Interpretacja wyników badania nasienia i postępowanie przy podejrzeniu endometriozy

Proszę o interpretację wyników nasienia męża: upłynnienie 30 minut, pH-7,2, całkowita liczba plemników w ejakulacie 245 000 000, ruch postępowy 40%, w miejscu - 15%, całkowity - 55%, brak ruchu - 45%. plemniki o budowie prawidłowej - 4%, nieprawidłowe główki - 75%. nieprawidłowe wstawki - 18%. Dręczy mnie jeszcze pytanie dotyczące rozpoznania endometriozy. Tzn. od 17. roku życia mam bolesne miesiączki, od 2 lat są nieregularne, pojawiają się co 60 dni i tym samym bolesne (ale muszę wspomagać się luteiną). Badania TSH w normie, ale estradiol niski. Od 2 lat staramy się o dziecko, ale żaden lekarz nie potrafi nam pomóc. Dostałam trzymiesięczne leczenie Femostonem (jeśli to nie pomoże, doktor wykona stymulację hormonalną). Dodam jeszcze, że często z powodu braku miesiączki pojawiają sie torbiele na prawym jajniku (ale pod wpływem Duphastonu lub Luteiny wchłaniają sie). Czy nie lepiej pominąć stymulację i wykonać badanie stwierdzające endometriozę? Proszę o pomoc!

Koncentracja plemników w nasieniu Pani małżonka mieści się w granicach normy (>15 mln/ml; >39 mln w ejakulacie), podobnie jak odsetek wszystkich ruchomych plemników (>40%), a także procent plemników o ruchu postępowym (>32%); pozostałe parametry również bez odchyleń od wartości referencyjnych.

Bolesne miesiączki mogą, ale nie muszą być spowodowane endometriozą. Pozostałe objawy (nieregularne miesiączki, tworzenie się torbieli) nie są charakterystyczne dla endometriozy. Należałoby raczej poszukać przyczyny tych problemów, ponieważ są to prawdopodobnie problemy także utrudniające zajście w ciążę. Być może ma Pani cykle bezowulacyjne lub z rzadko pojawiającymi się owulacjami. Być może występuje u Pani zespól niepękającego pęcherzyka, który może występować to samodzielnie lub towarzyszyć innym schorzeniom, np. chorobom tarczycy i hiperprolaktynemii. Należy wykluczyć wszystkie te schorzenia najpierw wykonując badania hormonalne i ultrasonograficzne. Stymulacja owulacji w przypadku cykli bezowulacyjnych jest skutecznym sposobem zwiększenia szansy na ciążę. Pacjentkom, u których podejrzewa się endometriozę wykonuje się laparoskopię, która jest jedyną metodą diagnostyczną i jednocześnie w trakcie tego zabiegu wykonuje się koagulację ognisk endometriozy i uwalnia się ewentualne zrosty, co zwiększa skuteczność zastosowanych następnie terapii niepłodności. W przypadku endometriozy bardzo mało zaawansowanej medyczne doniesienia o gorszej jakości komórek i zarodków są niejednoznaczne i sprzeczne. Niektórzy uważają, że szanse na ciążę po zabiegu in vitro są mniejsze, inni – że szanse na ciążę są takie same, jak w przypadku np. niepłodności z powodu niedrożności jajowodów. Nie jest też ustalone co jest przyczyną zmniejszonej płodności w tym przypadku – czy gorsza jakość komórek jajowych i co za tym idzie zarodków, czy mniejsza zdolność do przyjęcia zarodków przez endometrium, czyli śluzówkę macicy, czy oba te czynniki razem. Należy jednak pamiętać, że jedynie koagulacja ognisk endometriozy podczas laparoskopii zwiększa skuteczność in vitro, nie zwiększa jej natomiast długotrwałe leczenie lekami blokującymi cykl miesiączkowy. Ciąża zaś jest bardzo skutecznym "lekiem" na endometriozę, więc jak najszybsze i jak najskuteczniejsze metody leczenia niepłodności są też jednocześnie metodami terapii tej choroby.

Embriolog nOvum

Powrót do forum