Przejdź do treści

Dla mężczyzn

Podczas starań o poczęcie dziecka znaczenie ma zarówno czynnik kobiecy, jak i męski. Męska niepłodność to problem, który dotyka wiele par chcących zajść w ciążę. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny męskiej niepłodności, jakie badania należy wykonać, aby ją zdiagnozować, oraz jak może przebiegać leczenie.

nOvum

Rola mężczyzny w leczeniu niepłodności

  • Zaangażowanie w proces medyczny

    Regularne badania, konsultacje i zmiana stylu życia zwiększają szanse na sukces leczenia.

  • Emocjonalne wsparcie partnerki

    Empatia i wspólne decyzje budują jedność w parze i pomagają radzić sobie ze stresem.

  • Troska o jakość związku

    Dbałość o bliskość i otwarta komunikacja wzmacniają relację w trudnych momentach.

nOvum

Męska płodność

Męska płodność to zdolność mężczyzny do zapłodnienia komórki jajowej kobiety i – tym samym – umożliwienia jej zajścia w ciążę. Zależy przede wszystkim od prawidłowego wytwarzania plemników w jądrach oraz odpowiedniego regulowania tego procesu przez testosteron, czyli najważniejszy męski hormon.

Potencjał ten może zostać zaburzony przez różne czynniki fizyczne, hormonalne, genetyczne lub też środowiskowe. Wśród nich są przede wszystkim: zaburzenia w produkcji nasienia (niska liczba plemników, brak plemników, ich zmniejszona ruchliwość lub nieprawidłowa morfologia), nieprawidłowości w budowie narządów rodnych (niedrożność nasieniowodów, wady wrodzone i inne zaburzenia anatomiczne), choroby narządów rozrodczych (np. żylaki powrózka nasiennego), problemy hormonalne (niski poziom testosteronu, zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy lub przysadki mózgowej), wady genetyczne (zaburzenia chromosomowe, mutacje genów), czynniki środowiskowe (otyłość, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, ekspozycja na toksyczne substancje), infekcje intymne, zabiegi w obrębie jąder lub nasieniowodów, a także stres.

nOvum

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność męską określa się jako brak możliwości spłodzenia potomstwa przez mężczyznę w związku z potencjalnie płodną kobietą, podczas gdy Para współżyje regularnie przez 1 rok bez stosowania jakiejkolwiek antykoncepcji. U osób powyżej 35. roku życia problemy z płodnością można podejrzewać już po 6 miesiącach nieskutecznych starań o poczęcie dziecka.

Diagnostyka niepłodności ma na celu zidentyfikowanie przyczyn, które uniemożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. To wieloetapowy proces, podczas którego należy wykonać podstawowe badania, takie jak:

  • seminogram/spermiogram (szczegółowe badanie nasienia); 
  • badania hormonalne (m.in. pod kątem poziomu testosteronu, FSH, LH, estradiolu i hormonów tarczycy); 
  • USG jąder w celu oceny ich wielkości i struktury oraz wykrycia ewentualnych guzów lub innych nieprawidłowości 

Oprócz tego lekarz może zlecić dodatkowe badania, np. testy genetyczne (m.in. badanie kariotypu, czyli analizę zestawu chromosomów Pacjenta) biopsję jądra lub badania immunologiczne pod kątem obecności przeciwciał przeciwplemnikowych. 

nOvum

Styl życia a płodność u mężczyzn

Choć genetyka i hormony to najważniejsze czynniki wpływające na męską płodność, codzienne wybory dotyczące diety, aktywności fizycznej czy stosowanych używek również mogą znacząco wpłynąć na jakość nasienia i zdolność do zapłodnienia. Wystarczy wspomnieć, że produkty bogate w antyoksydanty (owoce, warzywa, orzechy i nasiona etc.) pomagają chronić plemniki przed uszkodzeniami wywołanymi przez wolne rodniki, a niedobór witaminy D, cynku, selenu czy witamin z grupy B może negatywnie wpływać na produkcję i jakość nasienia.

Zbyt wysoka masa ciała zaburza gospodarkę hormonalną i może prowadzić do problemów z płodnością, a nadmierna dawka codziennego stresu wzmaga produkcję kortyzolu, który z kolei zaburza produkcję testosteronu. To właśnie dlatego zmiana stylu życia oraz wypracowanie pozytywnych nawyków mogą znacząco zwiększyć szansę na spłodzenie dziecka.

nOvum

Metody leczenia niepłodności męskiej

Diagnoza niepłodności u mężczyzn nie przekreśla szans na poczęcie dziecka. Współczesna medycyna proponuje wiele metod leczenia, a każda z nich jest indywidualnym procesem dostosowanym do przyczyny problemu.

In vitro

Skuteczny zabieg zapłodnienia metodą in vitro po raz pierwszy przeprowadzono w 1977 r. u Pacjentki leczącej się z powodu niedrożnych jajowodów. Z biegiem lat i udoskonalaniem metody rozszerzyła się lista wskazań kwalifikujących Pacjentów do zabiegu, jednocześnie zminimalizowano częstotliwość występowania powikłań i działań niepożądanych.

