Czy EmbryoGlue i EmbryoGen zwiększają szansę na ciążę?

Czy media, w których rozwijają się zarodki w laboratorium rzeczywiście mają wpływ na ich rozwój? Czytałam, że są dwa: EmbryoGlue i EmbryoGen. Co daje stosowanie każdego z nich? Kto podejmuje decyzję o wyborze odpowiedniego medium? Czy można samodzielnie poprosić, żeby zarodki były hodowane w konkretnym medium? Czy wiążą się z tym dodatkowe koszty? Czy w ramach programu finansowania in vitro przez MZ można skorzystać z tych mediów? Przepraszam za tyle pytań naraz, ale poprzednie moje in vitro nie powiodły się pomimo transferów i teraz chciałabym zrobić wszystko co się da, żeby zwiększyć swoje (nasze!) szanse.


Medium (pożywka) do transferu embrionów o handlowej nazwie EmbryoGlue ma w swoim składzie kwas hialuronowy, który zwiększa lepkość roztworu i ma ułatwiać przyleganie embrionu do śluzówki macicy, co według producenta zwiększa szanse na implantację. Ukazało się wiele prac naukowych badających czy rzeczywiście kwas hialuronowy dodany do płynu, w którym podawane są zarodki do macicy zwiększa szansę na ciążę. W nOvum EmbryoGlue stosujemy rutynowo, w tym także do transferów u pacjentek objętych programem refundacyjnym.

Pacjentkom, które w przeszłości doświadczyły poronień (w tym także pustego jaja płodowego), po wykluczeniu wszystkich innych przyczyn tego stanu rzeczy, oferujemy specjalne medium do hodowli zarodków (EmbryoGen), zawierające naturalny cytokinowy czynnik wzrostu (GM-CSF), który może zwiększać nieco szansę na pomyślną implantację zarodka i jego dalszy rozwój w sytuacji, gdy podejrzewa się, że niedobór tego czynnika jest przyczyną poronień. Użycie tego medium hodowlanego wiąże się z koniecznością wniesienia dodatkowej opłaty, przez co pacjentki przystępujące do zabiegu in vitro w ramach programu refundacji nie mogą samodzielnie poprosić o zastosowanie EmbryoGenu bez wyraźnych wskazań medycznych.

Embriolog nOvum

Powrót do forum