Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Płytkowy test ciążowy należy wykonać w dniu spodziewanej miesiączki, a stężenie hCG można oznaczyć 15 – 17 dnia po zabiegu inseminacji, wtedy wynik można uznać za wiążący.
Embriolog nOvum
Oznaczenie stężenia beta hCG na ogół dokonuje się 14/15 dnia po transferze. Proszę na wszelki wypadek raz jeszcze oznaczyć poziom hormonu we wskazanym terminie, a wynik potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Należy zasięgnąć porady lekarza genetyka, bowiem istnieje ryzyko, że zarodek może mieć wadę genetyczną, której mąż jest nosicielem.
Embriolog nOvum
Sama trombofilia nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania do przystąpienia do zabiegu. Jeśli jest Pani pod opieka lekarza hematologa, należy zasięgnąć jego opinii czy nie widzi przeciwwskazań do terapii, często konieczna jest pisemna opinia lekarza, pod którego stałą opieką jest pacjentka dla lekarza ginekologa z odpowiednimi wskazówkami akie leki są wskazane, a jakie przeciwwskazane. Zastosowanie odpowiednich dodatkowych leków (przeciwkrzepliwych), a także ścisła współpraca między pacjentką, ginekologiem a hematologiem pozwala na pomyślny rozwój i zakończenie ciąży.
Embriolog nOum
Nie podaje Pani jednostek estradiolu ani dnia, w którym był on oznaczany. Nie on jest jednak głównym problemem, ale bardzo niskie AMH świadczące o bardzo niskiej rezerwie jajnikowej i wysokie FSH świadczące o tym samym. Przy ocenie szans na uzyskanie komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia ważny jest również Pani wiek, a tego nie znamy. Aby ostatecznie ustalić jakie są możliwości pomocy w Pani sytuacji konieczna jest wizyta lekarska.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Torbiele mogą powstać wskutek dodatkowej stymulacji jajników przez ciążowy hormon hCG. Ale przyczyn ich powstania może być wiele; która z przyczyn jest prawdopodobna w tym przypadku, najlepiej wyjaśni to lekarz Panią prowadzący. Sama torbiel nie zagraża ciąży, dopóki nic się z nią nie dzieje i nie powoduje żadnych objawów. Wymagają jednak stałej, bacznej obserwacji i nadzoru zarówno co do ich zmniejszania się w tracie i po ciąży, jak i charakteru zmian. Jeśli jest to tzw. torbiel czynnościowa, powinna ona samoistnie zmniejszyć się i w końcu zniknąć, kiedy stężenie hormonu hCG fizjologicznie zacznie się zmniejszać, czyli ok. 8-10 tyg. ciąży.
Embriolog nOvum
Tak, rokuje bardzo dobrze; powodzenia!
Embriolog nOvum
Zakładając hipotetycznie, że tzw. scratching wpływa na immunologiczną odpowiedź i przygotowanie śluzówki macicy do implantacji, to podanie leków wpływających na stan immunologiczny organizmu i na tę odpowiedź, jakimi są sterydy może znosić ten efekt.
Embriolog nOvum
Możliwości leczenia nieprawidłowości wyników w badaniu nasienia są bardzo ograniczone. Należy przede wszystkim wykluczyć wszelkie możliwe czynniki, które mogłyby mieć na to wpływ, a więc czynniki infekcyjne (zapalne, w tym przewlekłe), genetyczne, hormonalne (badanie hormonów zleconych przez androloga), czynniki szkodliwe w pracy lub stylu życia (przegrzewanie jąder, gorące kąpiele, sauna, obcisła bielizna, nadużywanie niektórych leków, np. sterydów anabolicznych, częste picie piwa itp.) i inne. Dobrze by było, aby lekarz androlog mający doświadczenie w leczeniu niepłodności kompleksowo zbadał Pana i wykluczył wszystkie możliwe czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na Pańską płodność oraz przedstawił możliwości lecznicze.
