Czy ciąże po in vitro liczy się tak samo jak zwykłą?

24 czerwca miałam transfer blastocysty. W 11 dniu bhCG 49 w 13 dniu101.14 lipca byłam na USG widoczny punkt w endometrium ale nic więcej nie można było stwierdzić. Zrobiłam również bhCG i wyszło 698 więc przyrost jest. Czy USG powinno już coś wykazać? Czy ma znaczenie moja długość cyklu? Czy ciąże po in vitro liczy się tak samo jak zwykłą?

Pierwsze USG potwierdzające obecność w macicy pęcherzyka ciążowego standardowo wykonuje się po upływie 25. dni od chwili transferu, zaś badanie pozwalające zarejestrować akcję serca płodu – 10 dni później.

Analogicznie jak w przypadku naturalnego poczęcia, wiek ciąży po zabieguin vitrooblicza się, przyjmując za pierwszy dzień cyklu pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Jeśli miesiączka była z powodu stymulacji przesunięta, tak jak to się często dzieje w protokole długim, wtedy za dzień owulacji przyjmuje się dzień punkcji jajników i moment zapłodnienia pobranych w czasie zabiegu komórek jajowych. Od tej daty odlicza się wstecz 14 dni (tyle dni średnio upływa od pierwszego dnia miesiączki do owulacji) i tę datę przyjmuje się za pierwszy dzień hipotetycznej miesiączki, od której liczy się wiek ciąży.

Embriolog nOvum

Powrót do forum