Jak ocenić czy pęcherzyk pękł i uwolnił oocyt?

Mam 27 l., cykle regularne (28-29 d.), ch. Hashimoto (opanowane), wyniki hormonów w normie. Staram się o dziecko od 1,5 roku. Mąż ma b.dobre wyniki-mógłby być dawcą. Lekarze ginekolodzy twierdzą, że wszystkoOK. Monitoring wykazał, że jajeczko dojrzewa prawidłowo (lecz nie wiadomo czy pęka) - wiedza lekarzy nie wykracza poza taka wiedzę. Mnie martwi brak śluzu płodnego w okresie owulacji (zupełnie sucho), wykres temp. dwufazowy, skok o 0,2 stopnia C. Co robić? Czy udać się do specjalistycznej kliniki, czy liczyć, że natura sama zadziała?

Na podstawie serii badań ultrasonograficznych w trakcie cyklu zmian zachodzących w jajnikach przed i po owulacji lekarz monitorujący cykl aparatem USG jest w stanie stwierdzić czy w danym cyklu doszło do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego. Pęknięcie pęcherzyka nie jest jednak jednoznaczne z uwolnieniem komórki jajowej – niekiedy (rzadko) pęcherzyki bywają puste i wówczas, mimo że doszło do ich pęknięcia, nie ma możliwości zapłodnienia w danym cyklu. Przydatne w określeniu terminu owulacji mogą być także testy owulacyjne. Badanie polega na stwierdzeniu w okresie okołoowulacyjnym wzrostu stężenia hormonu LH, który osiąga maksymalne stężenie w organizmie na 24 – 36 godzin przed owulacją. Zaletą badania jest możliwość wykonania go w zaciszu własnego domu, wadą, podobnie jak w przypadku monitorowania owulacji aparatem USG, niemożność stwierdzenia czy pęcherzyk pękł i czy została uwolniona została komórka jajowa. Należy także pamiętać o tym, że skuteczność wszystkich metod kontroli owulacji i jest ograniczona i jedynym pewnym potwierdzeniem, że do owulacji doszło jest ciąża, w którą po tej owulacji udało się zajść.

Niepłodność podejrzewamy wówczas, gdy przez rok regularnego współżycia (2 – 3 razy w tygodniu) bez zabezpieczenia nie zdołano uzyskać ciąży. Ponieważ staracie się Państwo o dziecko bezskutecznie od półtora roku, zalecamy konsultację z lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności.

Embriolog nOvum

Powrót do forum