Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Należy znacznie ograniczyć aktywność lub wręcz położyć się do łóżka i wziąć leki przeciwskurczowe. Ważne jest czy nie zażywa Pani leków obniżających krzepliwość krwi (heparyna, aspiryna), które mogą powodować takie objawy. Z aktualnymi wynikami oznaczeń hCG oraz progesteronu, powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zleci dalsze postępowanie.
Embriolog nOvum
Zarodek rokuje dobrze i można go hodować do stadium blastocysty przed transferem, jednak sensem hodowli jest „wybranie” najlepszych zarodków do transferu z wielu, które są dostępne.
Embriolog nOvum
Spadek poziomu AMH w organizmach kobiet na przestrzeni miesięcy jest regułą, jego stężenie w organizmach pań maleje wraz z upływem czasu. Spadku rezerwy jajnikowej niestety nie da się zatrzymać. Jednak Pani hormon AMH spada zbyt szybko. Może Pani grozić przedwczesna menopauza, dlatego należy zgłosić się do specjalistycznego ośrodka , aby lekarz przedstawił Pani szanse i możliwości lecznicze w takiej sytuacji.
Embriolog nOvum
W nOvum za kryteria kwalifikacji do ewentualnego transferu dwóch zarodków przyjmujemy: wiek pacjentki powyżej 35 lat; słaba jakość zarodka – (ocena „3”, wyjątkowo „2” – po uwzględnieniu czynnika wiekowego i ewentualnie nieudanych prób w przeszłości); dwa (i więcej) nieudane transfery w nOvum.
Embriolog nOvum
Jeśli pierwszy z nich (cl.12.1) jest zarodkiem co najmniej trzydniowym, to rokuje bardzo dobrze. Drugi (bl.4.2.3), jako zarodek pięcio- lub sześciodniowy rokuje nieco słabiej (jego stopień rozprężenia i ocena węzła zarodkowego są satysfakcjonujące, natomiast jakość trofoblastu jest niska), ale z takich zarodków również uzyskujemy ciąże.
Embriolog nOvum
Proszę zmienić drogę podania, np. na podskórną lub doustną.
Embriolog nOvumJeśli lekarz prowadzący nie będzie widział przeciwwskazań, do zabiegu będzie Pani mogą przystąpić już w kolejnym cyklu. Zapewne lekarz miał na myśli podejście do kriotransferu w cyklu naturalnym (niestymulowanym lekami), jeśli występują naturalne owulacje.
Embriolog nOvumNie, ale przed przystąpieniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego powinno się unikać wykonywania zabiegów, które niosą za sobą ryzyko przeniesienia chorób wirusowych, takich jak HIV, HCV, HBV, a także dodatkowy stres związany z uszkodzeniem tkanek, a do takich m.in. należą zabiegi medycyny estetycznej.
Embriolog nOvum
Nie każda odczuwalna czynność skurczowa macicy ma negatywny wpływ na implantację, choć może tak się oczywiście zdarzyć. Po transferze można stosować leki przeciwskurczowe i relaksujące, należy o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Cyfra oznacza stopień rozprężenia blastocysty – im wyższa, tym większy stopień rozprężenia i statystycznie nieco lepsze rokowania w kontekście powodzenia transferu, ale blastocysty ”trójki” są uznawane za dobrze rokujące.
Embriolog nOvum
Modelowy zarodek osiąga stadium blastocysty w piątej dobie po zapłodnieniu, ale niektóre embriony potrzebują nieco więcej czasu na osiągnięcie tego stadium, co miało miejsce w przypadku Państwa zarodków. Ich stopień rozprężenia, jakość węzła zarodkowego i trofoblastu są satysfakcjonujące. Powodzenia!
Embriolog novum
W pierwszej kolejności do transferu powinna zostać rozmrożona blastocysta 5–dniowa, w drugiej – sześciodniowa. Tak, obydwa Państwa zarodki rokują dobrze. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Skrót „bl” oznacza blastocystę, a „2” stopień jej rozprężenia, czyli wielkość jamy (zajmuje pół zarodka). Osiągnięcie przez zarodek stadium blastocysty w 5–tym dniu hodowli zarodkowej jest dobrą prognozą dla uzyskania ciąży. Chociaż przyjmuje się, że najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB, to stadium wczesnej blastocysty również jest właściwe dla piątej doby po IVF / ICSI.
Embriolog nOvum
Zachęcamy do odbycia wizyty u lekarza nOvum, podczas której lekarz, po zapoznaniu się z Państwa wynikami badań i po przeanalizowaniu stanu Państwa zdrowia, oszacuje Państwa szanse na powodzenia leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Ogólnie niepłodność męska jest wskazaniem do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Należy wykluczyć przeciwskazania do niego.
