Czy blizna na macicy po cięciu może wpłynąć na zagnieżdżanie się zarodków – czy zmniejsza to szansę na pozytywny wynik kolejnego transferu?

Jestem w 34 t.c., która skończy się najprawdopodobniej cesarskim cięciem (położenie poprzeczne). Chciałam zajść w kolejną ciążę najszybciej jak się da ze względu na swój wiek, teraz wiem, że po cesarce będę musiała odczekać rok, zastanawiam się jednak czy blizna na macicy po cięciu może wpłynąć na zagnieżdżanie się zarodków - czy zmniejsza to szansę na pozytywny wynik kolejnego transferu?

Czas, który powinien upłynąć pomiędzy cesarskim cięciem a kolejną ciążą to minimum rok, a optymalnie dwa lata. Przez ten czas macica ma szansę się zregenerować, a ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań związanych z niedostatecznym zabliźnieniem się rany po poprzedniej operacji maleje. Blizna po cięciu cesarskim znajduje się w dolnym odcinku macicy, a zarodek zazwyczaj zagnieżdża się w dnie lub jego pobliżu, ponieważ tam ma najlepsze warunki od zagnieżdżenia i rozwoju. Tak więc ryzyko, że zarodek zagnieździ się w bliźnie po cięciu cesarskim jest bardzo małe.

Embriolog nOvum

Powrót do forum