Czy przy takich wynikach ewentualna ciąża wiąże się z zwiększonym ryzykiem wad płodu? Jakie badania powinniśmy zrobić przed wizytą u androloga?

Czy jest szansa na ciążę? Od roku czasu staramy się z partnerem o dziecko. Wyniki badań nasienia partnera: liczba plemników 38mln/ml, całkowita liczba plemników 92,,34mln/ejakulat, całkowity ruch plemników 56%, ruch postępowy 46%, szybki postępowy 26%, ruch oscylujący 10%, ilość plemników prawidłowych 2%,plemniki patologiczne 98%, patologia główki 98%, patologia wstawki 74%, aglutynacja -, agregacja 10. Co oznacza pyknoza główek plemników? Czy przy takich wynikach ewentualna ciąża wiąże się z zwiększonym ryzykiem wad płodu? Jakie badania powinniśmy zrobić przed wizytą u androloga?

Pyknoza to nieodwracalna kondensacja chromatyny w jądrze komórkowym. Od jakiegoś czasu naukowcy zajmujących się męską niepłodnością zgodnie twierdzą, że parametrami, na których należy się opierać przewidując ewentualną szansę na ciążę, jest koncentracja, a przede wszystkim ruchliwość plemników (a te parametry są satysfakcjonujące). Na podstawie małej liczby prawidłowych morfologicznie plemników nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Po roku nieskutecznych starań należy rozszerzyć diagnostykę, ponieważ badanie nasienia nie wskazuje jednoznacznie na męską przyczynę niepłodności mimo nieco zmniejszonej liczny prawidłowychplemników. Nadal bezwzględnaich liczba daje szansę na prawidłowezapłodnienie. Tylko na podstawie badania nasienia nie ma podstaw do obaw o zwiększone ryzykowad u płodu. Należy teraz sprawdzić czy Pani owuluje, czy ma prawidłową macicę i drożne jajowody. Macie Państwo szansę na ciążę. Trzeba zgłosić się do lekarza specjalisty od niepłodności najlepiej w ośrodkuspecjalizującymsię w leczeniu niepłodności.

Embriolog nOvum

Powrót do forum