Czy z wynikiem AMH na poziomie 0,02 można zajść w ciążę w naturalny sposób i czy aby poprawić niską rezerwę jajnikową wykonuje się sono HSG – zabieg drożności jajowodów?

Czy z wynikiem AMH na poziomie 0,02 można zajść w ciążę w naturalny sposób i czy aby poprawić niską rezerwę jajnikową wykonuje się sono HSG - zabieg drożności jajowodów?

AMH jest markerem tzw. rezerwy jajnikowej i przy jego pomocy określa się szansę na odpowiedź na stymulację hormonalną. Na jego podstawie nie prognozuje się w żaden sposób szansy na ciążę samoistną, bowiem nawet przy niskim AMH można mieć samoistne owulacje, które są podstawowym (obok drożności jajowodów i prawidłowych parametrów nasienia) warunkiem, aby zajść w ciążę samoistną. AMH poniżej 0,5 ng/ml jest źle rokujące co do odpowiedzi na stymulację hormonalną do zapłodnienia pozaustrojowego, jeśli jest ono konieczne. Należy się liczyć z tym, że może nie być już możliwości pobrania prawidłowej komórki jajowej rokującej powstania zarodka i ciąży. Badanie Sono HSG jest badaniem drożności jajowodów, a nie zabiegiem mogącym poprawić rezerwę jajnikową ani jakość komórek jajowych. Istnieją natomiast rzeczywiście doniesienia o zwiększonej szansie na ciążę samoistną po badaniu drożności jajowodów przy pomocy lipidowego środka kontrastującego. Istnieją hipotezy, że wpływa on korzystnie na zdolność implantacji zarodka.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.