Czy są jakieś sposoby/ leki na skurcze macicy?

Mam 34 lata, jestem po 3 stymulacji. W skrócie przy pierwszej (długi protokół) pobrane 9 komórek, 7 zapłodnionych prawidłowo. Miałam transfer świeżego 3-dniowego 8 kom. zarodka (negatywna próba w 9 dpt krwawienia), kriotransfer 2 zarodków ciąża biochemiczna - krwawienia w 9dpt. Kolejne 2 kriotransfery brak ciąży, krwawienie 9-10 dpt. Kolejna stymulacja krótki protokół - 2 komórki (nagły spadek estradiolu w trakcie stymulacji). Transfer 1 zarodka 4-komórkowego w 3 dobie - 9 dpt krwawienia. Ostatnią stymulacje MZ miałam w styczniu br. Protokół długi pobrano 13 oocytów. Progesteron był na poziomie 4 jednostek podczas ostatniej z wizyt przed punkcją. Zapłodnionych zostało 6 komórek, w tym 4 prawidłowo. Do 5 doby zostało 3 blastocysty 4AA, 3AB, niestety nie pamiętam oznaczenia trzeciej. Odbył się transfer blastocysty 4AA – krwawienie 10dpt, podczas tych 10 dni odczuwałam kłucia i skurcze (jak i w poprzednich przypadkach). Jestem pełna obaw. Czy są jakieś sposoby/ leki na skurcze macicy?

Nie każda odczuwalna czynność skurczowa macicy ma negatywny wpływ na implantację, choć może tak się oczywiście zdarzać.Jeśli wyeliminowane zostałyby wszystkie inne przyczyny niepowodzenia dotychczasowych transferów (np. prawidłowa macica, co zostało potwierdzone w histeroskopii, wyeliminowane przyczyny genetyczne), to można byłoby przypuszczać, że przyczyna niepowodzeń może leżeć w nadmiernej czynności skurczowej macicy. Przy kolejnym transferze można rozważyć zastosowanie leków zmniejszających skurcze macicy; należy o tym porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

W przypadku procedur zapłodnienia pozaustrojowego przy niepowodzeniu próby miesiączka pojawia się na ogół po odstawieniu preparatów zawierających gestageny (np. Duphaston, Luteina). Niekiedy krwawienie może rozpocząć się wcześniej – w trakcie przyjmowania leków. W sytuacji występowania typowego krwawienia miesiączkowego w kilka dni po transferze dobrze rokującego zarodka można podejrzewać, że śluzówka jest gotowa na implantację zarodka wcześniej niż sam zarodek i być może ten brak synchronizacji jest przyczyną niepowodzeń. Przy okazji kolejnych prób należy ewentualnie rozważyć zmianę sposobu przygotowania do kriotransferu. Sposób przygotowania należy ustalić z lekarzem prowadzącym.

Embriolog nOvum

Powrót do forum