Czy przyczyną niepowodzenia może być oligoastheonteratozoospemia?

Mam 39 lat, mąż 43, trzy podjęcia do ICSI, każde zakończone poronieniem w ok 7-8 tygodniu, jesteśmy po nieudanym transferze zarodków pięciodniowych metodą PICSI i IMSI z komórką dawczyni, wynik beta poniżej 1. Czy przyczyną niepowodzenia może być oligoastheonteratozoospemia? Jeśli tak, to czy jest jeszcze szansa na ciążę? Czy możemy zastosować jeszcze jakąś dodatkową technikę? Jaki powinien być odstęp przed następną próbą (z mrożonymi zarodkami)?

Strata trzech lub więcej następujących po sobie ciąż jest określana mianem poronienia nawracającego (RM, ang.recurrentmiscarriage) i dotyczy blisko 1% wszystkich poronień. W 50% nawracających poronień ich przyczyna pozostaje nieustalona. U podłoża pozostałych mogą leżeć nieprawidłowości genetyczne, zespół antyfosfolipidowy, nieprawidłowości związane z budową macicy lub jej szyjki, zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy),hiperprolaktynemia, zaburzenia metaboliczne (np. cukrzyca), trombofilie wrodzone i inne zaburzenia krzepnięcia krwi. Pacjentkom, które doświadczyły poronień nawracających zaleca się więc wykonanie badania cytogenetycznego u obojga partnerów, poddanie się anatomicznej ocenie macicy (histerosalpingografii lub/i histereoskopii),wykonanie badania w kierunku obecności przeciwciał antyfosfolipidowych, a w uzasadnionych przypadkach również badania w kierunku trombofilii wrodzonej.

Rokowanie co do szans na donoszenie przez Panią ciąży jest możliwe jedynie na wizycie lekarskiej. Należy jednak pamiętać, że skorzystanie z komórek dawczyni zwiększa szanse na ciążę, ale szansa ta nie jest stuprocentowa. Mogło się więc zdarzyć, że do ciąży nie doszło, mimo że dodatkowych przeszkód już nie ma. Być może jednak problem leży w nasieniu męża, skoro jest nieprawidłowe. O czasie przystąpienia od kolejnej próby musi zadecydować Pani lekarz. Zależy to od tego czy i jakie leki hormonalne Pani teraz przyjmowała.

Embriolog nOvum

Powrót do forum