Embriolog nOvum
Ważne są i wartości bezwzględne i prawidłowy przyrost beta hCG i to w oparciu o te dwa parametry można prognozować rozwój ciąży. Bezwzględna wartość ma znaczenie, choć normy stężenia beta hCG są różne dla różnych laboratoriów przeprowadzających analizy (najczęściej za wartości wskazujące na ciążę po transferze uznaje się wartość powyżej 5 mIU/ml). Wartości bezwzględne są bardzo różne, zależne od dnia oznaczenia po transferze, stadium rozwoju zarodka podczas transferu itd. Jest wiele prac prognozujących rozwój ciąży w zależności od wartości bezwzględnej hormonu beta hCG oznaczanego w określonym dniu po transferze zarodka. Np. Bjercke et al zauważył, że ciąże, w których poziom beta hCG wynosił więcej niż 55 IU/L w 12. dniu po transferze mają 90% szans na kontynuację. Z kolei Ochsenkühn R. stwierdził, że poziom beta hCG powyżej 15 mIU/mL, 80 mIU/mL i 1500 mIU/mL w 11., 14. i 21. dniu po pobraniu komórek jajowych, odpowiednio w 89%, 93% i 92% przypadków rokuje dobrze, co do dalszego rozwoju ciąży.
Z kolei Dolitsky S.N. po analizie ponad 5000 żywych urodzeń po transferach mrożonych blastocyst stwierdza, że nawet jeśli stężenie hCG jest niskie 9 dni po transferze mrożonego zarodka, nadal jest szansa na żywe urodzenie, jeśli przyrost jej jest prawidłowy. Podaje następujące szacunkowe szanse na żywe urodzenia oceniając stężenie hCG 9 dni po transferze rozmrożonej blastocysty: przy wartości 0.1 – 50 mIU/ml – szansa na żywe urodzenie wynosi – 9,4%; 1–100 mIU/ml – szansa na żywe urodzenie wynosi – 60,6%; 100,1–150 mIU/ml – 70,3%; 150,1–200 mIU/ml – 84,8%; pow. 200 mIU/ml – 90,6%.
Przyczyna niskiego stężenia beta hCG oraz niskich przyrostów beta hCG może być spowodowana nieoptymalnym rozwojem zarodka i ciąży z niego powstałej. Sam fakt, że blastocysta była dobrze oceniona przed podaniem rokuje dobrze, ale nie gwarantuje, że dalszy jej rozwój będzie przebiegał bez przeszkód. Może tez być to spowodowane dysynchronizacją rozwoju śluzówki i zarodka lub przeszkodami w zagnieżdżeniu istniejącymi w macicy.
Embriolog nOvum
Poziom progesteronu jest wtórny i zależy od tego w jaki sposób pacjentka była przygotowywana do kriotransferu. Jeśli był to cykl bezowulacyjny, to poziom progesteronu może być niski, ponieważ nie ma ciałka żółtego, który ten progesteron produkuje, a ciążę podtrzymują progesteron i estrogeny podawane z zewnątrz, (ale według niedawnych doniesień naukowych nie powinien być niższy niż 9 ng/ml) Poziomy progesteronu po stymulacji hormonalnej mnogiej owulacji lub po transferze w cyklu naturalnym mogą bardzo się różnić od tych w cyklu sztucznym i są nieporównywalne i zazwyczaj znacznie wyższe (powinny być wówczas pow. 25 ng/ml). Żeby ocenić Pani sytuację hormonalną należy mieć dodatkowe informacje (czy hormon beta hCG jest prawidłowo wysoki i dobrze przyrasta? jak była Pani przygotowywana do kriotransferu - w cyklu naturalnym czy sztucznym? jakie dawki preparatów progesteronu Pani bierze i jaki to jest rodzaj preparatów (np. dydrogeteronu nie można monitorować badaniem stężenia progesteronu we krwi, a jednocześnie podtrzymuje on wczesną ciążę?). Plamienia we wczesnej ciąży zdarzają się dosyć często i często pomimo tego ciąża rozwija się prawidłowo. Niemniej jednak jest to zawsze sygnał alarmowy, świadczący o zagrożeniu ciąży, którego nie należy lekceważyć. Należy ocenić czy nie występują skurcze macicy, co objawia się bólami w dole brzucha o typie „miesiączkowym”. Jeśli takie występują, należy znacznie ograniczyć aktywność lub wręcz położyć się do łóżka i wziąć leki przeciwskurczowe. Ważne jest czy nie zażywa Pani leków obniżających krzepliwość krwi (heparyna, aspiryna), które mogą powodować takie objawy. Z aktualnymi wynikami oznaczeń hCG oraz progesteronu, powinna Pani pilnie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zleci dalsze postępowanie.
