Każdą parę starającą się o dziecko nurtuje wiele pytań na temat tego, co dzieje się za drzwiami laboratorium? Od czego zależy skuteczność terapii na tym etapie, jak wygląda prawidłowy rozwój zarodków i jak jest wspomagany, dlaczego zarodki transferowane są na różnych etapach rozwoju? Jest wiele pytań i ani jednego miejsca w Internecie poświęconego wymianie informacji tylko na ten temat. Dlatego postanowiliśmy stworzyć Państwu możliwość zadawania pytań i uzyskiwania odpowiedzi na tematy związane z embriologią, bez względu na to, gdzie i na jakim etapie leczenia Państwo aktualnie się znajdujecie.
Mamy nadzieję, że dzięki naszej inicjatywie powstanie miejsce, gdzie znajdziecie Państwo wyjaśnienie wielu problemów i wątpliwości z zakresu embriologii.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że publikowanie postów zawierających nazwy leków, substancji czynnych leków oraz mediów laboratoryjnych jest niezgodne z zasadami funkcjonowania w środowisku internetowym. Prosimy o nieprzysyłanie pytań zawierających wymienione nazwy ponieważ w ramach prowadzonego forum i zasad regulaminu forum z dnia 18 czerwca 2015 r. nie będziemy mogli na nie odpowiedzieć.
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum
Moje wyniki hormonów są w normie, oprócz prolaktyny, która jest nieznacznie podwyższona. USG narządów rodnych pokazały, że wszystko jest w najlepszym porządku. Lekarz prowadzący zlecił laparoskopię z jednoczesnym sprawdzeniem drożności jajowodów. Drożność jak najbardziej rozumiem, ale laparoskopia? Markery nowotworowe w normie, progesteron w normie, miesiączki bezbolesne, żadnych objawów endometriozy. Czy taki zabieg nie przyniesie więcej szkód niż korzyści? Czy to ma sens, czy to naciąganie pacjentów na pieniądze?
Laparoskopia jest uważana za jedno z dokładniejszych badań w diagnostyce niepłodności. Podczas tego badania można uzyskać najwięcej informacji o stanie zdrowia pacjentki, między innymi sprawdzić drożność jajowodów, obecność ewentualnych zrostów, istnienie endometriozy. Wykonanie laparoskopii wiąże się z pewnymi, większymi niż w przypadku innych badań, niedogodnościami. Jest to zabieg, który wymaga znieczulenia ogólnego i przynajmniej jednodniowej hospitalizacji. Niepowikłany nie powinien przynieść żadnych szkód pod warunkiem, że nie będzie wykonana kauteryzacja jajników, czyli zniszczenie części pęcherzyków za pomocą elektrokoagulacji lub lasera bez istotnych wskazań medycznych. Zabieg ten wykonany bez wskazań i zbyt rozlegle może spowodować obniżenie rezerwy jajnikowej lub przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników i wtedy rzeczywiście może przynieść więcej szkód niż pożytku. Dlatego trzeba wcześniej omówić z lekarzem wykonującym laparoskopię zakres zabiegu i ustalić wszystkie szczegóły. Z tego co nam wiadomo laparoskopia jest zabiegiem refundowanym przez NFZ, więc nie powinien być płatny.
Embriolog nOvum
Puste jajo płodowe jest jedynym z typów nieprawidłowo rozwijającej się ciąży - w czasie jej trwania nie wytwarzają się elementy budujące ciało płodu; dochodzi do tej patologii wówczas, gdy po zagnieżdżeniu komórki, które powinny tworzyć zarodek obumierają na bardzo wczesnym etapie ciąży, a zewnętrzna warstwa komórek, z której na późniejszym etapie ciąży powstałoby łożysko, rozwija się dalej i wydziela hormon hCG. Puste jajo płodowe jest uznawane za przyczynę około 50% przypadków wszystkich strat ciąży w I trymestrze jej trwania. Za prawdopodobną przyczynę tworzenia się pustego jaja płodowego uznaje się nieprawidłowości genetyczne zarodka - są one na tyle poważne, że organizm kobiety samoistnie dąży do zakończenia ciąży na bardzo wczesnym etapie, bo urodzone z takiej ciąży dziecko byłoby obarczone poważnymi wadami genetycznymi.
