• Hol główny

Słownik

Słownik najczęsciej używanych pojęć

Kapacytacja
Definicja:

proces, w czasie którego wędrujące przez żeńskie drogi rodne plemniki nabierają zdolności do zapłodnienia komórki jajowej.

Kariotyp
Definicja:

kariotyp to osobniczy zestaw chromosomów charakterystyczny dla danego człowieka. Badanie kariotypu polega na określeniu liczby i budowy chromosomów, a służy uzyskaniu informacji na temat nieprawidłowości w tym zakresie.

Kateter
Definicja:

miękki i elastyczny cewnik używany do transferu zarodków do jamy macicy. Podobny kateter używany jest również do wprowadzenia przygotowanego w laboratorium nasienia do jamy macicy podczas zabiegu inseminacji.

Kolposkopia szyjki macicy
Definicja:

kolposkopia jest badaniem diagnostycznym, uzupełniającym lub weryfikującym wynik cytologii. Obydwa badania stanowią komplet diagnostyki szyjki macicy zalecany zgodnie z najlepszą praktyką lekarską. Wskazania do badania: - nieprawidłowe wyniki cytologiczne, - weryfikacja / ocena zmian na szyjce macicy (np. nadżerki, polipy), - kontrola po leczeniu zmian, - ocena zmian na szyjce macicy w okresie ciąży, - plamienia kontaktowe (po stosunku, badaniu ginekologicznym itp.) poza okresem krwawienia miesięcznego.

Badanie można wykonać: - w dowolnym dniu cyklu, poza krwawieniem miesięcznym, - minimum po 6 tygodniach po usuwaniu nadżerki, - badanie można wykonać również w ciąży, bez względu na tydzień ciąży.
Przez 3-dni przed badaniem prosimy o: - zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej, - niewykonywanie irygacji pochwy, - nieprzyjmowanie leków dopochwowych.

Wynik, Pacjentka otrzymuje bezpośrednio po badaniu!

Komórka jajowa
Definicja: ovum

żeńska komórka rozrodcza.

Komórki Leydiga
Definicja:

komórki jądra, które stymulowane przez LH z przysadki mózgowej produkują hormon męski - testosteron.

Kriotransfer
Definicja: Frozen Embryo Transfer

transfer mrożonych zarodków do macicy po ich uprzednim rozmrożeniu, jeśli pierwsza próba zajścia w ciążę się nie powiedzie, lub gdy para decyduje się na kolejne dziecko. Niewykorzystane przez rodziców, zamrożone embriony mogą być za zgodą rodziców przekazane do adopcji innej niepłodnej parze - Nadzór Krajowy d/s Ginekologii i Położnictwa dopuszcza możliwość takiej procedury. Jest to rozwiązanie w sytuacji, kiedy para doczeka się już oczekiwanej liczby potomstwa, a nadal ma zamrożone embriony.

Krótkie znieczulenie dożylne
Definicja:

polega na podaniu przez anestezjologa środków przeciwbólowo ? nasennych. Pacjentka zasypia na ok. 30 min. Zbieg z reguły nie wymaga intubacji i prowadzenia sztucznej wentylacji. Przebudzenie jest łagodne, a znieczulenie nie powoduje objawów ubocznych typu wymioty i nudności.