Czy moje obserwacje mają jakieś znaczenie dla oceny mego profilu hormonalnego?

Jestem Państwa pacjentką. Miałam u Was 3 i 4 transfer. Jeden raz puste jajo płodowe, ostatnio bardzo krótko trwająca ciąża biochemiczna. Wyniki badan wnormie. Za każdym razem niski poziom progesteronu, a w próbie zakończonej pustym jajem płodowym w pęcherzyku ciążowym brak pęcherzyka żółtkowego. Ponieważ zastanawiam się nieustannie nad przyczynami niepowodzenia, zwróciłam uwagę na kilka niepokojących mnie objawów:- podwyższony zawsze poziom prolaktyny; - wg źródeł zagranicznych przy leczeniu niepłodności poziom TSH powinien być w okolicy 1, ja mam ok. 2,5; - całkowity brak śluzu płodnego, przynajmniej tego, który mogłabym sama obserwować. Czy te obserwacje mają jakieś znaczenie dla oceny mego profilu hormonalnego? Czy nie warto byłoby zacząć łykać lek w celu obniżenia poziomu prolaktyny? Czy nie warto byłoby zastosować lek,o którym pisze się w samych superlatywach, co w konsekwencji poprawiłoby wydzielanie śluzu płodnego. Proszę wybaczyć, że wchodzę w kompetencje lekarza, ale sadzę, że obserwacje i poszukiwania pacjentki na drodze do upragnionego macierzyństwa mogą mieć jakieś znaczenie.

Zgodnie z doniesieniami naukowymi i rekomendacjami PTG-u i PTMR-u podwyższony poziom prolaktyny, jeśli nie powoduje nieregularnych cykli miesiączkowych lub braku miesiączki, nie wymaga leczenia i nie wpływa na zmniejszenie szansy na ciążę po zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego. Jeśli jednak podwyższonemu poziomowi towarzyszą wspomniane powyżej objawy należy rozszerzyć diagnostykę i ewentualnie włączyć leczenie.

W sytuacji, w której kobieta obserwuje u siebie brak płodnego śluzu lub jeśli jego ilość jest niedostateczna, mogą wystąpić problemy z naturalnym poczęciem. Dzieje się tak dlatego, że śluz tworzy odpowiednie środowisko dla plemników w czasie ich drogi na spotkanie z komórką jajową – pozwala im dłużej przetrwać w nieprzyjaznym dla nich kwaśnym środowisku dróg rodnych kobiety; występowanie płodnego śluzu jest wtórne do występowania prawidłowej owulacji.W przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego nie jest to czynnik w sposób tak istotny wpływający na powodzenie zabiegu.

Na pewno warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który jeśli uzna za wskazane rozszerzy u Pani diagnostykę endokrynologiczną, aby wykluczyć ewentualne dodatkowe przyczyny niepowodzeń.

Embriolog nOvum

Powrót do forum