Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Inseminacja domaciczna (IUI, ang. intrauterine insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.
Embriolog nOvum
Nie, nie obniża skuteczności. Brak jajowodów stanowi bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.
Embriolog nOvum
Może Pani wybrać się w podróż, proszę jednak pamiętać o postojach, ponieważ długotrwałe siedzenie jest niewskazane zarówno dla macicy, jak i zastoju żylnego w nogach.
Embriolog nOvum
AMH jest uznawany za bardzo wiarygodny wskaźnik stanu płodności kobiety, zaś pomiar poziomu AMH jest miarodajnym sposobem oceny rezerwy jajnikowej. Pani wynik badania AMH świadczy o bardzo niskiej rezerwie jajnikowej, szanse na uzyskanie ciąży są niestety w takim przypadku bardzo małe, ale nie kompletnie wykluczone. Musi Pani szybko udać się do kliniki leczenia niepłodności wcześniej robiąc badanie genetyczne – kariotyp i permutację FRAGIL X.
Embriolog nOvum
Proszę wykonać oznaczenie hCG z krwi, w ten sposób jednoznacznie będzie mogła Pani dowiedzieć się czy zagnieżdżenie się zarodka przebiegło prawidłowo i czy jest Pani w ciąży, czy plamienia zwiastują miesiączkę i próba ta niestety się nie powiodła.
Embriolog nOvum
Może Pani jeszcze oznaczyć co najmniej raz stężenie hCG (oznaczeń należy dokonywać co 48 godzin), by w ten sposób śledzić dynamikę rozwoju ciąży.
Embriolog nOvum
Histeroskopię wykonuje się na ogół w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego – od chwili ustania krwawienia miesiączkowego do 10-12 dnia cyklu.
Embriolog nOvum
Oznaczenie stężenia hCG należy powtórzyć w 14/15 dpt, a uzyskany wynik potraktować jako wiążący. Uzyskany wynik jest niski wynik i raczej daje małe nadzieje.
Embriolog nOvum
Litery cl oznaczają skrót od ang. słowa cleavage, czyli stan podziałowy zarodka. Określa się tak zarodki 2 i 3-dniowe. Pierwsza cyfra / liczba oznacza liczbę blastomerów (komórek budujących ciało zarodka), zapis po kropce oznacza ocenę parametrów morfologicznych: 1 – dobry: <10% fragmentacji, wielkość blastomerów adekwatna do liczby komórek, brak cech wielojądrowości, 2 – średni: 10 – 25% fragmentacji, większość komórek zarodka posiada optymalną dla danego stadium wielkość, brak cech wielojądrowości, 3 – słaby: >25% fragmentacji, wielkość komórek mocno zróżnicowana, obecne cechy wielojądrowości w blastomerach. Dwudniowy zarodek sklasyfikowany jako cl.5.3 spełnia kryterium podziałowe adekwatne do swojego „wieku” – dwudniowy zarodek powinien mieć między 2 a 6 blastomerów, natomiast jest słaby jeśli chodzi o symetrię budowy. Czasem zarodki w toku dalszych podziałów poprawiają się samoistnie lub definitywnie przestają się rozwijać dalej. Należy go poobserwować.
Embriolog nOvum
Należy zaczekać na wynik badania histopatologicznego i wtedy udać się do lekarza, który wyjaśni czy to może być przyczyną i co robić dalej. Endometrium nie powinno być poprzerastane, ale czy tak jest ostatecznie odpowie wynik badania histopatologicznego.
Embriolog nOvum
Plamienia we wczesnej ciąży zdarzają się dosyć często i pomimo tego ciąża rozwija się prawidłowo. Niemniej jednak jest to zawsze sygnał alarmowy, którego nie należy lekceważyć. Należy znacznie ograniczyć aktywność lub wręcz położyć się do łóżka i wziąć leki przeciwskurczowe. Ważne jest czy nie zażywa Pani leków obniżających krzepliwość krwi (heparyna, aspiryna), które mogą powodować takie objawy. Z aktualnymi wynikami oznaczeń hCG oraz hormonu produkowanego przez ciałko żółte (proszę powtórzyć oba badania), powinna Pani skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zleci dalsze postępowanie. Ciążę w badaniu USG widać przy wartościach hCG przekraczających 1000 mIU/ml.
Embriolog nOvum
Tak, wynik wskazuje na ciążę; gratulujemy!