Embriolog nOvum
Czy w dniu kriotransferu brać L…ę?
Należy przyjmować wszystkie leki zgodnie ze schematem otrzymanym od lekarza.
Embriolog nOvum
Jakość zarodka, w tym wypadku - blastocysty oraz jakość śluzówki macicy oraz odpowiednia synchronizacja ich rozwoju to najważniejsze parametry warunkujące prawidłową implantację i rozwój ciąży. Jeśli przygotowanie w cyklu sztucznym jest według Pani lekarza nieskuteczne, należy rozważyć być może inne sposoby, np. indukcję owulacji za pomocą leków (jeśli owulacja samoistnie nie występuje) i przeprowadzenie transferu w cyklu owulacyjnym. Proszę przedyskutować inne sposoby przygotowania śluzówki do transferu ze swoim lekarzem.
Embriolog nOvum
Liczba powstałych zarodków zależy od liczby pobranych komórek jajowych ich zdolności do zapłodnienia i dalszego rozwoju, a to z kolei zależy od wieku, wskaźnika BMI, poziomu Anty–Mullerian Hormon (AMH), ewentualnego istnienia dodatkowych schorzeń (zespół policystycznych jajników, endometrioza itp.) jakie stosowano protokoły stymulacji i jakie leki w czasie stymulacji Pani przyjmowała. Bardzo ważna jest również jakość nasienia używanego do zapłodnienia. Każdy z tych czynników może mieć wpływ na przebieg stymulacji i jakość komórek jajowych, od których przede wszystkim, a także od jakości nasienia zależy jakość i dalszy rozwój zarodka.
Embriolog nOvum
Aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę należy oznaczyć stężenie hCG. To jedyne badanie, które pozwala w sposób jednoznaczny odpowiedzieć czy doszło do ciąży.
Embriolog nOvum
Każdy stan chorobowy wpływa niekorzystnie na starania o ciążę. Skoro jednak dwa lata antybiotykoterapii nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, należy zweryfikować trafność diagnozy i sposób postępowania. Być może należy spróbować odbudować Pani naturalną odporność i prawidłową florę bakteryjną. Dalsze postępowanie jest uzależnione od wielu innych jeszcze aspektów; czy ma Pani zamrożone zarodki, czy też rozważa Pani kolejne zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego, ile Pani ma lat i czy są inne czynniki mogące obniżać skuteczność.
Embriolog nOvum
Przyjmuje się, że najlepiej rokują blastocysty powyżej 3 AA–BB, ale stopień rozprężenia Państwa blastocysty (4) jest satysfakcjonujący, wobec czego szansa na uzyskanie ciąży po jej podaniu jest realna. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Diagnostyka i terapia immunologiczna, w trakcie której jest zlecane między innymi badanie komórek natural killers NK, nie jest rekomendowana przy nawracających niepowodzeniach w implantacji (zagnieżdżaniu zarodków) ani przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, ani przez Sekcję Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, nie ma bowiem ewidentnych dowodów medycznych na to, że takie działania zwiększają szansę na ciążę w kolejnych próbach in vitro. Te wyniki należy skonsultować z lekarzem, które zalecił Pani badania immunologiczne.
Embriolog nOvum
Zakażenia powodowane przez Ureaplasma urealyticum leczy się antybiotykami; kuracja trwa na ogół 7 dni, a ostateczny czas jej trwania i skuteczność są uzależnione od reakcji organizmu na przyjmowane leki. Warto rozważyć odroczenie przystąpienie do kriotransferu do czasu zakończenia antybiotykoterapii i potwierdzenia jej skuteczności.
