Czy nieprawidłowa fragmentacja DNA plemników może być przyczyną poronień?

Bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedź. Robiłam wszelkie badania z zakresu trombofili czynnika V, przeciwciała antyfosfolipidowe przeciwciała, przeciwjądrowe, sono histeroskopię, cukrzycy nie mam, mononukleozę zakaźną oraz badania w kierunku EBV, ponadto zrobiłam badania związane z diagnostyką hormonalną i komórki NK, dodatkowo zrobiono mi badania w kierunku WZW B i C i nic; macica jest OK. Pytanie brzmi: czy chromatyna plemnikowa może wykazać nieprawidłowości w budowie plemników męża? Dodam, że mój mąż jest dosyć otyły i czy ta nieprawidłowość może wpłynąć na jakość ciąży, że np. jak w naszym przypadku obumiera w 8-9 tyg.? Dodam tylko, iż za każdym razem beta HCG nie podwajała się, wzrastała o 30 góra 40%.

Jak wspomniano w odpowiedzi na Pani poprzednie pytanie, w około 50% przypadków nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona, w związku z czym być może nie uda się ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy w Państwa przypadku. Wykonanie testu fragmentacji plemnikowego DNA może dostarczyć dodatkowej informacji o szansie na naturalne poczęcie – w przypadku nieprawidłowego wyniku szanse na uzyskanie ciąży są zmniejszone. Dane w literaturze medycznej dotyczące zależności nieprawidłowego testu fragmentacji DNA plemników jako przyczyny poronień są sprzeczne. Nieprawidłową fragmentację DNA spotyka się u mężczyzn w starszym wieku, przy przegrzewaniu jąder, ekspozycji na czynniki toksyczne, obecności wolnych rodników w nasieniu. Na pewno warto zwrócić uwagę na te czynniki, które można wyeliminować zmianą stylu życia na zdrowszy, dietą lub suplementami wykazującymi korzystne działanie na nasienie. Nie można jednak przypisywać temu działaniu zbyt dużego znaczenia w Państwa przypadku.

Proszę pamiętać, że nawet jeśli nie uda się jednoznacznie określić przyczyny poronień, zawsze pozostaje 50 – 60% szans na pomyślne donoszenie ciąży.

Embriolog nOvum

Powrót do forum