Embriolog nOvum
W cyklu sztucznym nie powinno dojść do utworzenia pęcherzyka, a co za tym idzie torbieli. Jeśli pęcherzyk rośnie mimo podawania żeńskich hormonów płciowych od początku cyklu, należy spróbować przygotowania w tzw. długim protokole po wyciszeniu przysadki analogiem GnRH i podaniem stopniowych dawek żeńskich hormonów płciowych. Gdyby i to zawiodło, w co wątpię, istnieje możliwość przystąpienia do kriotransferu w cyklu sztucznym z istniejącą torbielą. Decyzję powinna podjąć Pani po konsultacji z lekarzem prowadzącym i rozpatrzeniu innych możliwości. Torbiel nie wpłynie negatywnie na zarodek, natomiast ciąża i rosnące hormony ciążowe mogą spowodować, że torbiel się powiększy (zazwyczaj zmniejsza się samoistnie po 12. tyg. ciąży). W związku z tym, decyzję o przystąpieniu do transferu z torbielą podejmuje się w ostateczności, kiedy inne sposoby przygotowania są niemożliwe.
Embriolog nOvum
Być może problem tkwi w zbyt wąskiej szyjce macicy, którą Pani taką po prostu ma, bez przyczyny. Zrosty mogą się rozwinąć po stanie zapalnym, często może on być bezobjawowy. Stan ten mógł dotyczyć samej szyjki i stąd trudność z wejściem. Trzeba poczekać na wynik histeroskopii w warunkach szpitalnych, która wiele mogłaby wyjaśnić.
Embriolog nOvum
Liczba blastomerów budujących ciało Państwa zarodków jest adekwatna do ich „wieku” (zarodek trzydniowy powinien mieć minimum sześć blastomerów), zatem tempo podziału tych embrionów jest satysfakcjonujące. Druga z cyfr w klasyfikacji zarodków odnosi się do symetrii poszczególnych blastomerów oraz do występowania i stopnia nasilenia w zarodkach fragmentacji, która oznacza rozpad części komórek zarodka na bardzo drobne fragmenty, Czasem zdarza się, że fragmenty zanikają w toku dalszego rozwoju zarodka. Tak więc słaba ich ocena na tym etapie nie zawsze jest równoznaczna z dalszym złym rozwojem. Trzeba dać im szansę. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Po zabiegach in vitro ciąże pozamaciczne zdarzają się w 2-5% przypadków. Pierwsza ciąża po in vitro (jeszcze przed Luise Brown) była ciążą pozamaciczną. Po transferze zarodki nie implantują się od razu w śluzówce macicy, lecz przez pewien czas (zależnie od tego, w którym dniu od punkcji odbywa się transfer) „krążą” w niej, nie jest więc możliwe dokładne określenie miejsca, w którym się zagnieżdżą, nawet przy wykorzystaniu aparatu USG podczas zabiegu przeniesienia ich do macicy. Nieraz siłą niewyczuwalnych skurczów macicy są w tym czasie wciskane np. do jajowodu. Taka sytuacja, gdy hCG rośnie, a ciąży nie widać nazywa się ciążą o nieznanej lokalizacji. Przy takich niskich stężeniach hCG jak u Pani możliwe jest, że ciąża przestanie się rozwijać niezależnie od tego, gdzie chciała się zagnieździć. Trzeba tylko obserwować i być cierpliwym, a z czasem wszystko się wyjaśni.
Embriolog nOvum
Niestety tak. Jeśli lekarz postawił takie rozpoznanie, to należy je uznać za wiążące. Na wszelki wypadek żeby rozwiać wszelkie wątpliwości należałoby zrobić kolejne badanie USG. Bardzo Państwu współczujemy.
Embriolog nOvum
Zespół Klinefeltera jest jedną z najczęstszych przyczyn nieobstrukcyjnej azoospermii (NOA) u mężczyzn. Przez lata twierdzono, że mężczyźni obarczeni zespołem Klinefeltera są bezpłodni, jednakże współcześnie wiadomo, że w ich jądrach mogą być zlokalizowane pojedyncze ogniska spermatogenezy. Badacze udowodnili, że pacjenci z zespołem Klinefeltera, w jądrach których zachodzi proces spermatogenezy, mogą produkować prawidłowe genetycznie gamety. Szacuje się, że w nasieniu około 8% dorosłych mężczyzn dotkniętych zespołem Klinefeltera występują pojedyncze plemniki, jednak zazwyczaj z zaburzeniami ruchliwości i morfologii. Więc istnieje szansa na zapłodnienie, ale technikami rozrodu wspomaganego (IVF-ICSI), szansa na naturalne poczęcie jest znikoma, a nawet bliska zeru. Choć w biologii nic nie jest kompletnie wykluczone.
