Co mogło być przyczyną zahamowania przyrostu hCG?

Jakiś czas temu pisałam do Państwa z zapytaniem o zły przyrost bety. Z początku przyrost był książkowy, a potem nagle zahamował. Miałam robione USG w 24 dpt, 28 dpt, 31 dpt i wszystko wskazywało że ciąża rozwijała się prawidłowo, serduszko pięknie biło. Już w 24 dpt [blastocysta 4AB] było widać serduszko. Prócz wspomnianej bety wszystko w jak najlepszym porządku. Niestety będąc na kolejnej wizycie [początek 9 tygodnia] okazało się że nie ma akcji serca płodu. Ciąża według USG przestała rozwijać się 7t 3d czyli w niedługim czasie od wizyty tzw. serduszkowej w mojej Klinice. Nie miała żadnych dolegliwości związanych z poronieniem. Właśnie wróciłam ze szpitala, macica oczyściła się ładnie po podanych lekach i obyło się bez łyżeczkowania, endometrium 8mm. Wiem że już o to pytałam, ale chciałabym zapytać raz jeszcze. Co mogło być przyczyną zahamowania bety? [16 dpt =1790, 23 dpt=3960, 26 dpt=4023, 29 dpt=6220...później już nie sprawdzana] I dlaczego w takim razie ciąża według trzech USG tak długo rozwijała się prawidłowo pomimo że beta nie rosła prawidłowo? Czy np to wada kosmówki mogła być przyczyną poronienia czy jednak to z zarodkiem mogło też nie być w porządku? I mam jeszcze jedno pytanie. Kiedy będę mogła podejść do kolejnego pełnego in vitro? Czy jest prawdą że jeśli obyło się bez łyżeczkowania ten okres rekonwalescencji jest nieco krótszy?

Większość poronień tzw. klinicznych, tzn. takich kiedy zarodek i czynność serca było widać w USG, jest spowodowana nieprawidłowym rozwojem zarodka, często wskutek błędu genetycznego. Medycyna nie jest w stanie zapobiec bardzo wczesnym poronieniom. W ten sposób natura nie dopuszcza do rozwoju uszkodzonych ciąż.

Po poronieniu na ogół zaleca trzymiesięczną przerwę przed kolejnymi staraniami o dziecko. Zajście w ciążę tuż po poronieniu zwiększa ryzyko utraty kolejnej ciąży, głównie z uwagi na zachwianie gospodarki hormonalnej po ostatniej ciąży oraz słabą regenerację śluzówki macicy, niegotowej do przyjęcia kolejnego zarodka.

Embriolog nOvum

Powrót do forum