Embriolog nOvum
Jeśli chodzi o porównanie skuteczności IUI i zapłodnienia in vitro, to ta druga procedura jest zdecydowanie bardziej efektywna – skuteczność zabiegu in vitro jest ok. 4–5 razy większa niż inseminacji. Inseminacje w przypadkach niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie dają niewiele więcej szans na ciążę niż naturalne współżycie 2 – 3 razy w tygodniu, szansa jest nieco większa, jeśli zastosuje się dodatkową hormonalna indukcję owulacji.
Embriolog nOvum
Szanse na to, że zarodek wykaże dalszy potencjał rozwojowy po rozmrożeniu są bardzo duże – w nOvum zarodki po rozmrożeniu wykazują potencjał rozwojowy na poziomie 95%. Ogólnie każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i wznawia podziały, a w przypadku blastocysty rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę.
Embriolog nOvum
Gdyby wynik badania USG wykonanego przez lekarza lub wyniki Pani badań, do których miał wgląd podczas wizyty były niepokojące, z pewnością otrzymałaby Pani taką informację od lekarza. Na tym etapie to są dobre wyniki. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Przeciwciała przeciwplemnikowe mogą zmniejszać jedynie płodność, a nie ją wykluczają. Ogólnie mechanizm za pomocą, którego ASA zmniejszają płodność jest niejasny i może być inny dla każdego indywidualnego pacjenta lub pacjentki. Wynik należy omówić z lekarzem, który zlecił wykonanie badania.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Wydaje się że Pani kariotyp nie jest prawidłowo przepisany (żeński kariotyp powinien mieć dwa chromosomy X). Niemniej proszę udać się z wynikami badań do lekarza genetyka, który udzieli Państwu porady genetycznej; na podstawie wykonanych badań oraz wywiadu rodzinnego spróbuje oszacować prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowo rozwijającej się ciąży zwieńczonej narodzinami zdrowego dziecka w Państwa przypadku.
Embriolog nOvum
Jeśli lekarz prowadzący nie będzie widział przeciwwskazań, kriotransfer będzie mógł się odbyć już w następnym cyklu po nieudanej próbie.
Embriolog nOvum
W Novum kwalifikację pacjentki do zabiegu dawstwa oocytu przeprowadza lekarz prowadzący, biorąc przy tym pod uwagę pisemną opinię lekarza – internisty o stanie zdrowia pacjentki.
Embriolog nOvum
W Novum zalecamy pacjentkom oznaczenie stężenia hCG po podaniu trzydniowych zarodków nie wcześniej niż 14 / 15 dnia po transferze. Wtedy wynik może zostać potraktowany jako wiążący. Należy powtórzyć badanie po 7 dniach.
Embriolog nOvum
Przedstawiła Pani zbyt mało informacji, by móc wydać opinię w tej sprawie. Zachęcamy do konsultacji z lekarzem genetykiem.
Embriolog nOvum
Po jednorazowym badaniu USG nie można jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania. Należałoby monitorować cykl wcześniej i śledzić czy był prawidłowy pęcherzyk, pękł i powstało ciałko żółte - to mogłoby świadczyć o przebytej już owulacji. W przypadku nieregularnych miesiączek w zespole PCO nie można wykluczyć opóźnionej, po 25 dniu, owulacji. Pomocne mogłoby być obecnie zbadanie stężenia progesteronu. Podwójna odsunięta w czasie owulacja jest mało prawdopodobna.
Embriolog nOvum
Progesteron jest dobry. W fazie lutealnej oczekuje się wysokiego stężenia progesteronu. Proszę skonsultować wynik z lekarzem, który zlecił wykonanie badania w 3-cim dniu po transferze.
Embriolog nOvum
Na podstawie opisanych przez Panią objawów nie sposób ocenić czy doszło do pomyślnego zagnieżdżenia zarodka. Proszę być dobrej myśli i cierpliwie poczekać jeszcze kilka dni, w 14/15 dniu po transferze oznaczyć stężenie hormonu beta hCG, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Różnice między wynikami mieszczą się w granicach błędu. Wynik jest wysoki, powyżej normy i może świadczyć o jajnikach policystycznych. Świadczy o wysokiej rezerwie jajnikowej. Stężenie AMH w organizmie nie jest wskaźnikiem do oceny krzepliwości krwi. Jeśli stara się Pani o ciążę lub ma Pani zaburzenia miesiączkowania w postaci nieregularnych miesiączek lub ich braku lub inne objawy zaburzeń hormonalnych (nadmierne owłosienie, trądzik itp.) warto skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem ginekologicznym. Zazwyczaj specjaliści tacy pracują w ośrodkach leczenia niepłodności.