Embriolog nOvum
Zachęcamy Panią do zapoznania się z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii odnoszącymi się do wspomnianej przez Panią kwestii, które można odnaleźć pod adresem:
http://www.ptmrie.org.pl/o-ptmrie/aktualnosci/stanowisko-ptmrie-w-sprawie-koronawirusa-sars-cov-2-wywolujacego-covid-19
Embriolog nOvum
Tak
progesteron zaleca się zażywać zazwyczaj od dnia punkcji wieczorem lub od
następnego dnia po punkcji. Proszę się kierować zaleceniami lekarza w tej
kwestii.
Embriolog
nOvum
W Novum decyzję o liczbie transferowanych zarodków podejmuje lekarz prowadzący po konsultacji z embriologiem, uwzględniając także życzenie pacjentów dotyczące tej kwestii. Kryteriami, którymi powinien kierować się lekarz podejmując decyzję o liczbie embrionów przeznaczonych do transferu, są przede wszystkim: jakość zarodków, wiek pacjentki, wynik poprzednich prób zapłodnienia pozaustrojowego. Tak więc można to rozważyć w Pani przypadku.
Embriolog nOvum
Nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających szkodliwy wpływ składników farb do włosów na jeszcze niezagnieżdżony zarodek Należy oczywiście unikać wszystkich ewentualnych nawet zagrożeń, a więc również narażenia się na kontakt z substancjami chemicznymi we wczesnej ciąży, szczególnie w okresie tworzenia się organów zarodka (4 - 8 tydzień ciąży), dlatego lepiej jest ufarbować włosy przed ewentualną ciążą. Dobrze jest w ogóle używać farb ze składnikami naturalnymi bez amoniaku i innych szkodliwych substancji chemicznych. Kremów można używać, należy unikać jednak produktów zawierających w swym składzie duże dawki witaminy A.
Embriolog nOvum
Sam fakt karmienia piersią nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania w przystąpieniu do kriotransferu w naturalnym cyklu, jeśli takie występują podczas karmienia, choć nie zaleca się i nie praktykuje się tego rodzaju działań ze względu na ewentualną konieczność brania leków hormonalnych, które są przeciwwskazane podczas karmienia, jak również ze względu na wpływ karmienia na prawidłowość cyklu, co się przekłada na skuteczność transferu. Zdecydowanie lepiej jest przystąpić do kriotransferu po zakończeniu karmienia piersią.
Embriolog nOvum
Większość poronień tzw. klinicznych, tzn. takich kiedy zarodek i czynność serca było widać w USG, jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem zarodka, często wskutek błędu genetycznego. Taki błąd najczęściej powstaje spontanicznie, może być związany z wiekiem kobiety i wyczerpującą się rezerwą jajnikową – w tej sytuacji uzyskane komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki; częściej może dochodzić do poronień. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. W ten sposób natura nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonych ciąż. Rozszerzoną diagnostykę wdraża się po trzech, czasami po dwóch stratach klinicznych ciąż – wówczas zleca się, pacjentkom – diagnostykę w kierunku chorób tarczycy i cukrzycy, badania w kierunku trombofilii; a także podstawowe badania hormonalne, w tym poziom prolaktyny (gdy pacjentka nieregularnie miesiączkuje) oraz badanie stanu anatomicznego narządu rodnego (czy np. nie ma przegrody lub innych nieprawidłowości w budowie jamy macicy); Można rozważyć badanie genetyczne (kariotypów), ważne jest również przeanalizowanie czy pacjenci nie są narażeni na czynniki szkodliwe – czy to ze względu na warunki pracy, czy przyjmowane ewentualnie przewlekle leki, bowiem wszystkie powyżej przytoczone czynniki mogą przyczyniać się do poronienia. Najważniejsze jest jednak, że nawet po kilku poronieniach nawet, jeśli nie znajdzie się przyczyny, nadal jest szansa na donoszenie ciąży do terminu porodu i urodzenie dziecka.
