Interpretacja wyniku badania nasienia

Witam, dziś odebrałam wyniki męża, proszę o interpretacje lub poradę czy można mężowi pomóc; ja z pierwszego związku mam dwie córki, poród naturalnie, ciąża bez komplikacji, mąż z poprzedniego związku nie ma dzieci, szukam pomocy dla niego. Badanie nasienia: ilość 3,0 ml, barwa biało-szara, przezroczystość mętna, woń swoista, konsystencja śluzowata, pH 8,5 żywotność: na 100 znalezionych plemników 10% plemników o ruchu spowolnionym, 90% plemników nieruchomych, morfologia plemników: prawidłową budowę wykazuje 85% plemników, w 5% zmiany dotyczą witki (podwójna witka), w 5% obecne same witki, w 5% zmiany dotyczą główki (główka spulchniona), liczba plemników w 1ml nasienia: 10 mln, w preparacie bezpośrednim: leukocyty 2-4 wpw, erytrocyty 3-5 wpw, bakterie dość liczne, śluz dość liczny, komórki nabłonkowe nieliczne, testosteron 3,06 ng\ml. Tuż przed badaniem mąż był zaziębiony, ale raczej to nie ma wpływu, jeszcze raz poprosiłam lekarza o skier. na badanie nasienia, bo gdy te obejrzał, sam stwierdził, by jeszcze raz przeprowadzić to badanie. Proszę o pomoc, wskazówki, jak leczyć, jak mężowi pomóc.

Parametry nasienia Pani męża odbiegają od normy zwłaszcza jeśli chodzi o ruchliwość plemników – aktualnie obowiązujące zakresy referencyjne, to >32% ruchomych plemników w ejakulacie oraz minimum 15 milionów plemników w 1 ml nasienia; natomiast wspomniane przez Panią 85% prawidłowych morfologicznie plemników to bardzo dobry wynik – normą jest obecnie 4% plemników o prawidłowej morfologii. Obecność leukocytów, erytrocytów oraz licznych bakterii w nasieniu może świadczyć o infekcji, dlatego należałoby w tym przypadku wykonać posiew nasienia (ściśle przestrzegając instrukcji oddawania nasienia na posiew). Przeziębienie, które przeszedł Pani mąż mogło mieć wpływ na wynik badania, zwłaszcza jeśli towarzyszyła mu gorączka (38 – 40 st. C). Istotne w kontekście prawidłowości wyniku jest także unikanie w trakcie przygotowań do niego obciążającego wysiłku fizycznego, stresu oraz używek oraz zachowanie karencji seksualnej (2 – 7 dni bez współżycia przed badaniem).

Należy powtórzyć badanie nasienia, jeśli jego wynik będzie ponownie nieprawidłowy, należy skonsultować się z lekarzem andrologiem. Lekarz przede wszystkim zbada męża, co jest kluczowe w ustaleniu przyczyn nieprawidłowości, i jeśli okaże się to konieczne, zleci badania dodatkowe. Dopiero po wdrożeniu pełnej diagnostyki i jej analizie można zalecić odpowiednie do przyczyny leczenie męża.

Embriolog nOvum

Powrót do forum