Embriolog nOvum
Tak, ograniczenie liczby zapładnianych komórek jest dobrym rozwiązaniem w takim przypadku. W takiej sytuacji dobrze jest rozważyć zmrożenie komórek jajowych, a nie zarodków. Proszę o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Przyjmowanie progesteronu w postaci leków (oprócz L…o, który jest estrogenem), które Pani wymieniła na ogół może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci zaparć, nie biegunek. L…o także nie powinien powodować biegunek. Nie można jednak wykluczyć indywidualnej nadwrażliwości na któryś z preparatów.
Embriolog nOvum
Punkcja jajników polega na nakłuciu jajników pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego dość długą igłą przez sklepienia pochwy. Jeśli w trakcie zabiegu dojdzie do uszkodzenia naczynia krwionośnego w śluzówce pochwy, które krwawi i samoistnie się nie zasklepia, może dojść do konieczności założenia szwu na takie krwawiące miejsce. Taki szew natychmiast tamuje krwawienie, a następnie samoistnie się rozpuszcza. Opisana sytuacja i konieczność takiego działania zdarza się niezwykle rzadko.
Embriolog nOVum
Najlepiej rokują blastocysty powyżej 3.2.2, czyli 3 i więcej z oznaczeniem: 2.2, 1.2, 2.1, 1.1. Tak więc w Pani przypadku zarodki rokują dobrze. Proszę także pamiętać, że każdy zarodek, który po rozmrożeniu wykazuje potencjał rozwojowy i (w przypadku blastocysty) rozpręża się, ma realną szansę dać ciążę.
Embriolog nOVum
Stan zapalny musi zostać wyleczony przy zastosowaniu antybiotykoterapii. Po zakończeniu antybiotykoterapii można wykonać kontrolną biopsję endometrium, ale czasem lekarz mający doświadczenie w leczeniu takich stanów odpowiednią antybiotykoterapią nie zleca zabiegu, może przewidzieć bowiem wynik terapii. Proszę pamiętać o odtworzeniu prawidłowej flory bakteryjnej poprzez przyjmowanie probiotyków, zarówno doustnie, jak i dopochwowo przez minimum 1 miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii.
Embriolog nOvum
Wynik świadczy o ciąży; należy teraz monitorować prawidłowość przyrostu hCG, wykonując oznaczenia stężenia hormonu co 48 godzin oraz ocenić stężenie progesteronu.
Embriolog nOvum
W cyklach sztucznych zazwyczaj monitoruje się wzrost śluzówki macicy w USG. Osiągniecie przez nią szerokości minimum 7 mm kwalifikuje do transferu. Badanie stężenia progesteronu w takim cyklu nie jest rutynowe, ale postępowanie w tym wypadku zależy od planów Pani lekarza prowadzącego i to on powinien poinformować Panią o koniecznych badaniach.
Embriolog nOvum
W Novum rekomendujemy transfery pojedynczych zarodków. Odstępstwa od tej reguły mogą być uzasadnione wyjątkową sytuacją kliniczną danej pacjentki. Można rozważyć rozmrożenie dwóch zarodków i przed podaniem hodować je do stadium blastocysty licząc, że przynajmniej jedna się rozwinie. Proszę tę kwestię przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Embriolog nOvum
Proszę udać się z wynikami badań do lekarza, który zlecił Pani wykonanie tego badania – on powinien je dla Pani zinterpretować.
Embriolog nOvum
Diagnostyka i terapia immunologiczna nie są rekomendowane przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów opartych na faktach medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę po zapłodnieniu metodą in vitro. Zatrzymanie w rozwoju zarodka według naszych doświadczeń ma najczęściej miejsce w przypadku poważnego czynnika męskiego niepłodności (bardzo słabe plemniki) i/lub słabej jakości komórek jajowych (niska rezerwa jajnikowa, zaawansowany wiek kobiety, zła odpowiedź na stymulację hormonalną). Mogą się również zdarzyć problemy genetyczne – należy wykonać badania kariotypu u obojga pacjentów. Trzeba także rozważyć czy nie są przyjmowane na stałe leki lub suplementy, które mogą niekorzystnie wpływać na zapłodnienie, należy przeanalizować warunki życia i pracy; zanieczyszczenie środowiska szkodliwymi substancjami, np. chemicznymi środkami ochrony roślin lub innymi szkodliwymi substancjami chemicznymi. Nie należy wykluczać także, jeśli powyższe nie mają miejsca, niekorzystnych warunków zapłodnienia i hodowli laboratoryjnej in vitro.
Embriolog nOvum