Czy w moim wieku jest jeszcze szansa na ciążę?

Mam 46 lat, wiem, że późno, ale zdecydowaliśmy się z partnerem na in vitro z własnych komórek. W dniu 15.01.2024 miałam punkcję jajników po stymulacji hormonalnej z dość dużymi dawkami hormonów, bo po 300. Urosły 3 pęcherzyki, jednak w pobranym płynie była tylko 1 komórka jajowa. Wynik estradiolu zrobiony w czwartek 11.01 to 443,1. Lekarz powiedział, że teraz wyniki są lepsze niż za pierwszym razem, bo estradiol jest wyższy no i są 3 pęcherzyki. W grudniu 2023 też była stymulacja (z takimi samymi dawkami hormonów), w której z dwóch pęcherzyków otrzymano 2 oocyty, które przestały się rozwijać w 4 dobie. Badania plemników były ok. Wobec tego bardzo proszę o odpowiedź na pytania: 1. Dlaczego teraz 2 pęcherzyki były puste, a w grudniu każdy zawierał komórkę? 2. Skoro teraz jest tylko 1 komórka to po zapłodnieniu szanse na to, że zarodek będzie się rozwijał do 6 dobry, są jeszcze mniejsze niż w grudniu 2023? 3. Czy jeśli zarodek przestanie się rozwijać, to powinniśmy zaprzestać dalszych prób, bo nie ma to już sensu ze względu na mój wiek?

1. Tak się zdarza, szczególnie przy słabej odpowiedzi na stymulację. Może to być związane z zaawansowanym wiekiem reprodukcyjnym.

2. Nie wiadomo, zależy to od jakości komórki a póki się nie spróbuje, póty nie będzie wiadomo. Zazwyczaj nie przedłuża się rutynowo hodowli zarodków do 6-ej doby, chyba że żaden nie rozwinął się do blastocysty w 5-ej dobie. Poza tym w zaawansowanym wieku i przy tzw. niskiej rezerwie jajnikowej oraz przy uzyskanych pojedynczych zarodkach nie rekomendujemy (w nOvum) przedłużonej hodowli tylko wcześniejsze transfery, w 2-3 dobie.

3. Dopóki są komórki jajowe i się zapładniają, dopóty jest szansa na ciąże, ale wraz z upływającym czasem coraz mniejsza. Aby ta szansa była znacząco większa, można rozważyć skorzystanie z dawstwa komórek jajowych. Decyzja należy do Państwa.

Embriolog nOvum

Powrót do forum