Interpretacja wyniku badania nasienia

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników nasienia męża: upłynnienie 30 min; objętość 2,5 ml; pH 7,4; zabarwienie biało-szarawe; lepkość prawidłowa; aglutynacja -; koncentracja 43 000 000/ml; całkowita liczba plemników w ejakulacie 107 500 000; ruch postęp. 30%; ruch w miejscu 15%; brak ruchu 55%; plemniki o prawidłowej budowie 1%; nieprawidłowe główki 64%; nieprawidłowe wstawki 24%; nieprawidłowe witki 3%; krople cytoplazmatyczne 8%; koncentracja komórek okrągłych 0,1 mln/ml; koncentracja leukocytów 0,3 mln/ml. Szczególnie niepokojąca jest dla nas kiepska morfologia. Jesteśmy już podwóch nieudanych inseminacjach i zastanawiamy się czy kolejne mają sens... Z góry dziękuję za wszystkie informacje.

Koncentracja plemników w nasieniu Pani małżonka mieści się w granicach normy (>15 mln/ml; >39 mln w ejakulacie), podobnie jak odsetek wszystkich ruchomych plemników (>40%), nieco obniżony jest jedynie procent plemników o ruchu postępowym (>32%); pozostałe parametry bez odchyleń od wartości referencyjnych.Ten jeden obniżony parametr nie powinien mieć większego wpływu na zdolności do zapłodnienia. Coraz więcej też słychać głosów naukowców zajmujących się męską niepłodnością, którzy zgodnie twierdzą, że parametrami, na których należy się opierać przewidując ewentualną szansę na ciążę, jest ilość, a przede wszystkim ruchliwość plemników. Na podstawie małej ilości prawidłowych plemników nie można wyciągać zbyt daleko idących wniosków. poza tym ilość plemników męża znacznie przewyższa przyjętą obecnie przez WHO dolną granicę normy (15 mln/ml i 39 mln w ejakulacie). W związku z tym 1 % prawidłowych plemników w wartościach bezwzględnych (1 075000 w całym ejakulacie u męża to niewiele mniej niż przyjęta dolna granica normy prawidłowych plemników w całym ejakulacie według WHO – 1 560000).

Proszę także pamiętać o tym, że inseminacje w przypadku niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie dają niewiele więcej szans na ciążę niż naturalne współżycie 2 – 3 razy w tygodniu. Brak ciąży po dwóch zabiegach jest wystarczającym argumentem, aby myśleć już o in vitro – w nOvum zalecamy zabieg in vitro po 2 – 3 nieudanych inseminacjach.

Embriolog nOvum

Powrót do forum