Embriolog nOvum
Z embriologicznego punktu widzenia warunkiem dokonania się zapłodnienia jest osiągnięcie przez komórkę jajową tzw. stadium metafazy II (stadium podziału jądra komórki jajowej, które po tym podziale zawiera pojedynczy komplet chromosomów) oraz jej pełna dojrzałość cytoplazmatyczna (do oocytów niedojrzałych cytoplazmatycznie zalicza się między innymi komórki z ciemną cytoplazmą. Skoro jednak doszło do zapłodnienia (uzyskano zarodki, które rozwijały się przez pewien czas), należy uznać, że cytoplazma tych komórek była dojrzała. Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika; po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia. Nie jest jednak wykluczone, że wpływ na wolniejszy rozwój zarodka mają także inne czynniki, w tym jakość komórki jajowej, a ta może być wynikiem odpowiedzi na stymulację hormonalną, choć nie zawsze są one łatwe do rozpoznania.
Embriolog nOvum
Litery cl oznaczają skrót od ang. słowa cleavage, czyli stadium podziałowe zarodka. Pierwsza cyfra / liczba oznacza liczbę blastomerów (komórek budujących ciało zarodka), zapis po kropce oznacza ocenę parametrów morfologicznych: 1 – dobry: <10% fragmentacji, wielkość blastomerów adekwatna do liczby komórek, brak cech wielojądrowości, 2 – średni: 10 – 25% fragmentacji, większość komórek zarodka posiada optymalną dla danego stadium wielkość, brak cech wielojądrowości, 3 – słaby: >25% fragmentacji, wielkość komórek mocno zróżnicowana, obecne cechy wielojądrowości w blastomerach. Prawie wszystkie Pani zarodki mają najwyższą ocenę jakości zarodka - 1, to dobra wiadomość!
Embriolog nOvum
Tak, jest szansa, choć przyrosty powinny być nieco dynamiczniejsze, ale jeszcze wszystko jest możliwe. Proszę śledzić dalsze przyrosty beta hCG. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Tak, konieczne jest przedstawienie zaświadczenia o braku przeciwskazań do przystąpienia do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego i do ewentualnej ciąży mnogiej, szczególnie u pacjentek pow. 35 roku życia i ze współistnieniem chorób przewlekłych. U młodych nieobciążonych pacjentek po zebraniu wywiadu przez ginekologa, zbadaniu ogólnym i wykonaniu podstawowych badań (jak morfologia krwi, elektrolity, układ krzepnięcia .ew. innych zleconych przez lekarza) może on uznać, że dodatkowa konsultacja internistyczna nie jest niezbędna.
Embriolog nOvum
Czy zlecona przez lekarza kuracja była skuteczna, okaże się po zakończeniu antybiotykoterapii. Można wykonać kontrolną biopsję endometrium, czasem lekarz mający doświadczenie w leczeniu takich stanów odpowiednią antybiotykoterapią nie zleca kolejnego zabiegu, może przewidzieć bowiem wynik terapii. Proszę pamiętać o odtworzeniu prawidłowej flory bakteryjnej poprzez przyjmowanie probiotyków, zarówno doustnie, jak i dopochwowo przez minimum 1 miesiąc po zakończeniu antybiotykoterapii.
Embriolog nOvum
Trzy przedjądrza (3PN) to trzy skupiska materiału genetycznego, które pojawiają się mniej więcej w 17/18 godzinie po zapłodnieniu komórki. Za prawidłowo zapłodnioną uznaje się komórkę z dwoma przedjądrzami – jednym pochodzącym od matki (z oocytu), drugim pochodzącym od ojca (z plemnika). Jeśli Pani komórka została poddana zapłodnieniu metodą ICSI (lub jedną z jej odmian, nie klasycznym IVF-em), można przypuszczać, że nieprawidłowość genetyczna leży po stronie komórki jajowej, która nie wyrzuciła drugiego ciałka kierunkowego po zapłodnieniu jak powinna, bowiem z całą pewnością do jej wnętrza embriolog wprowadza tylko pojedynczy plemnik. Ta sytuacja najczęściej jest przypadkowa i nie musi się powtarzać. Jest szansa na prawidłowe zapłodnienie w kolejnych cyklach, należy próbować.
