Czy to możliwe, że endometrioza wraca?

Witam! Zdiagnozowano u mnie PCO, endometriozę I stopnia (laparoskopia), hyperprolaktynemię. Nasienie męża nie jest najgorsze, stymulacje Clostilbegytem i Estrofemem nie przynoszą skutku. W tej chwili jestem 3 miesiąc po laparoskopii i zaczynam mieć takie same dolegliwości bólowe, jak przed operacją. Czy możliwe jest, że endometrioza wraca? Czy warto zdecydować się teraz na jakieś leczenie (IVF, ICSI)? Jakie powinnam zrobić jeszcze badania oprócz tych, które mam do tej pory (TSH, FSH, LH, PRL, estradiol, testosteron, progesteron, glukoza, insulina, glukoza i insulina po obciążeniu). Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, ponieważ nasze starania o dziecko trwają już 3 lata.

Endometrioza ma tendencję do nawracania, jeśli w miarę szybko po laproskopowym usunięciu ognisk nie doprowadzi się do stanu, w którym nie ma miesiączek, czyli albo ciąży, albo nie stosuje się antykoncepcji hormonalnej.

W przypadku pacjentek starających się o ciążę długotrwałe stosowanie leków blokujących owulację kłóci się z celem, który chcemy osiągnąć. Tak więc trzeba jak najszybciej i najskuteczniej próbować doprowadzić do ciąży.

Zakładam, że ma Pani drożne jajowody, które prawdopodobnie były sprawdzone podczas laparoskopii. Jeśli byłyby niedrożne to pozostawałoby oczywiście tylko in vitro, ale nie podawanoby Pani wtedy leków stymulujących owulację.

Nie podała Pani informacji co to znaczy, że stymulacje Clostilbegytem są nieskuteczne - czy nie dochodzi do owulacji, czy też do owulacji dochodzi, ale nie dochodzi do ciąży. To jest istotna informacja, która wpływa na dalsze decyzje lecznicze (możliwe jest zastosowanie innych leków stymulujących owulację). Jeśli hiperprolaktynemia jest wysoka i towarzyszy jej zaburzenie w regularności cyklu, należy ją obniżyć za pomocą dodatkowych leków. Czasem przy PCOS dodatkowo stosuje się leki uwrażliwiające na insulinę (Metformina). Postępowanie zależy od badań dodatkowych, które Pani ma zrobione, ale których wyników nie znam. Jeśli są jakieś nieprawidłowości, np. w hormonach tarczycy (TSH) lub innych, należy je wyrównać. Warto również zrobić histeroskopię, jeśli nie była wykonywana. Jeśli nie dojdzie do ciąży w ciągu 6 miesięcy od laparoskopii, należy pomyśleć o in vitro.

Embriolog nOvum

Powrót do forum