Czy nowy pomysł na stymulację ma szansę się sprawdzić w naszym przypadku?

Mam 34 lata. Staramy się o dziecko 3 lata. Jestem po 2 inseminacjach i 2 nieudanych próbach in vitro metodą ICSI, oba protokoły krótkie z antagonistą. Mam niską rezerwę jajnikową (AMH=1,01), FSH=8,3 mIU/ml, LH=7,2 MIU/ml (wyniki z marca), niedoczynność tarczycy, ale pod kontrolą endokrynologa i niedrożność prawego jajowodu. Wynik histeroskopii prawidłowy. Każdorazowo w wyniku stymulacji (silnej) uzyskiwałam tylko 3 komórki, wszystkie się zapładniały. Przy pierwszej próbie podano mi 2 embriony 4-komórkowe w 2 dobie po zapłodnieniu. Próba zakończyła się niepowodzeniem. Kriotransfer z pozostałego zarodka (z nacięciem otoczki AH) miałam 3 miesiące później i pomimo, że miał on miejsce lekarz zaznaczył, że embrion po rozmrożeniu nie wznowił podziałów więc jest dość słaby. Kolejna próba w listopadzie. Ponownie, pomimo silnej stymulacji, uzyskaliśmy tylko 3 komórki. Wszystkie dojrzałe. Zapłodniły się również 3, ale tylko 2 zaczęły się dzielić. Zdecydowaliśmy o hodowli do blastocysty, ale po 3. dobie zarodki zaczęły wyraźnie zwalniać. W 5-tej dobie podano mi mocno opóźnione i słabe zarodki 8- i 7-komórkowy w zasadzie bez szans na powodzenie. Nasze kariotypy są w porządku. Nie palimy, nie mamy nadwagi. Nasienie męża w normie. Po konsultacji z lekarzem zdecydowaliśmy o suplementacji DHEA (3 x 25mg dziennie). Lekarz zasugerował protokół EPP przy kolejnej próbie, do której chcemy podejść w lipcu. DHEA biorę już niemal 2 miesiące, czy mogę brać go bezpiecznie przez kolejne 3 czy powinnam odstawić preparat i zacząć ponownie na 2 miesiące przed kolejną próbą? Odczuwam też od jakiegoś czasu kłucie jajników. Czy może to mieć związek z zażywaniem tego preparatu? Czy w ogóle mamy szansę na powodzenie w związku z moją niską rezerwą jajnikową? Czy nowy pomysł na stymulację ma szansę się sprawdzić w naszym przypadku?

Gdy zahamowanie rozwoju zarodków następuje po 3. dobie w dotychczas dobrze rozwijającym się embrionie, wówczas można podejrzewać, że przyczyna tego stanu rzeczy leży po stronie plemnika;po tym czasie włącza się genom zarodka, a więc na jego rozwój ma także wpływ jakość nasienia. Przy kolejnej próbie można rozważyć rezygnację z wydłużonej hodowli embrionów i transferować je w drugiej bądź trzeciej dobie – nawet najwłaściwiej dobrane warunki hodowli zarodków w warunkachin vitronie zastąpią naturalnego środowiska rozwoju zarodków – macicy.

Przyjmowanie DHEA w przypadku niskiej rezerwy jajnikowej ma swoje uzasadnienie. W naukowej prasie medycznej ukazują się doniesienia, że jednym z suplementów, który może mieć wpływ na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej jest DHEA - dehydroepiandrosteron. Stosuje się go z nadzieją na poprawę niskiej rezerwy jajnikowej w przypadkach podwyższonegoFSH, obniżonegoAMH, słabej odpowiedzi na poprzednie stymulacje, małej ilości pęcherzyków antralnych w jajnikach, zaawansowanego wieku pacjentki. Stosowanie tego preparatu jest oparte na pracach naukowych potwierdzających tę tezę:

http://www.biomedcentral.com/content/pdf/1477-7827-9-23.pdf.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20729538

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/09513590.2013.819087

Trzeba jednak zaznaczyć, że badania te były przeprowadzane na małych grupach pacjentek. Aby mieć pewność, że zastosowanie DHEA do rutynowej terapii niepłodności przynosi dodatkowe korzyści należałoby poczekać na duże prospektywne badania randomizowane i metaanalizy.Wydaje się, że nie ma potrzeby robić przerwy w przyjmowaniu DHEA, ale wszystko oczywiście należy rozważać indywidulanie w oparciu o zalecenia Pani lekarza. Zastosowanie estradiolu w fazie lutealnej przed właściwą stymulacją u pacjentek słabo odpowiadających na stymulację, może poprawić zarówno ilość, jak i jakość komórek jajowych (tzw. protokół EPP -Estradiol Priming Protocol). Jeśli to nie da rezultatu, do rozważenia są opcje minimalnej stymulacji, w której (pod warunkiem istnienia własnych owulacji) można oczekiwaćjednej komórki, tak jak w naturalnych cyklach. Nasze doświadczenie pokazuje, że takie postępowanie może dać oczekiwane rezultaty przy słabej odpowiedzi na stymulację z powodu obniżonej rezerwy jajnikowej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum