Co może być przyczyną niepowodzeń, skoro zarodki rozwijają się do stadium blastocysty?

Mam 37 lat, PCOS, jestem po 3-ciej nieudanej próbie MZ, transfer dobrych blastocyst i 3 kriotransferach. Tylko w dwóch przypadkach ciąża utrzymała sie do 8-9 tyg., łącznie podano mi 11 zarodków (wszystkie blastocysty), protokół długi i krótki. Wszystkie badania z mężem mamy dobre, kariotypy też. Co może być przyczyną niepowodzeń, skoro zarodki rozwijają się do stadium blastocysty? Kiedy w rozwoju zarodka można stwierdzić, że jest on nieprawidłowy, czy tego na etapie laboratorium nie widać? Czy w ramach in vitro z MZ można zrobić badania genetyczne zarodków, by wiedzieć, które są zdrowe? A jeśli nie, ile kosztuje takie badanie? Co można zrobić, by się powiodło? Lekarz twierdzi, że medycznie wszystko jest dobrze, a zostały mi 4 mrożone zarodki w 3 podejściu.

Nie każda próbain vitrokończy się sukcesem, nawet ta o największej szansie na ciążę. Niestety nie zawsze dobra klasa zarodków odzwierciedla ich zdolność do rozwoju ciąży, choć dzieje się to statystycznie częściej niż w przypadku zarodków gorszej jakości. Zasadniczy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny. W pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze sposobem stymulacji jajników, z warunkami hodowliin vitro. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek (palenie papierosów przez któregokolwiek z partnerów znacząco zmniejsza szansę na ciążę!) lub stałe stosowanie niektórych leków. Jeśli nie wykonywano u Pani tego badania, to przed kolejną próbą należy wykonać histeroskopię, aby wykluczyć istnienie przeszkód w macicy, które utrudniałyby prawidłową implantację zarodka. Należy przeprowadzić badania w kierunku trombofilii i zespołu antyfosfolipidowego, zbadać insulinooporność oraz hormony tarczycy, jeśli nie były badane. Czasem przyczyn wczesnych poronień nie można ustalić.

Badanie genetyczne zarodka czasem może być pomocne i można wykonać podczas programu MZ, ale trzeba za nie dodatkowo zapłacić.

W nOvum nie wykonujemy badań genetycznych zarodków.

Embriolog nOvum

Powrót do forum