Czy w drożnym jajowodzie może zrobić się wodniak?

Czy w drożnym jajowodzie może zrobić się wodniak? Za kilka dni mam zabieg laparoskopii podczas której prawdopodobnie zostaną mi usunięte jajowody (obustronne podejrzenie wodniaków). Dr chce wykonać w trakcie tego zabiegu drożność jajowodów dlatego chciałabym wiedzieć jaka decyzje należy podjąć w sytuacji gdy na usg są widoczne wodniaki a jajowody okazują się drożne w trakcie zabiegu? Dodam ze cyklicznie wpływa ze mnie wodnista wydzielina.

Wodniak jajowodu niezależnie czy współistnieje z jeszcze drożnym jajowodem, czy już z całkowicie niedrożnym jest zejściem stanu zapalnego tego narządu i gromadzący się w nim płyn zapalny znacząco zmniejsza szansę na zajście w ciążę. Zależnie od stopnia uszkodzenia jajowodu w wyniku stanu zapalnego są różne możliwości usunięcia wodniaka - albo usuwa się cały jajowodów wraz z wodniakiem, albo klipsuje się część bliższą macicy, tak aby płyn zapalny nie dostawał się do jamy macicy, tylko wypływał przez brzuszne ujście jajowodu. Są też inne techniki operacyjne, a o ich wadach i zaletach oraz zagrożeniach należy porozmawiać z lekarzem proponującym dany sposób operacji. Należy pamiętać, że operacja przywrócenia drożności uszkodzonego jajowodu oprócz nadziei na naturalną ciążę niesie za sobą ryzyko ciąży pozamacicznej.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.