Embriolog nOvum
Niski poziom AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, ale nie wyklucza występowania owulacji, a co za tym idzie ciąży.. Poziom AMH we krwi oznacza się głównie w celu prognozowania odpowiedzi na stymulację hormonalną lekami, którą przeprowadza się w celu mnogiej owulacji przed zapłodnieniem pozaustrojowym. W takiej tylko sytuacji, przy niskim poziomie hormonu AMH (poziom poniżej 1,0ng/ml zwykle świadczy o znacznie obniżonej rezerwie jajnikowej) uzyskane drogą punkcji przezpochwowej komórki jajowe, nawet te dojrzałe, mogą mieć obniżoną zdolność do zapłodnienia i ewentualnego dalszego rozwoju jako zarodki. W takiej sytuacji uznaje się, że dopóki komórki jajowe powstają w jajnikach, dopóty jest szansa na ciążę, choć znacząco mniejsza niż przy prawidłowej rezerwie jajnikowej. Nie tylko AMH jest miernikiem płodności – należałoby wykonać badania potwierdzające, że występuje u Pani owulacja (USG monitorujące owulację, poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu). Jeśli nie stwierdzono u Pani niepłodności, to badania tego nie zaleca się, bowiem stężenie AMH we krwi nie znajduje korelacji z szansą na ciążę. Istnieje bowiem szansa na prawidłowe owulacje i zajście w ciążę. Nie należy tylko odsuwać tego w czasie, bowiem niskie stężenie AMH może wskazywać na nieco wcześniejsze niż zwykle wystąpienie menopauzy.
Embriolog nOvum
Trzeba zgłosić się ponownie do lekarza, a wcześniej powtórzyć badania beta hCG z krwi. Tylko na podstawie dodatkowych badań z krwi i ultrasonograficznych można ustalić czy ciąża nadal trwa, a jeśli tak, czy jest prawidłowo umiejscowiona.
Embriolog nOvum
Za najkorzystniejszy uznawany jest poziom TSH w granicach 0,1-2,5 mIU/l. Proszę przedyskutować tę kwestię oraz konieczność wykonania ewentualnych dodatkowych badań z lekarzem endokrynologiem.
Embriolog nOvum
Wynik należy skonsultować z lekarzem genetykiem.
Embriolog nOvum
Stężenie hCG po transferze rozprężonej blastocysty można oznaczyć w 10-tym dniu po podaniu zarodków do macicy; proszę więc na wszelki wypadek powtórzyć badanie beta hCG za dwa dni, a wynik uzyskany w tym dniu proszę potraktować jako wiążący.
Embriolog nOvum
Należy cierpliwie odczekać do 14 dpt i wykonać oznaczenie hCG, a jego wynik skonsultować z lekarzem. Tylko na podstawie wyniku badania będzie można jednoznacznie orzec czy próba, której się Pani poddała zakończyła się pomyślnie. Powodzenia!
Embriolog nOvum
Tak, istnieją doniesienia, że dodatkowa stymulacja w fazie lutealnej może zwiększać pulę komórek jajowych do zapłodnienia w sytuacji słabej odpowiedzi na konwencjonalną stymulację. To może zwiększać szanse na powstanie zarodka, który ma prawidłowy potencjał rozwojowy. Wówczas jednak wszystkie powstałe zarodki trzeba zamrozić, bowiem śluzówka w macicy jest nieprzygotowana odpowiednio na implantację zarodka. Transfer wykonuje się w kolejnym cyklu.
Embriolog nOvum
Pani pytanie nie dotyczy bezpośrednio zagadnień embriologicznych. Proszę się stosować do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę i jego zapytać o ewentualne przyczyny odklejenia kosmówki i postępowanie, aby ten stan się nie pogłębiał. Zazwyczaj w takiej sytuacji rozważa się, przynajmniej czasowo, odstawienie zastrzyków przeciwzakrzepowych. Proszę skonsultować się koniecznie w tej sprawie ze swoim lekarzem, bowiem każdą taką sytuację rozważa się indywidualnie.