Embriolog nOvum
Poronienia biochemiczne najczęściej są spowodowane albo nieprawidłowym rozwojem trofoblastu (części zarodka, z którego rozwija się łożysko), albo niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy, co może być spowodowane jej nieprawidłowym ukrwieniem lub niedostateczną jej synchronizacją z rozwojem zarodka z powodu reakcji na stymulację hormonalną. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. Pocieszeniem mogą być doniesienia naukowców, mówiące o tym, że kobiety, które doświadczyły ciąży biochemicznej po zabiegu in vitro mają statystycznie większą szansę na prawidłową ciążę w następnych próbach. Przed kolejnymi transferami warto zrobić histeroskopię oraz możecie Państwo wykonać badanie kariotypów.
Embriolog nOvum
Leki po transferze należy przyjmować według schematu otrzymanego przez lekarza, a żadnych leków nie wolno odstawiać bez kontaktu z nim i upewnienia się czy i w jakich dawkach je zażywać.
Embriolog nOvum
Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, jeśli podejrzewamy, że to ona może być przyczyną niepłodności. Procedura in vitro może być wskazana ze względu na możliwość mocniejszej stymulacji hormonalnej, która pozwala na uzyskanie większej liczby komórek jajowych, a przez to zwiększenie szansy na to, że przynajmniej część z nich będzie prawidłowa. Można również wtedy zaobserwować naocznie jak wygląda wczesny rozwój zarodka i czy rzeczywiście podejrzenie słabszej jakości komórek jajowych znajduje potwierdzenie. Niezależnie od tych podejrzeń należałoby zbadać czy nie istnieją inne przyczyny poronień: zrobić histeroskopię i zrobić badania w kierunku trombofilii oraz zbadań fragmentację DNA plemników w nasieniu.
Embriolog nOvum
Tak, jest szansa powodzenia zabiegu, ponieważ komórka jajowa żyje w sprzyjającym środowisku dróg rodnych kobiety przez pewien czas – około 24 godzin, co oznacza, że inseminację można zrobić zarówno na pękniętym, jak i niepękniętym pęcherzyku jajnikowym. Obserwowany płyn był najprawdopodobniej płynem w jamie brzusznej, a nie w macicy i jest on prawidłowym objawem tuż po owulacji. Płyn w jamie macicy jest niekorzystnym objawem świadczącym, np. o wodniaku jajowodu, który opróżnia się do jamy macicy i lekarz wówczas nie wykonałby inseminacji, ale zaproponował dalszą diagnostykę.
Embriolog nOvum
Zwolnienie lekarskie z pracy po transferze jest kwestią indywidualną; jeśli lekarz uzna, że stan pacjentki tego wymaga, to jest ono integralną częścią terapii i jest wypisywane.
Embriolog nOvum
Stosowanie hormonu wzrostu nie jest ogólnie uznanym sposobem leczenia w przypadku obniżonej rezerwy jajnikowej, nie ma potwierdzonej skuteczności w zwiększeniu rezerwy jajnikowej i jest nadal w fazie badań.
Embriolog nOvum
Proszę zaufać lekarzowi, powodzenia!
Embriolog nOvum
Wprowadzenie nasienia partnera bezpośrednio po ejakulacji strzykawką do pochwy jest jedną z opcji próby zapłodnienia w warunkach domowych, jeśli nie ma możliwości współżycia. W takiej sytuacji można także rozważyć przystąpienie do inseminacji w wyspecjalizowanym ośrodku leczenia niepłodności, o ile parametry nasienia partnera będą satysfakcjonujące; zabieg można wykonać również w znieczuleniu, jeśli występuje również lęk przed badaniem ginekologicznym.
Embriolog nOvum
Wyniki te powinna Pani konsultować z lekarzem, który zlecił Pani badanie poziomu estradiolu po transferze, to bowiem nie jest rutynowe działanie. W ciąży rośnie poziom naturalnego estradiolu, gdyż jest on produkowany przez ciałko żółte, a następnie łożysko i wraz z progesteronem (również produkowanym przez ciałko żółte i łożysko) i warunkuje utrzymanie ciąży.
Embriolog nOvum
W cyklu bezowulacyjnym poziomy progesteronu są niższe w ciąży niż np. w cyklu naturalnym po owulacji lub w cyklu stymulowanym. W cyklu bezowulacyjnym bowiem nie ma ciałka żółtego, które powstaje naturalnie po owulacji z pęcherzyka jajnikowego i produkuje progesteron podtrzymujący wczesną ciążę. Proszę rozważyć z lekarzem prowadzącym podanie progesteronu w zastrzyku podskórnym.
Embriolog nOvum