Endometrioza a szanse na ciążę; refundowany IVF

Mam 30 lat, endometriozę, 3 lata temu miałam laparotomię usuwającą torbiel endometrialną z częścią jajnika, niestety torbiel wróciła (ok. 3cm). Z jajnika nadal jest owulacja. AMH 1,4. Nasienie męża bardzo dobre. Staramy sie o dziecko od 4 lat, bezskutecznie. Po nieudanych 3 inseminacjach podeszliśmy do refundowanego in vitro na długim protokole. Pobrano mi 10 komórek jajowych, 6 zapłodniono. W 3 dniu podano mi 8 blastomerowy B - niestety transfer nie zakończył sie ciążą. Zamrożono mi jeszcze jeden zarodek blastocystę 3 (C,B) w 6 dniu. Transfer planowany jest na grudzień, jaką mamy szansę na ciążę z tego zarodka? Dlaczego nasze zarodki są takie słabe? Wszystkie zarodki miały klasę B i C. Chciałabym zaznaczyć, że dobrze się odżywiam, nie mam nadwagi, nie palę, ani nie piję alkoholu. Jedyne leki jakie zażywam, to Bromergon (1/4 tabl. dziennie) ze względu na problemy z prolaktyną. Co mogę zrobić, aby poprawić jakość komórek?

Nie każda próbazapłodnienia metodą in vitrokończy się sukcesem, niestety, nawet ta o największej szansie na ciążę. Choć zarodek, który Pani podano, 8B, ocenia się jako zarodek dobrej jakości. Blastocysta 3CB w 6-tej dobie jest zarodkiem słabym, o zmniejszonej, ale nadal realnej szansie na ciążę, którą trzeba wykorzystać. W Pani sytuacji można przypuszczać, że przeszkodą w uzyskaniu dobrej jakości komórek i zarodków jest endometrioza. Ogniska endometriozy zlokalizowane na jajnikach upośledzają ich funkcję i niszczą strukturę tego narządu. Zmiany na jajnikach mogą hamować owulację i prowadzą do niszczenia ich kory, czyli miejsca, gdzie zlokalizowane są pierwotne pęcherzyki zawierające komórki jajowe.Endometriozawpływa także na jakość komórek jajowych, w wyniku czego z większą częstotliwością może dochodzić do niepowodzeń zapłodnienia, zahamowania rozwoju uzyskanych zarodków, poronień. Trudno jest poprawić jakość komórek jajowych, szczególnie w przypadku współistniejącej endometriozy. Można próbować zastosować inny protokół stymulacji niż ten, który był zastosowany i nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Można próbować zastosować inne leki. W przypadku słabych zarodków nie zaleca się zazwyczaj dłuższej hodowli i należy myśleć o jak szybszym transferze. Z drugiej strony program MZ narzuca hodowlę do blastocysty zarodków do zamrożenia, więc decyzja czy szybki transfer, czy dłuższa hodowla jest dość trudny. Życzymy udanego kriotransferu.

Embriolog nOvum

Powrót do forum
Używamy ciasteczek

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.