Embriolog nOvum
Transfer w cyklu naturalnym oznacza, że powinien on odbyć się w cyklu owulacyjnym, a owulacja powinna być potwierdzona zanim dojdzie do transferu. W PCOS stwierdza się często zaburzenia owulacji i należy albo tę owulację indukować lekami, albo zdecydować o przygotowaniu do kriotransferu w cyklu sztucznym.
Embriolog nOvum
Jeśli lekarz prowadzący mający wgląd do Pani historii choroby nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań, to zabieg kriotransferu może odbyć się już w kolejnym cyklu. Ewentualne przerwy są wskazane tylko między cyklami stymulowanymi hormonalnie.
Embriolog nOvum
Poziom progesteronu mierzy się, aby potwierdzić czy doszło do owulacji w danym cyklu. Owulacja jest prawdopodobna przy stwierdzeniu stężenia progesteronu w surowicy krwi powyżej 5 ng/ml na 7 dni przed spodziewaną miesiączką.. Należy jednak pamiętać, że progesteron jest wydzielany pulsacyjnie i jego poziomy mogą się bardzo różnić pomiędzy kolejnymi oznaczeniami. W przypadku zbyt niskiego poziomu, należy zmierzyć poziom jeszcze dwa razy w ciągu fazy lutealnej jednego cyklu i wyciągnąć średnią arytmetyczna z tych pomiarów.
Embriolog nOvum
Parametry nasienia są nieco osłabione (ruchliwość, morfologia), ale te parametry nie wskazują na jedynie czynnik męski jako przyczynę tego niepowodzenia i istnieje szansa na skuteczne zapłodnienie. Puste jajo płodowe jest jedynym z typów nieprawidłowo rozwijającej się ciąży - w czasie jej trwania nie wytwarzają się elementy budujące ciało płodu; dochodzi do tej patologii wówczas, gdy zarodek obumiera na bardzo wczesnym etapie ciąży, a zewnętrzna warstwa komórek, z której na późniejszym etapie ciąży powstałoby łożysko, rozwija się dalej. Puste jajo płodowe jest uznawane za przyczynę około 50% przypadków wszystkich strat ciąży w I trymestrze jej trwania; do poronienia często dochodzi zanim kobieta w ogóle odkryje, że jest w ciąży. Za prawdopodobną przyczynę tworzenia się pustego jaja płodowego uznaje się nieprawidłowości genetyczne zarodka i organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie. Na szczęście, statystycznie, najczęściej tego typu patologia bardzo rzadko się powtarza.
Embriolog nOvum
O konieczności wykonania dodatkowych badań poinformować Państwa powinien lekarz prowadzący, który wspólnie z Państwem przeanalizuje dotychczasowy przebieg leczenia, proszę umówić się na konsultację.
Embriolog nOvum
Informację na ten temat powinna Pani otrzymać od lekarza wykonującego zabieg.
Embriolog nOvum
W przypadku cyklu bezowulacyjnego za hipotetyczny dzień zapłodnienia przyjmuje się pierwszy dzień włączenia preparatu progesteronu. Od tego dnia liczy się realne tygodnie ciąży, dzień włączenia progesteronu naśladuje dzień owulacji. Do obliczonych tygodni zwyczajowo dodaje się jeszcze dwa tygodnie, tak jak w przypadku naturalnego poczęcia.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Tak, przyrost jest prawidłowy.
Embriolog nOvum
· DFI <15% – wynik prawidłowy; bardzo dobry potencjał do zapłodnienia;
· DFI > 30% wynik nieprawidłowy; >30% plemników z defektami genetycznymi interpretuje się jako bardzo niski lub wręcz zerowy potencjał do zapłodnienia;
· DFI w zakresie 15-24% – dobry potencjał do zapłodnienia;
· DFI w zakresie 25-30% – umiarkowany/zadowalający potencjał do zapłodnienia.
Wynik Pani partnera mieści się w normie i jest szansa na zapłodnienia naturalne, jeśli nie ma innych przeszkód.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum