wpływie współżycia tuz po transferze na tej podstawie można więc przypuszczać, że męskie nasienie wywołuje korzystny efekt na implantację i zajście w ciążę. Jeśli więc współżycie nie wywołuje nadmiernych odczuwalnych skurczów macicy nie jest ono przeciwwskazane, a w niektórych sytuacjach nawet wskazane. Proszę jednak pamiętać, że jeśli kriotransfer był wykonywany w cyklu owulacyjnym, może dojść jednocześnie do naturalnej koncepcji i ciąży mnogiej.
Embriolog nOvum
Zarodki, które mieliście Państwo zamrożone to bardzo dobre jakościowo embriony. Niezwykle rzadko zdarza się, by żaden z zarodków nie przeżył procedury rozmrażania, zwłaszcza tak dobry jakościowo. Czasem jednak tak się zdarza w przypadku zarodków o obniżonym potencjale rozwojowym mimo dobrego wyglądu. O zaistniałej sytuacji powinniście Państwo porozmawiać bezpośrednio z kriobiologiem, który rozmrażał Państwa embriony.
Embriolog nOvum
Nie, nie ma takich norm. Jest to prawidłowy poziom po wstrzyknięciu O...lle. Choć jest dość niestandardowe działanie w cyklu sztucznym. Na wynik naturalnego, ciążowego hCG po transferze mocno rozprężonej blastocysty (powyżej 4-ki) należy poczekać i oznacza się go najwcześniej ok. 10 dpt. 3 dpt na wykonanie oznaczenia to zdecydowanie zbyt wcześnie. W tej sytuacji jednak radziłabym Pani oznaczyć hCG za 2-3 dni - powinno spaść po zastrzyku i znów po 2-3 dniach; jeśli po kolejnych 2-3 dniach zacznie rosnąć, będzie to oznaczać ciążę.
Embriolog nOvum
Pyknoza to nieodwracalna kondensacja chromatyny w jądrze komórkowym. Od jakiegoś czasu naukowcy zajmujących się męską niepłodnością zgodnie twierdzą, że parametrami, na których należy się opierać przewidując ewentualną szansę na ciążę, jest koncentracja, a przede wszystkim ruchliwość plemników (a te parametry są satysfakcjonujące). Na podstawie małej liczby prawidłowych morfologicznie plemników nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Po roku nieskutecznych starań należy rozszerzyć diagnostykę, ponieważ badanie nasienia nie wskazuje jednoznacznie na męską przyczynę niepłodności mimo nieco zmniejszonej liczny prawidłowych plemników. Nadal bezwzględna ich liczba daje szansę na prawidłowe zapłodnienie. Tylko na podstawie badania nasienia nie ma podstaw do obaw o zwiększone ryzyko wad u płodu. Należy teraz sprawdzić czy Pani owuluje, czy ma prawidłową macicę i drożne jajowody. Macie Państwo szansę na ciążę. Trzeba zgłosić się do lekarza specjalisty od niepłodności najlepiej w ośrodku specjalizującym się w leczeniu niepłodności.
Embriolog nOvum
Na tym etapie jedynie na podstawie oznaczenia stężenia hCG w surowicy można potwierdzić lub wykluczyć ciążę.
Embriolog nOvum
Jeśli czujecie się Państwo na siłach, warto powtórzyć procedurę – być może uda się uzyskać zarodki zdolne do zapoczątkowania ciąży. Dopóki nie wykorzystacie Państwo tej możliwości, nie będziecie wiedzieli czy miała ona szansę powodzenia. Dopóki powstają zarodki, dopóty jest szansa na ciążę. Jeśli dotychczas nie wykonywano u Pani histeroskopii, warto rozważyć poddanie się temu zabiegowi, ponieważ może on dostarczyć cennych informacji o stanie narządu rodnego. Trzeba wykorzystać wszystkie mrożone zarodki jeśli Państwo je jeszcze macie. Jeśli nie, warto rozważyć kolejną inaczej prowadzoną stymulację hormonalną do in vitro oraz suplementy które mogłyby poprawić jakość Pani komórek jajowych a u partnera jakość plemników, choć skuteczność działania suplementacji jest ograniczona, warto spróbować.
Embriolog nOvum
Proszę raz jeszcze oznaczyć stężenie hCG w surowicy w 14/15 dpt, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Ale szanse że wynik będzie pozytywny czyli oznaczał prawidłowa ciążę jest mała.
Embriolog nOvum
Wszystkie niezbędne badania do wykonania zleci Państwu lekarz podczas wizyty wstępnej. Proszę na tę wizytę dostarczyć wszystkie dotychczas uzyskane wyniki badań, którymi Państwo dysponujecie.
Embriolog nOvum
Miesiączka pojawia się w kilka dni (zazwyczaj do 7) po odstawieniu preparatów progesteronu.
Embriolog nOvum
Wskazana jest konsultacja z andrologiem – on oceni szanse powodzenia zabiegu.
Embriolog nOvum
Zapis po kropce oznacza ocenę parametrów morfologicznych: 1 – dobry: <10% fragmentacji, wielkość blastomerów adekwatna do liczby komórek, brak cech wielojądrowości, 2 – średni: 10 – 25% fragmentacji, większość komórek zarodka posiada optymalną dla danego stadium wielkość, brak cech wielojądrowości, 3 – słaby: >25% fragmentacji, wielkość komórek mocno zróżnicowana, obecne cechy wielojądrowości w blastomerach. Pierwsze trzy Pani zarodki (sklasyfikowane jako cl.7.3, cl.6.3 i cl.6.3) spełniają kryterium podziałowe adekwatne do swojego „wieku” – trzydniowy zarodek powinien mieć między 6 a 8 blastomerów, natomiast są słabe, jeśli chodzi o symetrię budowy. Czasem zarodki w toku dalszych podziałów poprawiają się samoistnie lub definitywnie przestają się rozwijać dalej. Należy je poobserwować po rozmrożeniu.
Embriolog nOvum
Nie jest przeciwskazaniem, ale konieczne jest poddanie się terapii antybiotykowej zarówno przez Pani męża, jak i przez Panią jednocześnie, nawet gdy w danym momencie badania wykazują, że jest Pani zdrowa – być może Chlamydia jest jeszcze na etapie namnażania lub uległa Pani samowyleczeniu. Należy zachować wstrzemięźliwość do czasu zakończenia leczenia obojga partnerów. Stany zapalne u kobiet spowodowane bardzo rozpowszechnionym drobnoustrojem Chlamydią trachomatis mogą być przyczyną aż ok. 30 - 50% ciąż pozamacicznych. Stan zapalny jajowodów wywołany przez ten drobnoustrój i jego zejście może powodować powstanie wodniaków jajowodów, natomiast stan zapalny śluzówki macicy może utrudniać zagnieżdżenie zarodka. Leczenie antybiotykiem jest skuteczne i zapobiega powyższym powikłaniom spowodowanym nieleczoną infekcją wywołaną Chlamydią trachomatis.
Embriolog nOvum
Nie, taki wynik nie dyskwalifikuje Państwa z przygotowań do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Jeśli pozostałe badania partnera są dobre, oznacza to że miał on już kontakt z wirusem żółtaczki typu B i wytworzył przeciw niemu przeciwciała.
Embriolog nOvum
Teoretycznie mogło być to tak zwane plamienie implantacyjne. Zarodki rozpoczynają proces implantacji w ok. 6-tej dobie życia. Wtedy blastocysta może już się wykluć, a trofoblast zaczyna przylegać do komórek endometrium i rozpoczyna się proces implantacji, czyli zagnieżdżania się zarodka w śluzówce, który trwa do ok. 12. dnia rozwoju zarodka. W trakcie plamienia, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym, należałoby rozważyć zwiększenie dawki progesteronu. W 14/15 dpt proszę oznaczyć stężenie hCG w surowicy, a wynik badania potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Zaistniała sytuacja może być skutkiem niewłaściwej reakcji Pani organizmu na stymulację hormonalną w trakcie przygotowań do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Pomocna w Pani przypadku mogłaby okazać się taka modyfikacja protokołu stymulacyjnego, która zwiększyłaby szansę na uzyskanie dojrzałych komórek jajowych. By dokonać właściwego wyboru protokołu stymulacyjnego. Należałoby przeanalizować dotychczas stosowany protokół stymulacji, czas jego trwania oraz poziomy hormonów w trakcie stymulacji (estradiolu i progesteronu), a także wyniki badań hormonalnych sprzed stymulacji, szczególnie FSH i LH. Do rozważenia w kolejnej próbie pozostaje zmiana rodzaju protokołu stymulacji, rodzaju stosowanych leków, ewentualne podwójne wyzwolenie. Oczywiście po rozważeniu wspólnie z lekarzem, które z powyższych elementów zmienić należy spróbować podejść do kolejnej próby.
Embriolog nOvum