Co ze szczepieniami Covid-19 dla kobiet w ciąży oraz Pacjentów przygotowujących się lub będących w trakcie leczenia niepłodności?

Udostępnij:

Czy mogę się zaszczepić planując ciążę?
Czy mogę się zaszczepić jeśli jestem w takcie leczenia niepłodności lub planuję takie leczenie w niedalekiej przyszłości?

To najczęściej zadawane pytania naszych Pacjentów. Temat ten jest bardzo często poruszany na forach, w serwisach społecznościowych. Wiele par planujących ciążę lub leczenie niepłodności zastanawia się czy powinny się szczepić.
Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii w kwestii szczepienia przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w okresie leczenia niepłodności technikami wspomaganego rozrodu (ART) oraz kobiet w ciąży.

I.SZCZEPIENIE W OKRESIE OKOŁOKONCEPCYJNYM
W  chwili  obecnej  brak  jest informacji na temat możliwego wpływu szczepienia  przeciwko COVID-19 na komórki jajowe, plemniki, implantację zarodka i wczesne etapy ciąży. Z powyższych względów wydaje się rozsądne, aby odłożyć rozpoczęcie leczenia niepłodności metodami medycznie wspomaganego  rozrodu (ART,  a w tym: pobranie nasienia, stymulację jajników, transfer zarodków) na co najmniej kilka dni po podaniu  drugiej  dawki szczepienia, tak aby dać czas na ustabilizowanie odpowiedzi immunologicznej i rozwój przeciwciał. Można rozważyć również bardziej ostrożne podejście, tj. przełożyć rozpoczęcie leczenia ART o okres od 14 dni do 2 miesięcy.

II.SZCZEPIENIE W CIĄŻY
Bezpieczeństwo szczepionek przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży nie zostało dotychczas ocenione. Decyzja  o  zastosowaniu szczepionki u ciężarnej powinna być podjęta po konsultacji  z  lekarzem, po rozważeniu indywidualnych korzyści i ryzyka.

Pełna treść stanowiska ESHRE dostępna jest na stronie ESHRE

Źródło: Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii