Czy są jakieś działania lub środki, które mogłabym wykonać przed kolejnym ET, by doszło do zagnieżdżenia?

Mam 38 lat mąż 42. Od 5 lat staramy się z mężem o dzieciątko. Niepłodność idiopatyczna.
Jesteśmy po 3 nieudanych inseminacjach i w trakcie 3 procedury in vitro, podczas których uzyskaliśmy następujące zarodki:
- pierwszej procedurze 8 blastomerowy A, 6 blastomerowy B i 6 blastomerowy A
- drugiej procedury 3 zarodki 8 blastomerowe B,1x 6 blastomerowy B, 2x 5 blastomerowy B i jeden 4 blastomerowy B
- trzeciej procedury 3 zarodki 8 blastomerowe A, 6 zarodków 6 blastomerowych A. W trzeciej dobie podano mi 2 zarodki 8 A resztę pozostawiono do hodowli blastocysty - udało się uzyskać 1 - 4BB. W swoim uporze pozwoliłam sobie wykonać szereg badań laboratoryjnych, których wcześniej nie miałam zleconych. I wśród szeregu z nich budzące niepokój tylko 2 wyszły nieprawidłowo. Nie wiem czy to ma związek z moimi niepowodzeniami w zagnieżdżaniu zarodka, bo taki jak myślę u mnie istnieje, ale wynik ANA2 mam graniczny typ świecenia drobnoziarnisty oraz we krwi stwierdzono przeciwciała przeciw plemnikowe czego nie wykryto w teście PCT. Mam pytanie czy są jakieś działania lub środki, które mogłabym wykonać przed kolejnym kriotransferem blastocysty aby doszło do zagnieżdżenia? Dodam, że miałam już wykonaną biopsje endometrium oraz embryo glue.

Samo stwierdzenie obecności przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), bez obecności objawów klinicznych, nie ma znaczenia diagnostycznego. Obecność ANA stwierdza się u 5 - 9% zdrowej populacji; dowiedziono także, że ich poziom w organizmie wzrasta wraz z wiekiem pacjentów. Dodatkowo niektóre leki mogą indukować wytwarzanie ANA. W przypadkach niepowodzeń w implantacji (zagnieżdżenie zarodka) po zabieguin vitro stwierdzenie podwyższonego poziomu autoprzeciwciał ANA bez innych objawów jest niejednoznaczne, a co za tym idzie - próby leczenia tego stanu są kontrowersyjne i nie znajdują ewidentnego uzasadnienia medycznego. Należy przeanalizować inne czynniki, które mogły mieć wpływ na niepowodzenie, aby zwiększyć szansę na ciążę w kolejnej próbie. Jeśli do tej pory nie wykonywano u Pani tego zabiegu, należy rozważyć histeroskopię. Niski odsetek blastocyst przy dobrej jakości zarodkach 3-dniowych może być związany z czynnikiem męskim albo taką reakcją na suboptymalne warunki hodowli in vitro.

Embriolog nOvum

Powrót do forum