Embriolog nOvum
Oznaką prawidłowego zapłodnienia komórki jajowej jest pojawienie się w niej po upływie kilkunastu godzin od wykonania procedury IVF/ICSI dwóch przedjądrzy zawierających materiał genetyczny – jednego pochodzącego z oocytu (materiał od matki), drugiego – z plemnika (materiał od ojca). Za niepomyślny przebieg procedury może być odpowiedzialna zarówno słaba jakość oocytu, jak i plemnika; brak prawidłowego zapłodnienia może być także kwestią czystego przypadku. Należy również zastanowić się czy nie przyjmujecie Państwo na stałe leków, które mogły mieć wpływ na zaistniałą sytuację. Trzeba oznaczyć kariotypy u obojga Państwa i po wykluczeniu innych nieprawidłowości można podejrzewać zaburzenia prawidłowej aktywacji komórki jajowej przez plemnik i w przyszłości rozważyć dodatkową sztuczną aktywację komórek jajowych.
Embriolog nOvum
Czy w cyklu przed krótkim protokołem z antagonistą należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
Nie, rutynowo nie stosuje się tabletek antykoncepcyjnych przed protokołem z antagonistą, chyba że są do tego dodatkowe wskazania medyczne, np. niepękające pęcherzyki i ryzyko powstania torbieli jajnika.
Embriolog nOvum
Mam 30 lat, do in vitro zostaliśmy zakwalifikowani przez czynnik męski (w pierwszym badaniu 0,2 mln, a w kolejnym 0,1 mln. plemników). Poprzednia 1 procedura z pierwszym transferem udanym jednak ciąża obumarła w 8 tygodniu, drugi transfer nieudany(zarodek został podany miesiąc po poronieniu). Czy w naszym wypadku w 2 procedurze IVF refundowanej, można zapładniać wszystkie pobrane komórki jajowe i podawać w jednym transferze 2 zarodki? Zastanawiamy się nad poddaniem się akupunkturze. Czy zastosowanie akupunktury w przypadku takiej niewielkiej ilości plemników rzeczywiście poprawia wyniki nasienia i zwiększa skuteczność in vitro? Co może być powodem tak małej ilości plemników w przypadku gdy wszystkie badania zlecone mężowi przez lekarza prowadzącego wyszły dobrze (niestety nie pamiętam jakie badania gdyż wyniki są u lekarz)?
Dopiero w przypadku podejścia do trzeciej próby zapłodnienia pozaustrojowego finansowanej przez MZ, zapłodnieniu można poddać większą liczbę komórek jajowych niż 6; dodatkowo jeśli lekarz uzna przypadek za istotny klinicznie, dopuszczalne jest przetransferowanie więcej niż jednego zarodka.
Państwa wątpliwości dotyczące słabych parametrów nasienia powinien rozwiać lekarz androlog. Proszę udać się do niego na konsultację przed następnym zabiegiem in vitro. U niego też należy zasięgnąć opinii czy akupunktura w przypadku Pani męża ma sens i czy można pokładać w niej nadzieję na poprawę parametrów nasienia, czy też najpierw powinno się zastosować inne metody.
W kwestii akupunktury: poza tym, że nakłuwanie ciała igłami stymuluje odporność i redukuje ból, przywraca także równowagę hormonalną, reguluje cykl miesiączkowy oraz owulację, poprawia jakość śluzu szyjkowego; może być terapią uzupełniającą w leczeniu mięśniaków, endometriozy i PCO. U panów akupunktura może zwiększyć ilość i poprawić jakość nasienia. W wielu krajach akupunkturę uznaje się za uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia, również niepłodności. W prasie medycznej ukazało się również wiele podsumowań na temat wpływu akupunktury na skuteczność zabiegów in vitro. I choć wyniki nie są jednoznaczne, wiele prac potwierdza, że skuteczność po zastosowaniu akupunktury może być wyższa, np. Effects of acupuncture on pregnancy rates in women undergoing in vitro fertilization: a systematic review and meta-analysis.
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028211028597
Embriolog nOvum
Czy do kriotransferu wystarczy posiew z szyjki, czy trzeba również z pochwy, ile ważne jest badanie?
Badaniami obowiązkowymi przed przystąpieniem do kriotransferu są stopień czystości pochwy (lub posiew z pochwy) i posiew z kanału szyjki macicy; ważność obydwu badań to 2 miesiące.
Embriolog nOvum
Jestem po nieudanym transferze (7.07.2014 punkcja na cyklu naturalnym, 10.07.2014 transfer, beta w 15dpt 2,94, w 17 dpt 2,13). Od soboty 26.07. pojawiło się plamienie, jak oceniła na wizycie w poniedziałek 28.07. Pani dr - minimalne. Na usg widać było przytaczam słowa Pani dr coś, co trudno nazwać w niewielkiej odległości od jajnika, czego wcześniej nie było. Pani dr poinformowała mnie, że po odstawieniu leków (ostatnią dawkę zażyłam 27.07 po powtórzeniu bety) powinna pojawić się miesiączka 30 lub 31 lipca. Tymczasem 29 lipca zakończyło się plamienia, a okresu nie ma do tej pory. Towarzyszy mi nieustannie ból z lewej strony podbrzusza (czasami bardzo przybierający na sile) i okolic krzyża. Po stosunkach pojawia się dość obfite krwawienie. Czy to plamienie, które pojawiło się w dn. 26-29 mam uznać za okres i co może oznaczać krwawienie podczas stosunku?
Na te wszystkie pytania może odpowiedzieć tylko lekarz po zbadaniu Pani i wykonaniu koniecznych badań dodatkowych, między innymi badania USG i poziomu beta hCG.
Embriolog nOvum
Mam pytanie po przeczytaniu statystyki Novum: dlaczego tak niewiele jest procedur IVF, a dominująca większość z nich to ICSI?
Chociaż skuteczność obydwu procedur jest zbliżona, a wskazania do przeprowadzenia procedury ICSI ściśle określone (mała liczba plemników lub też ich nieprawidłowa ruchliwość, niepowodzenia dotychczas wykonanych próby zapłodnienia pozaustrojowego, zdiagnozowana endometrioza lub idiopatyczna przyczyna niepłodności), to pacjenci podchodzący do komercyjnego zabiegu mogą sami decydować o technice zapłodnienia oocytów i ich wybór zdecydowanie częściej pada na mikroiniekcję plemnika do komórki jajowej (ICSI) niż klasyczne zapłodnienie IVF ze względu na większą pewność skutecznego zapłodnienia komórek jajowych.
Embriolog nOvum
Jestem 1 dzień po transferze 5 dniowego zarodka (5AA) w Szkocji i dostałam dziś dość mocne krwawienie oraz wydostają sie skrzepy. Nie miałam żadnych problemów z pobraniem i transferem. Według zaleceń tutejszych lekarzy biorę progesteron w formie żelu oraz zastrzyki o nazwie Fragmin. Jest to mój 4 transfer (1 rok temu - ciąża biochemiczna, 2 poronienie w 6 tyg. i 3 nieudany). Czy to krwawienie może być jeszcze pozostałością z zabiegu pobrania komórek (pobrano ich 11, ale udało się tylko podać 1 i zamrozić 1), co może powodować krwawienie? Czy istnieje jeszcze szansa, ze pomimo krwawienia procedura zakończy sie sukcesem? Mam tylko lekkie bóle brzucha.
Zaistniałą sytuację należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, który po zbadaniu Pani będzie mógł wydać opinię na temat tego, co się wydarzyło. Być może rozpoczęło się krwawienie miesiączkowe – proszę pamiętać, że w przypadku transferu zarodka w stadium blastocysty objawy ewentualnego niepowodzenia mogą wystąpić wcześniej niż gdyby transferowano zarodek dwu-/trzydniowy. Być może jest to krwawienie po punkcji, które zostało nasilone przez branie leku przeciwkrzepliwego. Sytuację może ocenić tylko Pani lekarz po zbadaniu Pani. Wiarygodny wynik potwierdzający / wykluczający ciążę można uzyskać po około 10. dniach od transferu dobrze rozwiniętej blastocysty.
Embriolog nOvum
Pofałdowane endometrium to norma, a stopień pofałdowania zależy od fazy
cyklu miesiączkowego.
Embriolog nOvum
Jestem po udanym ICSI w Novum, dziecko urodziło się w 2014. Mam 39 lat, planuje kriotransfer. Czy fakt urodzenia dziecka zwiększa moje szanse na powodzenie kriotransferu?
Tak; fakt, że już kiedyś doszło u Pani do pomyślnej implantacji rokuje dobrze.
Embriolog nOvum
Oznaczenia stężenia hCG należy wykonywać początkowo co 48 godzin, jeśli przyrost jest prawidłowy, po 1 - 2 oznaczeniach kolejnym bardziej miarodajnym badaniem jest USG.
Embriolog nOvum
O czym może świadczyć kłucie w jajnikach od 17dpt? Jestem po transferze 2 blastocyst. Dodam, iż transfer był na cyklu bezowulacyjnym. Przyjmuję 3 x Progynova, 6 x Ultragestan i 2 x Duphaston. Czy dawki leków powinno się jakoś teraz modyfikować?
