/Co jest przyczyną powiększenia jajnika po IVF-ie?

Jestem po nieudanym 3 podejściu in vitro, pełna procedura podejścia, od punkcji mam powiększony jajnik, co jest przyczyną powiększenia jajnika, jak długo trzeba odczekać na kolejne podejście i czy jest to niepokojący objaw?

Objaw ten może być następstwem prowadzonej stymulacji hormonalnej lub objawem hiperstymulacji, gdy do powiększenia się jajnika dołączają się objawy charakterystyczne dla hiperstymulacji (objaw rozpierania w jamie brzusznej, ból brzucha, znaczne powiększenie się obwodu brzucha. Dalsze postępowanie zależy od stopnia powiększenia jajnika i czasu który upłynął od stymulacji. Zazwyczaj powiększony jajnik zmniejsza się do wymiarów prawidłowych po miesiączce, jeśli nie doszło do ciąży. Jeśli do ciąży doszło, powiększenie jajnika może utrzymywać się dłużej - kilka do kilkunastu tygodni. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym Pani stymulację lub innym mającym doświadczenie w leczeniu hiperstymulacji, aby ocenił stan Pani zdrowia.

Według dostępnej literatury medycznej pomiędzy kolejnymi stymulacjami należy zachować minimumtrzy cykle przerwy. Jeśli zabiegiin vitroprzeprowadzane są bez stymulacji, przerwa taka nie jest konieczna.

Embriolog nOvum

Powrót do forum