Czy powinnam zbadać kariotyp?

Jestem po pierwszej próbie in vitro, która niestety się nie powiodła. Z tego co lekarz powiedział, to po połączeniu zaczęło się słabo rozwijać i nie było gotowe do transferu. Zlecił mi zrobienie badania - kariotyp. Proszę o informację czy takie badanie należało zrobić przed in vitro, czy rzeczywiście może być zlecone po nieudanej próbie? Jakie mogą być inne przyczyny, że zarodek źle się rozwijał i nie nadawał się do transferu?

Badanie kariotypu (cytogenetyczne) jest jednym z ważniejszych badań obowiązkowych dla obojga partnerów, którzy przystępują do zabiegu in vitro z powodu męskiej niepłodności (poniżej 5 mln/ml plemników) lub doświadczyli trzech i więcej poronień. Badanie to zaleca się również kobietom z przedwcześnie wygasłą czynnością jajników. Czasem wykonuje się to badanie, aby spróbować wytłumaczyć nieskuteczność zastosowanej procedury zapłodnienia in vitro.

Na końcowy wynik procedury zapłodnienia pozaustrojowego ma wpływ wiele czynników, często nie sposób określić jednoznacznie bezpośredniej przyczyny niepowodzenia. Poza tym, że zasadniczy i najważniejszy wpływ na powodzenie zapłodnienia i rozwój zarodków ma jakość komórek jajowych i plemników, w tym przede wszystkim ich materiał genetyczny (powinni więc Państwo zbadać kariotypy), to w pewnym stopniu szanse na uzyskanie ciąży zwiększają także inne, zewnętrzne czynniki związane ze stymulacją jajników, z warunkami hodowli in vitro, między innymi stosowane pożywki (media), zachowanie optymalnych warunków hodowli embrionów (jak najbardziej zbliżonych do warunków panujących w macicy) oraz doświadczenie, wiedza i umiejętności embriologa. Dodatkowymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na jakość gamet i zarodków i które należy przeanalizować, są ewentualne szkodliwe warunki życia i/ lub pracy, współistnienie niektórych chorób ogólnoustrojowych, stosowanie używek lub stałe stosowanie niektórych leków, zaawansowany wiek.

Embriolog nOvum

Powrót do forum