Należy wybrać się na wizytę do ginekologa, który mógłby skontrolować stan jajników w trakcie badania aparatem USG. Leki należy przyjmować zgodnie z otrzymanym w dniu transferu schematem o ile nie istnieją indywidualne wskazania do jego modyfikacji – wątpliwości proszę również skonsultować z lekarzem prowadzącym. Leki podtrzymujące ciążę po transferze w cyklu bezowulacyjnym należy przyjmować do ok.10 tygodnia ciąży.
Embriolog nOvum
Mam wodniaka w jajowodzie lewym, czy zawsze jajowód jest usuwany z wodniakiem? Jaka jest szansa, że jajowód lekarze uratują?
Zależnie od stopnia uszkodzenia jajowodu w wyniku stanu zapalnego są różne możliwości usunięcia wodniaka - albo usuwa się cały jajowodów wraz z wodniakiem, albo klipsuje się część bliższą macicy, tak aby płyn zapalny nie dostawał się do jamy macicy, tylko wypływał przez brzuszne ujście jajowodu. Są też inne techniki operacyjne, a o ich wadach i zaletach oraz zagrożeniach należy porozmawiać z lekarzem proponującym dany sposób operacji. Należy pamiętać, że operacja przywrócenia drożności uszkodzonego jajowodu oprócz nadziei na naturalną ciążę, niesie za sobą ryzyko ciąży pozamacicznej. Jest bowiem bardzo mało prawdopodobne, że wraz z mechaniczną drożnością zostanie przywrócona prawidłowa czynność jajowodu, zarówno czynność perystaltyczna, jak i prawidłowa czynność rzęsek, które znajdują się w jego świetle. A są to niezbędne elementy zapewniające prawidłowy transport zapłodnionej komórki jajowej.
Embriolog nOvum
W 8 dniu po kriotransferze (blastocysta podana w 5 dniu po owulacji) dostałam lekkiego plamienia. Jednocześnie odczuwam ból jak podczas miesiączki. Test zrobiłam w 7 dniu po kriotransferze, wynik negatywny. Czy takie objawy oznaczają miesiączkę, pomimo że to tylko plamienie? Czy leki, które zażywam powinnam odstawić: Lutinus 100, Luteinę 2x50 i Encorton 1,5 tabl.? Czy pomimo plamienia w dalszym ciągu te leki aplikować? Czy Luteina nie wstrzymuje miesiączki, stąd tylko lekkie plamienie? Czy jest jeszcze szansa na ciążę?
Niewielkie plamienie pojawiające się w kilka dni po transferze może zwiastować ciążę (tak zwane plamienie implantacyjne), jednak plamienia implantacyjnego w praktyce nie można odróżnić od plamienia przed miesiączką. Rozstrzygający jest jedynie czas i ewentualny poziom hormonu ciążowego we krwi. Należy powtórzyć badanie w 10. – 12. po transferze. Leków nie należy odstawiać bez konsultacji z lekarzem prowadzącym. Do czasu uzyskania wyników stężeń hormonów, a w przypadku utrzymywania się plamienia/krwawienia, proszę zrezygnować z dopochwowego przyjmowania preparatów z progesteronem i zastąpić je lekami podjęzykowymi lub doustnymi.
Embriolog nOvum
Miałam w ostatnim czasie kilka transferów (nieudane niestety), za każdym razem występowały bardzo silne skurcze macicy (zawsze występowały jednorazowo w nocy, a ból wybudzał mnie ze snu). Teraz jestem kilka dpt i znowu wystąpiły ostre skurcze. Co one mogą oznaczać? Czy już na ciążę nie ma szans?
Proszę cierpliwie poczekać na wynik przeprowadzonego transferu. Życzymy Pani, aby ta próba była udana, a wszystkie poniższe rady nie były potrzebne.
Jeśli wyeliminowano wszystkie inne przyczyny niepowodzeń (ładne zarodki, prawidłowa macica, co zostało potwierdzone w histeroskopii, wyeliminowane przyczyny genetyczne, prawidłowe kariotypy oraz wykluczono wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi, tzw. trombofilie), to można przypuszczać, że przyczyna niepowodzeń może leżeć w nadmiernej czynności skurczowej macicy. Obecnie trwają badania leków eliminujących skurcze macicy po transferze. Gdyby ta próba nie powiodła się, a spełniałaby Pani kryteria włączenia do badania, zapraszamy do udziału w nim: http://www.novum.com.pl/pl/nowosci/juz-teraz-szansa-na-bezplatne-in-vitro/
Embriolog nOvum
Embriolog nOvum