Czy mam jeszcze szanse na macierzyństwo?

Mam 45 lat, naturalnie poczętego syna (19lat) i córkę z pierwszego ICSI (7 lat); jestem zdrowa, bez nadwagi i nałogów, mój mąż także, czy mogę jeszcze raz spróbować ICSI, czy już raczej moje szanse są tak małe, że nie ma to sensu? Przed ICSI 7 lat temu moje FSH=8, teraz jeszcze nie badałam. Czy w tak zaawansowanym wieku badanie ciałka kierunkowego komórki jajowej da mi pewność, że ewentualne dziecko urodzi się zdrowe?

Przede wszystkim powinna Pani oznaczyć poziom FSH na początku cyklu (2. – 3. dzień jego trwania; ponieważ wtedy wynik jest miarodajny) oraz AMH. Naukowe doniesienia wskazują, że poziom AMH w organizmie jest ściśle związany z liczbą pierwotnych pęcherzyków jajnikowych, czyli z tzw. rezerwą jajnikową. Niski poziom AMH świadczy o obniżonej rezerwie jajnikowej, ale nie wyklucza występowania owulacji, a co za tym idzie możliwości uzyskania ciąży. Stymulację hormonalną do zapłodnienia metodą in vitro przeprowadza się u pacjentek, u których maksymalne stężenie FSH mierzone w pierwszych dniach cyklu miesiączkowego nie przekracza 20 mIU/ml, choć uwzględnia się także poziom AMH. Wartości FSH powyżej 12 mIU/ml świadczą o obniżonej rezerwie jajnikowej i prognozują gorszą odpowiedź na stymulację lub w ogóle jej brak. W Pani przypadku decyzji o in vitro nie należy odwlekać ze względu na wiek, który jest najbardziej obciążającym czynnikiem w Pani przypadku. Po wykonaniu wymienionych powyżej badań należy skonsultować z lekarzem, który po wykonaniu dodatkowo badania USG na początku cyklu (w 2-4 dniu) oceniając ilość pęcherzyków antralnych, oszacuje Pani realne szanse na ciążę. Przybliżone szanse na uzyskanie ciąży i narodziny dziecka można oszacować, korzystając z kalkulatora urodzeń.

Prawidłowy wynik badania ciałek kierunkowych komórek jajowych nie daje stuprocentowej gwarancji uzyskania i donoszenia ciąży oraz narodzin zdrowego dziecka.

Embriolog nOvum

Powrót do forum