Czy podchodząc do kriotransferu przy zespole antyfosfolipidowym konieczne jest zażywanie leków glikokortykosteroidowych?

Czy podchodząc do kriotransferu przy zespole antyfosfolipidowym konieczne jest zażywanie leków glikokortykosteroidowych? Czy chodzi tu tylko o zwiększenie szans na ciążę/zagnieżdżenie, czy te leki mają jeszcze jakieś inne zastosowanie? Dodam, że zanim dowiedziałam się, że mam zespół antyfosfolipidowy, dzięki in vitro zaszłam w ciążę, więc zarodkowi udało się zagnieździć (choć potem okazało się to puste jajo płodowe). Później, dzięki kolejnemu in vitro znów zaszłam w ciążę i urodziłam zdrowe dziecko (leki glikokortykosteroidowe przyjmowałam do około 5 tyg. ciąży, miałam zaprzestać ich zażywania ze względu na działania obniżające odporność, a był wtedy początek pandemii).

Lekami wskazanymi do stosowania przy istnieniu zespołu antyfosfolipidowego są kwas acetylosalicylowy i zastrzyki przeciwkrzepliwe, pochodne heparyny. Leki glikokortykosteroidowe nie są lekami skuteczniejszymi niż te wymienione i nie są zalecane do rutynowego leczenia. Zaznaczyć trzeba, że zespół antyfosfolipidowy jako przyczyna utraty ciąż rozpoznaje się m.in. wówczas, gdy następuje utrata dwóch lub więcej ciąż przed 10 tyg. ciąży po wykluczeniu innych przyczyn (do innych kryteriów klinicznych rozpoznania zespołu antyfosfolipidowego, poza poronieniami, należą stan przedrzucawkowy, wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu, niewydolność łożyska i poród przedwczesny) i jednoczesne istnienie przeciwciał antyfosfolipidowych. W zespole antyfosfolipidowym leki należy przyjmować przez całą ciążę.

Embriolog nOvum

Powrót do forum