Bezpłatne warsztaty psychologiczne online pt. „My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o niepłodności”

Udostępnij:

Już 28 stycznia 2023 (sobota) w godzinach 9:00-13:00 odbędzie się Warsztat online pt. „My dwoje w świecie. Z kim i jak chcemy rozmawiać o niepłodności”, na który serdecznie zapraszamy Pary będące w trakcie diagnostyki i leczenia niepłodności, które chciałyby popracować nad tym, jak radzić sobie ze społecznym: towarzyskim i rodzinnym aspektem niepłodności. To spotkanie kierujemy do Par, które zainteresowane są poznaniem asertywnych technik komunikacji, a także odkryciem w sobie postawy, która pomaga być w zgodzie ze sobą i bez lęku funkcjonować z tematem niepłodności w relacjach i w życiu społecznym.

Temat niepłodności, choć jest coraz bardziej powszechny, nadal stanowi wyzwanie w relacjach społecznych. Brak wystarczającej wiedzy i społecznej wrażliwości w tym obszarze mogą powodować u osób doświadczających niepłodności bardzo dotkliwe reakcje, w których może wybrzmiewać smutek, brak akceptacji i zrozumienia. W efekcie oceniającej postawy i niezręcznych wypowiedzi znajomych i współpracowników, a czasem także rodziny, budują się mury zamiast mostów. Dlatego jest to odpowiedni moment, żeby nauczyć się takiej komunikacji, która pozwoli Państwu budować dobre relacje z tymi, z którymi chcecie Państwo w tych relacjach pozostać.


Jedną ze strategii radzenia sobie z otoczeniem odbieranym jako nieprzychylne stanowi milczenie, unikanie tematu niepłodności i społeczna izolacja Par starających się o dziecko. I choć izolacja pełni funkcję ochronną, ma swoją wysoką cenę: poczucie odmienności, osamotnienia i narastającego przekonania, że „tylko my mamy ten problem i jesteśmy z nim sami”.


Chociaż temat wydaje się trudny, jest dużo technik, które pozwolą Państwu poczuć się silniejszymi
w relacjach z innymi. Mimo wszystko można pozostać w niepłodności w zgodzie ze sobą
i jednocześnie w kontakcie ze światem. Na warsztacie skupimy się na tym, jak to zrobić, z kim warto pracować nad relacjami, a które raczej odpuścić, aby nie tracić energii tam, gdzie zmiany
w najbliższym czasie nie są możliwe. Porozmawiamy też o tym, jak spokojnie i bez emocji stawiać granice.


Zagadnienia, które poruszymy w trakcie warsztatu to, m.in.:

  • Jak spokojnie i bez lęku stawiać granice i radzić sobie z trudnymi komentarzami w relacjach rodzinnych i w grupach społecznych;
  • W jaki sposób pracować z „krytykiem wewnętrznym”, aby nie czuć się „gorszą/ym” z powodu niepłodności i odzyskać dostęp do osobistej mocy;
  • W jaki sposób być w relacji z bliskimi i przyjaciółmi w trudnych sytuacjach (np. szczęśliwej ciąży przyjaciółki), aby zadbać o siebie i swoje uczucia, a jednocześnie o ważną relację.

Warsztat poprowadzą:

  • dr n. med. Joanna Kot – psychoterapeutka, psycholożka, psychoonkolożka, współzałożycielka projektu plodnik.pl, związana z nOvum od 2016 r.
  • mgr Joanna Caffo – psychoterapeutka, psycholożka, współzałożycielka projektu plodnik.pl.

Zapisy na warsztaty odbywają się przez formularz kontaktowy.

Spotkanie odbędzie się w bezpłatnej aplikacji Teams, w której założenie konta nie jest konieczne. Każdy z zapisanych Uczestników otrzyma link do spotkania.

Zapraszamy!