Inseminacja

Inseminacja domaciczna (IUI, ang. Intrauterine Insemination) jest prostym zabiegiem polegającym na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia bezpośrednio do jamy macicy w okresie okołoowulacyjnym. Zabieg ma na celu skrócenie dystansu między nasieniem o poprawionych preparatyką parametrach a komórką jajową i w ten sposób ułatwienie zapłodnienia.

Oncofertility – zabezpieczenie płodności

Współczesna medycyna rozrodu pozwala na zachowanie płodności u osób, które na skutek choroby lub sposobu jej leczenia mogą spodziewać się znacznego ograniczenia płodności lub wręcz bezpłodności.

Bank nasienia

Klinika nOvum korzysta głównie z zasobów własnego banku nasienia. Wszyscy dawcy przechodzą badania potwierdzające ogólny dobry stan zdrowia, mają wykluczone nosicielstwo chorób genetycznych i wirusowych, a nasienie jest przebadane pod kątem jakości (włączając w to test mrożenia).

Dołącz do naszej społeczności na forum embriologicznym

Forum embriologiczne to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy w dziedzinie medycyny rozrodu. Dzielimy się tu doświadczeniami i wiedzą na temat nipłodności.

Oleksandr

Jak przygotować się do badania nasienia?

Martyna

Czy stężenie progesteronu w 15 tygodniu ciąży po odstawieniu leków nie jest za niskie?

Aleksandra

Czy beta HCG nie jest za niska?

Karolina

Dlaczego transfery się nie udają?

Ola

Jaka jest szansa na zdrowe dziecko po transferze niebadanego zarodka?

Zdzisława

Transfer 5 dniowej blastocysty 21.03.25 – jaka będzie data porodu?

Natalia

Czy po inseminacji przyjmować suplementy?

Aneta

Czy w 32-im dniu po transferze powinno być widać czynność serca zarodka?

Magda

Stężenie progesteronu 3 dni temu, w dniu transferu blastocysty wyniosło 7,95 ng/ml. Co teraz można zrobić?

Magda

Nie przyjmowałam c…u co 12 godzin – co mam teraz zrobić?

Wiola

Czy te wyniki progesteronu i estradiolu są prawidłowe w 7 dni po owulacji?

Ania

Czy można raz podejść do IUI i zrobić od razu kwalifikację do in vitro?

Agnieszka

Czy samotna kobieta można przystąpić do in vitro z nasieniem dawcy?

Lina

Czy 7 dniowa blastocysta ma szansę na rozmrożenie się i zapoczątkowanie ciąży?

Sonia

Czy jeśli zarodek po badaniu jest zdrowy to gwarantuje to ciążę? Czy badanie jest dobre dla zarodka?

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Choć stres nie jest bezpośrednią przyczyną męskiej niepłodności, może w pewnym sensie pogarszać jakość nasienia. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacjach stresowych wzrasta poziom kortyzolu (hormonu stresu), który hamuje produkcję testosteronu. Co więcej, zestresowany organizm priorytetyzuje zasilanie narządów ważnych dla utrzymania podstawowych funkcji życiowych, a to może prowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do jąder. To z kolei utrudnia produkcję i dojrzewanie plemników.

Tak, seminogram i spermiogram to dokładnie to samo badanie. Obie nazwy odnoszą się do analizy nasienia mężczyzny, która ma na celu ocenę jego płodności.

Pojęcia te często używane zamiennie, jednak trzeba pamiętać, że niepłodność jest stanem potencjalnie odwracalnym, który można wyleczyć za pomocą dostępnych metod, natomiast bezpłodność to trwały brak możliwości uzyskania ciąży mimo starań i podjętego leczenia

Objawy, które mogą wskazywać na problemy z męską płodnością to przede wszystkim: problemy z erekcją, zmniejszona objętość nasienia, zmiany w wyglądzie nasienia (nieprawidłowy kolor lub konsystencja), ból w okolicy jąder, nawracające infekcje układu moczowo-płciowego czy widoczne wady rozwojowe narządów rozrodczych.

Tak, wiek ma wpływ na płodność. U kobiet stopniowo zmniejsza się rezerwa jajnikowa, natomiast u mężczyzn wraz z upływem lat jakość nasienia ulega pogorszeniu. Choć panowie mogą zachować zdolność reprodukcyjną przez większą część życia, to jakość ich nasienia się pogarsza.

Problemy z płodnością dotyczą pary, więc diagnostykę i leczenie niepłodności warto rozpocząć wtedy, gdy partnerzy po 12 miesiącach (lub 6 miesiącach, gdy o poczęcie dziecka starają się osoby powyżej 35. roku życia) regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji nie mogą zajść w ciążę. Na wstępną konsultację można zgłosić się wcześniej, jeśli występują inne czynniki wskazujące na niepłodność.

Porozmawiaj z nami

Chętnie odpowiemy na Państwa pytania i wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu drogą e-mailową lub telefoniczną.