Endometrioza i refundowane in vitro

Jak tylko dowiedziałam się, że Ministerstwo Zdrowia będzie refundować in vitro to od pewnego czasu nurtuje mnie pewna sprawa. Mam endometriozę, o której dowiedziałam się w 2007 roku. Przeszłam dwie laparoskopie, jedną laparotomię (ponieważ przy pierwszej laparoskopii były komplikacje) i dwie histeroskopie. Jajowody drożne i owulacje też są. Natomiast chciałabym wiedzieć czy z torbielą (endometrialną) na jajniku i mięśniakiem w macicy będę mogła przystąpić do (refundowanego) lub (ogólnie) in vitro, czy jednak przed tą całą procedurą będę musiała iść na usunięcie torbieli i mięśniaka? Nadmienię również, że wszystkie kryteria spełniam co do refundacji in vitro. Mąż robił w Państwa klinice badanie nasienia, a rozpoznanie to: normospermia.

Jeśli chodzi o zasady kwalifikacji do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego refundowanego przez NFZ, to obecnie jedynym obowiązującym dokumentem jest dokument zamieszczony na stronie: http://www.novum.com.pl/fileadmin/Dokumenty/Program_Leczenienia_Nieplodnosci_MZ.pdf

W kwestii endometriozy – ogólnie przy endometriozie zaleca się laparoskopię, podczas której wykonuje się koagulację ognisk endometriozy i uwolnienie zrostów, co ma nieznacznie zwiększać szansę na ciążę po in vitro. Jednak w Pani przypadku decyzja o kolejnej laparoskopii może być trudna, bowiem już pierwsze dwie laparoskopie, jak i choroba podstawowa (endometrioza) spowodowały zapewne u Pani znaczne ograniczenie rezerwy jajnikowej; następna laparoskopia może ten stan tylko pogłębić. By móc wydać opinię o tym czy konieczne jest w Pani przypadku usunięcie mięśniaka, niezbędne jest przeprowadzenie szczegółowego badania USG jamy macicy, które pozwoliłoby oszacować wielkość i umiejscowienie zmiany. Po zapoznaniu się z Pani historią choroby i wynikami aktualnych badań, lekarz prowadzący zdecyduje o ewentualnej konieczności usunięcia obu zmian – torbieli i mięśniaka.

Embriolog nOvum

Powrót do forum