Przejdź do treści

AH (Assisted Hatching) – procedura wspomagania wykluwania się (wylęgania) zarodka

Wspomagane „wykluwanie się” zarodka to zabieg polegający na nacięciu tuż przed transferem, mechanicznie, laserowo lub chemicznie otoczki przejrzystej zarodka w miejscu, w którym istnieje najmniejsze ryzyko jego uszkodzenia.

Otoczka przejrzysta zanika samoistnie ok. 5. – 6. dnia po zapłodnieniu, co powoduje wydostanie się zarodka z niej i umożliwia jego zagnieżdżenie w śluzówce macicy. Istnieje hipoteza, że kilkukrotne braki zagnieżdżeń prawidłowo morfologicznie wyglądających zarodków mogą być spowodowane zaburzeniem mechanizmu zaniku otoczki przejrzystej.

nOvum

AH (Assisted Hatching)

W analizie Cochranowskiej, badającej skuteczność AH na podstawie 31. randomizowanych badań klinicznych, w których brało udział 5728 Pacjentek nie potwierdzono statystycznie większej ilości urodzonych dzieci po AH w porównaniu do Pacjentek, u których AH nie było wykonywane. Jednak niestatystyczny wzrost liczby ciąż zaobserwowano w grupie Pacjentek po kilku nieudanych transferach. Dalsze badania są wskazane, aby potwierdzić te wstępne spostrzeżenia.

Istnieją doniesienia o większej liczbie ciąż mnogich jednojajowych po zastosowaniu AH. Należy liczyć się z podwyższonym ryzykiem ciąży bliźniaczej jednojajowej, co, przy ewentualnym podaniu dwóch zarodków, może prowadzić do ciąży zbyt mnogiej (ryzyko podzielenia się jednego zarodka na dwa i zagnieżdżenia drugiego może dać ciążę trojaczą, w przypadku podzielenia się dwóch zarodków – ciążę czworaczą).

Badanie AMH – co to znaczy?

Hormon anty-Müllerowski (AMH) jest glikoproteiną należącą do rodziny czynników wzrostu i różnicowania beta (TGFβ). Produkcja tego hormonu rozpoczyna się już na etapie życia płodowego, u chłopców produkowany jest przez komórki Sertoliego w jądrach, a u dziewczynek przez komórki warstwy ziarnistej w jajnikach. Istnieje ścisła zależność pomiędzy wiekiem, płcią i stężeniem AMH w organizmie człowieka. U chłopców poziom hormonu jest szczególnie ważny w okresie rozwoju płodowego, gdyż jego brak lub niewłaściwy poziom może zahamować rozwój męskich narządów płciowych. Następnie, w wieku pokwitania, maleje.

U dziewczynek natomiast w okresie pokwitania stężenie AMH jest wyższe, a następnie spada w okresie rozrodczym. Hormon ten wraz z hormonem folikulotropowym (FSH) ma za zadanie regulować dojrzewanie pęcherzyków, w których rozwija się komórka jajowa. U kobiet w okresie menopauzy stężenie AMH jest niskie lub nieoznaczalne (w ogóle nie stwierdza się obecności hormonu).

Nasi specjaliści

Poznaj nasz zespół doświadczonych specjalistów.

nOvum

lek. Katarzyna Kozioł

specjalistka endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalistka położnictwa i ginekologii, współzałożycielka i dyrektorka ds. medycznych kliniki nOvum, embriolożka kliniczna PTMRiE, Senior Clinical Embryologist ESHRE, kierowniczka laboratorium embriologicznego nOvum

Ginekologia

Dyrekcja

Embriologia

Otwórz profil

Poznaj historie naszych Pacjentów

Każda Para, która przekracza drzwi naszej kliniki, jest wyjątkowa. Dlatego też nasze podejście do leczenia jest zawsze indywidualne. Historie naszych Pacjentów – które z przyjemnością publikujemy – pokazują, że niepłodność nie jest wyrokiem, a połączenie szczegółowej diagnostyki problemu z nowoczesnymi metodami leczenia to początek drogi, aby spełnić marzenie o poczęciu dziecka.

28 kwietnia 2025

Podziękowania

Nasza droga do upragnionej ciąży była długa i pełna wyzwań. Rozpoczęła się w 2018 roku i po siedmiu latach, niezliczonych…

M&D

28 kwietnia 2025

Nasza historia

Dokładnie rok temu o tej porze czekałam w stresie do 30.4 na zrobienie bety. Dziś obok mnie leży moja cudowna…

Marlena i Damian

Rodzice Rozalii

25 kwietnia 2025

Cuda chodzą parami

Dzięki klinice nOvum wierzę, że cuda się zdarzają – a w dodatku chodzą parami! Po nieudanych próbach w dwóch innych…

M&M

Warszawa, Szczęśliwi rodzice

14 kwietnia 2025

Wioletta i Marek

Nasze ścieżki życia tak się nam poukładały, że zaczęliśmy się starać o dziecko w dość późnym czasie. Różni lekarze na…

Wioletta i Marek

09 kwietnia 2025

Małgorzata

Nasza droga do rodzicielstwa była niełatwa. Choruję na endometriozę i wiek też gra tu ważną rolę, jestem po czterdziestce. 3…

Małgorzata

27 marca 2025

Alicja i Maciej

Chciałabym wraz z mężem z całego serca podziękować klinice Novum za spełnienie naszego największego marzenia o rodzicielstwie! Już od pierwszej…

Alicja i Maciej

13 marca 2025

Dorota

Ścieżki naszego życia tak się poukładały, że zaczęliśmy starać się o dziecko w dość późnym (choć wciąż jeszcze normalnym) czasie….

Dorota

11 marca 2025

Małgorzata

Po 6 próbach in vitro w Krakowie trafiliśmy do Novum z polecenia krakowskiego lekarza. Dr Piotr Lewandowski zajął się nami…

Małgorzata

08 marca 2025

Kasiola

Wybierając klinikę kierowałam się opiniami pacjentów. Razem z narzeczonym podjęliśmy decyzję, że będzie to Novum. Intuicyjnie wybrałam dr Dominikę Puchtę…

Kasiola

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz lub telefonicznie.